Wysypka u dziecka – jak ją skutecznie wyleczyć?

Wysypka u dziecka – jak ją skutecznie wyleczyć?
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Wysypka u dziecka – czy istnieje sposób, by ją skutecznie wyleczyć? Skóra dziecka jest niesamowicie miękka, gładka i delikatna, a tym samym wymaga specjalnej uwagi i pielęgnacji. Jeśli nie chcesz, by wysypka u dziecka pojawiała się zbyt często, powinnaś uważać podczas zmieniania pieluszek, wahania temperatur i wypatrywać alergii skórnych. Te czynniki mogą wywołać egzemę i podrażnienie skóry.

Wysypka u dziecka – co ją wywołuje? Jakie są jej rodzaje?

Wysypki zdarzają się dość często u niemowląt i mogą zajmować duży obszar skóry. Mogą przybierać postać krostek lub małych wybrzuszeń, podobnie jak atopowe zapalenie skóry i rumień. Często mają różne przyczyny. Zapalenie skóry i wysypka występują zazwyczaj po narodzinach, gdy delikatna skóra dziecka zaczyna przystosowywać się do zewnętrznego środowiska. Jego organizm musi także przyzwyczaić się do nowego pokarmu.

W większości przypadków takie wysypki zdarzają się do ukończenia trzeciego roku życia. Objawy to zaczerwienienie, wysypka z bąblami, które mogą być wypełnione wydzieliną, oraz swędzenie. W niektórych przypadkach może występować gorączka.

Przyczyny wysypki u dzieci

  • Używanie niektórych ubrań, na przykład wykonanych ze sztucznych włókien.
  • Kontakt z produktami zawierającymi szkodliwe substancje chemiczne, na przykład z kremami, szamponami, mydłami, perfumami, itp.
  • Kontakt z chlorem, na przykład gdy dziecko pływa w basenie z chlorowaną wodą.
  • Tarcie wywoływane przez jednorazowe pieluszki.
  • Nadmierne ciepło.
  • Przedwczesne wprowadzenie niektórych pokarmów do diety dziecka.
  • Brak określonych składników odżywczych w diecie dziecka.
  • Złe przyswajanie wartości odżywczych.
  • Irytacja, złość i niepokój.
Ramię niemowlęcia z wysypką

Leczenie wysypki

Zazwyczaj w leczeniu wysypki dobrze sprawdzają się dostępne bez recepty kremy i pudry pediatryczne przeznaczone do tego celu. Należy również dbać o higienę i wybierać odpowiednie ubrania. Nie warto używać jednorazowych pieluch, bo wywołują tarcie. Zatrzymują również wilgoć, co prowadzi do rozwoju niekorzystnych warunków, a tym samym – powstania wysypki. Z tego powodu wiele mam wybiera pieluszki materiałowe. Dodatkowo są one przyjazne dla środowiska i gwarantują zdrowszą skórę.

Jeśli jesteś zmuszona używać jednorazowych pieluszek, powinnaś często je zmieniać, aby zapobiec zatrzymywaniu wilgoci. Lekarze polecają ciepłe kąpiele w wodzie bez chloru oraz używanie bezzapachowych mydeł.

Należy również zwracać uwagę na karmienie dziecka. Karmienie piersią wzmacnia układ immunologiczny i dostarcza kluczowych składników odżywczych. Dziecko nie powinno przebywać w miejscach, które mogą być skażone, w których działa klimatyzacja lub pali się tytoń. Zaleca się również unikać stresujących sytuacji.

Niemowlę z wysypką leżące na brzuchu

Zwalczanie wysypki ziołami leczniczymi

Zioła o właściwościach leczniczych mają doskonałe działanie zdrowotne, zwłaszcza gdy chodzi o ochronę skóry. Do zwalczania wysypek u dzieci poleca się rumianek i miętę. Oba te zioła przynoszą ulgę w przypadku swędzenia. Za pomocą wacika możesz nałożyć odrobinę naparu ziołowego na wysypkę lub skórę objętą zapaleniem. Gdy mikstura wyschnie, zauważysz, że dziecko odczuje ulgę spowodowaną zmniejszeniem swędzenia, a jego skóra stanie się bardziej nawilżona.

Możesz również włożyć te zioła do butelki dziecka. Nie tylko odżywią skórę dziecka, ale również wspomogą procesy trawienne. Czy znasz inne zioła, które są dobre dla zdrowia dzieci? Jeśli tak, podziel się swoją wiedzą w komentarzu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cohen, B. Differential diagnosis of diaper dermatitis. Clinical Pediatrics. [En línea].
  • Moraga, F.A; Salcedo, S. Recién nacido: cuidado de la piel. Asociación Española de Pediatría. [En línea].

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.