Żółtaczka noworodkowa. Czym jest i jak się ją leczy?

Żółtaczka noworodkowa. Czym jest i jak się ją leczy?

Ostatnia aktualizacja: 16 maja, 2018

Po czym poznać, że to żółtaczka? Kiedy dziecko ma żółtawy odcień skóry, oczu lub wydzielin, może to wskazywać, że ma żółtaczkę.

Chociaż żółtaczka u dzieci zwykle nie powoduje poważnych komplikacji, rodzice powinni wiedzieć, co to jest i dlaczego występuje, aby prawidłowo sobie z tym poradzić.

Żółtaczka spowodowana jest nadmiarem bilirubiny we krwi. Świadczy o tym żółtawy kolor skóry, oczu i wydzielin. Ponieważ bilirubina znajduje się w krwiobiegu, łatwo i szybko rozprzestrzenia się w organizmie.

Żółtaczka noworodkowa występuje wtedy, gdy bilirubina (która jest produktem rozpadu hemoglobiny) nie może zostać przekształcona w wątrobie lub usunięta przez układ wydalniczy dziecka. To jest właśnie powód żółtej pigmentacji typowej dla tej choroby.

Żółty kolor pacjenta wskazuje, że coś nie funkcjonuje prawidłowo w wątrobie.

Wiele niemowląt i małych dzieci cierpi na żółtaczkę niemowlęcą, ponieważ ich wątroby nie są jeszcze dojrzałe. W związku z tym wątroba nie jest w stanie prawidłowo neutralizować produktów przemiany materii.

Żółtaczka-test domowy

Aby powiedzieć, czy Twoje dziecko ma żółtaczkę, delikatnie naciśnij jego nos i czoło palcem.

Jeśli skóra utrzymuje żółty kolor po podniesieniu palca, wtedy istnieje ryzyko, że dziecko ma żółtaczkę. Jeśli nie, skóra powinna stać się jaśniejsza niż normalnie przez chwilę, zaraz po naciśnięciu.

Jakie są różne rodzaje żółtaczki u niemowląt?

Istnieją 2 rodzaje żółtaczki u niemowląt. Mimo że obydwa są nieszkodliwe, należy uważnie obserwować swoje dziecko.

  1. Żółtaczka oparta na odżywianiu. Ten typ żółtaczki pojawia się podczas pierwszych tygodni życia dziecka i może wystąpić, ponieważ dziecko nie jest dobrze odżywiane. Może się zdarzyć, że matka ma spowolnioną produkcję mleka. Ważne jest, aby noworodki otrzymywały wystarczającą ilość mleka przy każdym karmieniu i były karmione 10-12 razy dziennie.
  2. Żółtaczka ze względu na mleko matki. Niektóre substancje znajdujące się w mleku matki mogą blokować niektóre białka rozkładające bilirubinę. Pediatra Twojego dziecka może zalecić przerwanie karmienia piersią przez dzień lub dwa w celu zmniejszenia stężenia bilirubiny. Przerywaj karmienie piersią tylko na polecenie lekarza. Jeśli to zrobisz, możesz zastąpić własne mleko specjalnym mlekiem w proszku. Po upłynięciu wyznaczonego czasu możesz wrócić do karmienia piersią swojego dziecka. Aby utrzymać produkcję mleka w trakcie karmienia butelką, możesz skorzystać z laktatora.

Bardziej poważne oznaki i objawy

Żółtaczka niemowlęca może być groźna, gdy występuje niezgodność między grupą krwi matki i dziecka. Jednak nie jest to częsta sytuacja.

Właśnie dlatego lekarze i położne pytają ciężarne matki o ich grupę krwi. Znajomość grupy krwi matki pomoże lekarzowi lub położnej przewidzieć wszelkie możliwe komplikacje dotyczące niezgodności grup krwi, w celu podjęcia niezbędnych środków ostrożności.

Jeśli jednak wystąpi którykolwiek z poniższych objawów, należy zabrać dziecko do lekarza pediatry.

  1. Skóra Twojego dziecka staje się coraz bardziej żółta, szczególnie na brzuchu, ramionach i nogach.
  2. Twoje dziecko ma mdłości i trudno je obudzić.
  3. Twoje dziecko ma bardzo głośno krzyczy.
  4. Krwotoki.
  5. Zapalenie wątroby.
  6. Gorączka i wymioty.
  7. Twoje dziecko ciągle patrzy w górę.
  8. Twoje dziecko wydaje się bardzo niespokojne.
Dłoń dziecka- żółtaczka noworodkowa

Przyczyny

Poza niekompatybilnością między grupami krwi, żółtaczka może również wynikać z następujących przyczyn:

  • Przedwczesny poród.
  • Stosowanie sprzętu szpitalnego podczas porodu.
  • Anormalnie ukształtowane krwinki.
  • Brak enzymów.
  • Niedotlenienie.
  • Wrodzone infekcje, takie jak różyczka, kiła itp.
  • Infekcja krwi u dziecka, znana również jako posocznica.

Leczenie

Istnieją różne sposoby leczenia żółtaczki. Niektóre terapie można wykonać w domu, a inne wymagają zabrania dziecka do lekarza.

  • Kąpiele słoneczne. Ta metoda leczenia polega na wystawieniu dziecka na działanie promieni słonecznych w godzinach od 9:00 do 16:00. Musisz zakryć oczy i genitalia dziecka, a także nieustannie zmieniać pozycję.
  • Regularnie sprawdzaj poziom bilirubiny we krwi dziecka.
  • Fototerapia. Fototerapia polega na umieszczeniu dziecka w inkubatorze z zasłoniętymi oczami i naświetlaniu jego ciała specjalnymi lampami. To leczenie wiąże się z pobytem w szpitalu.
  • Karmienie. Inna metoda polega na tym, aby dziecko zjadało obfite posiłki. Dzięki temu częściej będzie się wypróżniało, usuwając jednocześnie odpady z organizmu.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gartner LM. Neonatal jaundice. Pediatr Rev 1994; 15: 422-32.
  • Moyer V, Freese DK, Whitington PF, Olson AD, Brewer F, Colletti RB, et al; North American Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition. Guideline for the evaluation of cholestatic jaundice in infants: recommendations of the North American So ciety for Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition. J Pediatr Gastroenterol Nutr 2004; 39: 115- 28.
  • Rodríguez J, Figueras J. Ictericia neonatal. Protocolos Diagnóstico Terapeúticos de la AEP: Neonatología. 372- 383. [En línea].

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.