Gazy i bolesne kolki - jak przynieść ulgę dziecku?
Jak przynieść dziecku ulgę gdy pojawiają się gazy i bolesne kolki? Jest to pytanie, które każdego dnia zadaje sobie mnóstwo matek na całym świecie. Być może Ty również znajdujesz się w tej sytuacji.
Jeżeli Twojemu dziecku dolegają gazy i bolesne kolki i zabrałaś je do pediatry, a ten zbadał maluszka i wykluczył poważne choroby, jako twórcy bloga Jesteś Mamą, bardzo się z tego cieszymy.
Tak, nie przeoczyłaś się, cieszymy się. Jeżeli bowiem wykluczono poważne schorzenia wywołujące gazy i bolesne kolki, okazuje się, że można w nich przynieść ulgę odrobiną miłości matczynej i za pomocą kilku prostych technik.
W dzisiejszym artykule nauczymy Cię, w jaki sposób możesz usunąć gazy z ciała dziecka i ukoić jego cierpienie, jeśli źle się czuje.
Czym są kolki?
Pierwszą rzeczą, o jakiej powinnaś wiedzieć jest fakt, że kolki, jakie pojawiają się u noworodków stanowią skurcze brzucha, którym towarzyszy silny ból.
Gazy i bolesne kolki pojawiają się generalnie przez pierwszych 12 tygodni życia dziecka. Mogą trwać nawet 2 do 3 godzin. Choć nie jest tak we wszystkich przypadkach, gazy i bolesne kolki zdarzają się częściej po południu niż z rana.
Jak ustalić, czy moje dziecko ma gazy i bolesne kolki?
Gdy pojawiają się gazy i bolesne kolki, u noworodka natychmiast można zaobserwować poniższe objawy:
- Silny płacz. Dziecko kurczy się, zaciska piąstki i robi się czerwone. Płacz nie ustaje mimo Twoich licznych wysiłków.
- Malec ma niespokojny sen. Nie może zasnąć i często się budzi płacząc.
- Można również zaobserwować u noworodka twardy, napięty brzuch.
Jeżeli zauważysz u swojego dziecka powyżej opisane objawy, bardzo prawdopodobne, że pojawiły się u niego gazy i bolesne kolki.
W jaki sposób przynieść ulgę dziecku?
Co ciekawe, jednym z najskuteczniejszych remediów na dolegliwości towarzyszące kolkom jest matczyne ciepło i miłość.
Jeżeli widzisz, że Twoje dziecko cierpi, weź je w ramiona, całuj je, pieść, śpiewaj mu i miło do niego mów.
Wprowadź w czyn również poniższe wskazówki:
- Podnieś dziecko i połóż jego główkę na swoim ramieniu bądź na piersi – aby tak czy inaczej znalazło się w pozycji pionowej. Jest to najlepsza pozycja ciała mająca na celu uwolnienie gazów z brzucha noworodka.
- Niektóre dzieci, u których pojawiają się gazy i bolesne kolki nie chcą ssać piersi matki nawet jeśli przyszła już godzina karmienia. Innym z kolei dobrze robi kontakt ze skórą matki i picie matczynego mleka. Musisz eksperymentować jak jest w przypadku Twojego dziecka.
- Jeżeli zauważasz, że Twoje dziecko lubi się kąpać, może to być dobry sposób na przyniesienie mu ulgi w bolesnych kolkach. Nie urozmaicaj rutyny, po prostu zanurz malca w letniej wodzie i sprawdź, czy pomaga mu się to odprężyć.
- Sprawdź, czy Twoje dziecko woli spokój czy może hałas i silne bodźce. Jeżeli widzisz, że dziecko potrzebuje spokoju, zapewnij mu go, umieszczając je w cichym pokoju bez zbędnych czynników rozpraszających, zwłaszcza podczas godzin najsilniejszego bólu. Jeżeli natomiast dziecko odpręża się przy “przeszkadzaczach”, zrób pranie w pralce automatycznej bądź włącz zmywarkę do naczyń.
Sposoby masowania
- Możesz też zrobić dziecku delikatny masaż brzucha – zawsze obserwując przy tym jednak jego reakcję. Jeżeli boisz się, że zrobisz dziecku krzywdę, możesz też delikatnie rozprostować jego nóżki, a następnie równie delikatnie docisnąć je do brzuszka dziecka. Inną skuteczną metodą na gazy i bolesne kolki jest wykonywanie nóżkami dziecka ruchów rowerka.
- Niezależnie od tego, co zalecają Ci inne mamy i kobiety z doświadczeniem, nie podawaj dziecku żadnych leków ani leczniczych naparów. Pamiętaj, że do właściwego wzrostu i rozwoju Twoje dziecko potrzebuje jedynie Twojego mleka i niczego więcej. Podawanie jakichkolwiek innych środków pozostaw lekarzowi pediatrze.
- Pomóż dziecku pozbyć się gazów tuż po nakarmieniu go. Dzieci łykają powietrze podczas picia mleka z piersi matki. Połóż dziecko na ramieniu i masuj jego plecki delikatnie z dołu do góry, aż usłyszysz, że mu się odbiło. Dobrze się sprawdza również delikatne poklepywanie.
- Ponoś dziecko po domu lub weź je na chwilę na dwór, żeby pooddychało świeżym powietrzem. Możesz też wybrać się na mały spacer z dzieckiem w wózku. Wiele dzieci uspokaja się będąc w ruchu.
Gazy i bolesne kolki – w jaki sposób przynieść ulgę?
Jak z całą pewnością zauważyłaś, gdy pojawiają się gazy i bolesne kolki, nie jest konieczna znajomość jakichś specjalnych i wyszukanych metod. Wystarczy poświęcać dziecku uwagę, na jaką zasługuje i pomóc mu znieść te tak nieprzyjemne momenty w możliwie jak najlżejszy sposób.
Jeżeli Twoje dziecko jest niespokojne, nie pozostawiaj go w jednej pozycji na dłuższy czas. Połóż je na plecach, noś je, żeby się nie prężyło, następnie połóż je na brzuchu, znów je podnieś z główką w Twoim zgięciu łokciowym – dbaj o ciągłą zmianę pozycji ciała.
Ruch pomoże pozbyć się gazów i zmniejszyć napięcie brzucha.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ortega Páez E., Barroso Espadero D. (2013). Cólico del lactante. Rev Pediatr Aten Primaria. 2013; 15 (23): 81-87. http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1139-76322013000300009&lng=en&nrm=iso&tlng=en.
- González, S; Brochet, C. (2015). Opciones de tratamiento del cólico del lactante. Pediatría. 2015; 48 (3). https://www.researchgate.net/publication/283976761_Opciones_de_tratamiento_del_colico_del_lactante.
- Gordon M, Biagioli E, Sorrenti M, Lingua C, Moja L, Banks SSC, Ceratto S, Savino F. Dietary modifications for infantile colic. Cochrane Database of Systematic Reviews 2018, Issue 10. Art. No.: CD011029. DOI: 10.1002/14651858.CD011029.pub2.
- ORTEGA PAEZ, E. y BARROSO ESPADERO, D.. Cólico del lactante. Rev Pediatr Aten Primaria [online]. 2013, vol.15, suppl.23 [citado 2022-09-08], pp.81-87. Disponible en: <http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1139-76322013000300009&lng=es&nrm=iso>. ISSN 1139-7632. https://dx.doi.org/10.4321/S1139-76322013000300009.