Zęby mleczne - w jakiej kolejności wypadają? Kiedy pojawiają się zęby stałe?

Zęby mleczne - w jakiej kolejności wypadają? Kiedy pojawiają się zęby stałe?

Ostatnia aktualizacja: 27 września, 2018

Zęby mleczne zaczynają wypadać generalnie około piątego roku życia dziecka. Stopniowo są one zastępowane zębami stałymi.

Od momentu, w którym zęby mleczne zaczynają wypadać do czasu, gdy wypadnie ostatni mijają około trzy lata. Jest bardzo prawdopodobne, że zęby mleczne, które pojawiły się jako pierwsze, również wypadną jako pierwsze. Aby jednak rozwiać wszelkie wątpliwości przedstawimy Ci dzisiaj kolejność, w jakiej się to ogólnie dzieje.

Zęby mleczne – kiedy zaczynają się pojawiać?

Ząbkowanie zaczyna się u dzieci w wieku około 5 miesięcy. Jednak pierwsze zęby zaczynają być widoczne dopiero około w 6. lub 8. miesiącu życia.

U niektórych dzieci pierwsze ząbki pojawiają się wcześniej niż u innych – wszystko zależy od tempa rozwoju. Zęby mleczne służą nie tylko do jedzenia i do mówienia, ale też do czegoś jeszcze – utrzymują przestrzeń, w której później pojawią się zęby stałe.

W jakiej kolejności wychodzą zęby mleczne?

Pierwszymi zębami mlecznymi jakie pojawiają się u dziecka są dolne siekacze. Dzieje się to mniej więcej w 6. miesiącu życia. Zaraz za nimi pojawiają się górne siekacze – około 8. miesiąca życia dziecka.

Później zazwyczaj pojawiają się boczne siekacze a następnie zęby trzonowe. Na samym końcu pojawiają się drugie zęby trzonowe – czasami dopiero po 3. roku życia dziecka.

Jak wypadają zęby mleczne?

Wypadanie zębów mlecznych zaczyna się, gdy zęby stałe zaczynają na nie naciskać. To właśnie z tego powodu ząb zaczyna się ruszać i z czasem wypada.

Gdy się to stanie, pojawia się przestrzeń – początkowo w postaci niewielkiej dziury. To właśnie tam pojawi się nowy ząb.

Zęby mleczne

W jakiej kolejności wypadają zęby mleczne?

To całkiem naturalne, że po ukończeniu 5. roku życia dziecko zauważy, że zaczynają mu się ruszać zęby. Jest to etap rozwoju. Wskazuje na to, że proces wymiany uzębienia na zęby stałe właśnie się zaczął. Zakończy się w momencie, gdy u dziecka rozwinie się pełne uzębienie.

Należy zaznaczyć, że choć dysponujemy szacunkami, nie można z całą pewnością określić, w jakiej kolejności wypadną dziecku zęby. Jak już wspomnieliśmy, tempo i kolejność tego procesu zależy od dziecka.

Dolne zęby

  • Siekacze centralne – często to właśnie one wypadają jako pierwsze, między 5. a 6. rokiem życia.
  • Siekacze boczne – wypadną w drugiej kolejności, w wieku 6,5 roku.
  • Kły i pierwsze trzonowce – wypadają między 9. a 10. rokiem życia.
  • Drugie trzonowce – wypadają rok później, między 10. a 11. rokiem życia.

Górne zęby

  • Centralne i boczne siekacze – zwykle wychodzą w tym samym czasie co dolne siekacze, około 6. roku życia.
  • Trzonowce i kły – te pierwsze wypadają około 9. roku życia, podczas gdy kły – mniej więcej w 10. roku życia dziecka.
  • Drugie zęby trzonowe – wypadają jako ostatnie, w wieku 10,5 lat.

“Ząbkowanie zaczyna się u dzieci w wieku około 5 miesięcy. Jednak pierwsze zęby zaczynają być widoczne dopiero około w 6. lub 8. miesiącu życia.”

Zęby mleczne i stałe – 7 ciekawostek

Jeżeli wydaje Ci się, że wiesz wszystko na temat zębów mlecznych, pozwól, że podzielimy się z Tobą kilkoma ciekawostkami. Być może niektóre z nich Cię zaskoczą:

  • Niektóre dzieci rodzą się już z zębami mlecznymi.
  • Zęby mleczne mają korzenie.
  • U niektórych dzieci zęby wychodzą w sposób przypominający zęby rekina. Zjawisko to można rozpoznać po tym, że ząb stały wychodzi tuż za mlecznym, chociaż ten jeszcze nie wypadł.
Zęby mleczne u dziewczynki
  • Zęby stałe nie są tak białe jak mleczne; są też mniej ostre.
  • Rozmiar zębów stałych jest znacznie większy niż mlecznych.
  • Stałe trzonowce zaczynają pojawiać się po 6. roku życia.
  • Liczba zębów mlecznych wynosi 20, podczas gdy liczba zębów stałych to 32, wliczając zęby mądrości.

Aby zęby dziecka były zdrowe, należy dbać o higienę i należycie je czyścić. To samo należy robić ze stałymi zębami. Wyjaśnienie dziecku w jakiej kolejności wypadają zęby mleczne może oszczędzić mu wiele stresu, ponieważ nie będzie ono zaskoczone. Pamiętaj, gdy już wyjdą zęby stałe, nie ma naturalnych środków zastępczych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.