Uderzenie w głowę - jak powinnaś zareagować

Uderzenie w głowę - jak powinnaś zareagować

Ostatnia aktualizacja: 01 czerwca, 2018

Uderzenie w głowę to jedna z rzeczy, które najbardziej martwią rodziców. Wiele osób radzi, by w przypadku takiego urazu nie pozwalać dziecku zasnąć. Czy w tej poradzie tkwi choćby ziarnko prawdy?

To często powtarzana mądrość ludowa. Jednak lekarze stwierdzili niedawno, że największe znaczenie mają reakcje i objawy, które wystąpią w chwili, gdy uderzenie w głowę następuje.

Uderzenie w głowę – jak reagować

Gdy dziecko uderzy się w głowę, często od razu zabieramy je do lekarza – i nie ma w tym nic złego. Pediatrzy są zgodni co do tego, że uderzenie w głowę wymaga przede wszystkim zapewniania dziecku spokoju i odpoczynku. Ale zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie przekonywał, że dziecko nie powinno spać, bo może zapaść w śpiączkę. Takie rady mogą przerazić rodziców.

Wszystko zależy od intensywności uderzenia lub zderzenia z powierzchnią. Jeśli nastąpiło uderzenie w głowę, należy najpierw sprawdzić, czy nie straciło świadomości ani nie ma zaburzeń pamięci. By się o tym przekonać wystarczy zadać proste pytanie, np. “Jak się nazywasz?” lub “Czy wiesz, gdzie jesteś?”.

Jeśli dziecko jest zbyt małe, by odpowiedzieć, możesz sprawdzić jego reakcje na określone bodźce. Dzięki temu przekonasz się, czy wszystko jest w porządku. Możesz sprawdzić, czy dziecko podąża wzrokiem za obiektem, który powoli przesuwasz przed jego oczami. Możesz również wykorzystać latarkę do sprawdzenia reakcji źrenic.

Uderzenie w głowę - dziecko trzymające kompres na głowie

Na co powinnaś zwrócić uwagę

Objawy, które mogą pojawić się po uderzeniu w głowę różnią się w zależności od okoliczności. Niektóre wymagają konsultacji medycznej i obserwacji. Uderzenie w głowę może wywołać wstrząśnienie mózgu, z którym związane są określone objawy pojawiające się, gdy mózg wraca do siebie. Cały proces może zająć trochę czasu.

Najczęściej występujące objawy to: dezorientacja, utrata równowagi, widzenie jak za mgłą, ból głowy, drętwienie rąk i nóg oraz wymioty. Lekarz powinien ocenić czas trwania i nasilenie objawów by zdecydować, czy należy jechać do szpitala lub wykonać dalsze badania.

Co zrobić, jeśli objawy nie występują?

Jeśli u dziecka nie można zaobserwować żadnych objawów, a ono samo po uderzeniu głowy zachowuje się normalnie, prawdopodobnie nie ma powodów do obaw. Pamiętaj, że w tym wieku kości dziecka, włącznie z jego czaszką, są do pewnego stopnia giętkie, co umożliwia wytłumienie części siły uderzenia.

Najważniejsze jest pierwsze 8 godzin po uderzeniu. Leczenie będzie zależało od wielkości urazu.

Jeśli dziecko lekko boli głowa, możesz podać mu środek przeciwbólowy, ale jedynie taki, który posiada rekomendację lub został przepisany przez zaufanego pediatrę. Możesz również położyć mu na głowie zimny kompres i pozwolić na odpoczynek przez resztę dnia.

Jeśli dziecko chce spać, pozwól mu na to. Jego ciało i mózg wymagają odpoczynku i rozluźnienia. Sprawdzaj często, jak się ma i wybudzaj je co dwie godziny.

Oczywiście jeśli uderzenie było bardzo mocne i nie jesteś w stanie opanować krwawienia koniecznie udaj się do lekarza.

Dziecko leżące z misiem trzymające się za głowę

Istotne wskazówki dla rodziców

Po pierwsze, nie panikuj. Jeśli dziecko płacze, spróbuj je jak najszybciej uspokoić. Uderzenie w głowę jest często o wiele mniej poważne, niż nam sie wydaje, nawet jeśli rana mocno krwawi. Pamiętaj, że w głowie znajduje się wiele naczyń krwionośnych.

Zwróć również uwagę na fakt, że uderzenia w głowę to jedne z najczęstszych urazów występujących u dzieci.

Dziecko może uderzyć się w głowę podczas zabawy, biegając, ucząc się chodzić, sięgając po coś, spadając z łóżka lub jeżdżąc na rowerze.

Zazwyczaj urazy są niewielkie. Jednak czasem mogą okazać się poważne, zwłaszcza w przypadku wypadku samochodowego lub upadku ze schodów.

Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego też warto starać się, by dziecko nie doznawało żadnych urazów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cortez, C. G. M., & Guillén-Pinto, D. (2021). Traumatismo encéfalo-craneano por caída libre en neonatos. Acta médica peruana38(3). https://doi.org/10.35663/amp.2021.383.2078
  • Guillén-Pinto, D., Zea-Vera, A., Guillén-Mendoza, D., Situ-Kcomt, M., Reynoso-Osnayo, C., Milla-Vera, L. M., Bravo-Padilla, E., Espinoza, I. O., & Del Pilar Medina-Alva, M. (2014). Traumatismo encefalocraneano en niños atendidos en un hospital nacional de Lima, Perú 2004-2011. Revista Peruana de Medicina Experimental y Salud Pública30(4). https://doi.org/10.17843/rpmesp.2013.304.244
  • Neira, A. G. B., Macera, S. P. H., Ordoñez, W. E. Z., & Conforme, W. A. D. (2019). Traumatismo Craneoencefálico: Importancia de su Prevención y Tratamiento. RECIMUNDO: Revista Científica de la Investigación y el Conocimientohttps://doi.org/10.26820/recimundo/3.(2).abril.2019.467-483
  • Polacov, M., Malamud, B., Galetto, M., Blegini, M. (s.f.). Los pediatras decimos NO a los andadores infantiles. Sociedad Argentina de Pediatría Córdoba. www.sapcordoba.com.ar/novedades_ver.asp?id_noticia=1354
  • Manrique, I., Alcalá, P., (2008). Manejo del traumatismo craneal pediátrico. Protocolos Diagnóstico Terapéuticos de la AEP: Urgencias Pediátricas. 2008 264-289. https://serviciopediatria.com/wp-content/uploads/2019/12/2008_Manejo-traumatismo-craneal-pedi%C3%A1trico.pdf
  • Cantu, R., & Hyman, M., (2012). Concussions and Our Kids. Editorial Houghton Mifflin Harcourt. https://books.google.com.co/books?hl=es&lr=&id=OlSeiu6ia-cC&oi=fnd&pg=PP2&dq=fall+asleep+before+concussion+could+make+them+slip+into+a+coma&ots=8UR3XCZ5gK&sig=F-gwcjp_nUprDwjLSc_rqV1yw50&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.