Sposoby na zaparcia u dzieci: pomoc na problemy z wypróżnianiem

Sposoby na zaparcia u dzieci: pomoc na problemy z wypróżnianiem

Ostatnia aktualizacja: 03 listopada, 2018

W tym artykule przedstawimy przydatne sposoby na zaparcia u dzieci, które mogą być spowodowane wieloma czynnikami.

Układ trawienny dziecka jest delikatniejszy niż u dorosłego człowieka. Ponadto dzieciom trudno jest przestrzegać zbilansowanej diety, ponieważ często preferują słodkie i tłuste potrawy zamiast warzyw i innych produktów.

Na szczęście istnieją sprawdzone domowe sposoby na zaparcia u dzieci.

Spożywanie takich produktów ma oczywiście ogromny wpływ na proces trawienia. Chociaż dzieci mają zdrowe narządy, mogą wystąpić problemy, gdy dziecko nie spożywa wystarczająco dużo błonnika lub gdy jego organizm nie jest wystarczająco nawodniony.

Dlatego rodzice powinni uczyć swoje dzieci, jak przestrzegać dobrej diety, aby uniknąć tych problemów.

Można zacząć od podania zdrowszych pokarmów, takich jak sałatka owocowa. Jeśli Twoje dziecko całkowicie je odrzuca, spróbuj dodać kawałki czekolady lub polewę, którą lubi, aby zaproponować nowe słodkie potrawy, które przy okazji są zdrowsze od standardowych słodyczy.

Najważniejsze sposoby na zaparcia u dzieci

Jednym z najczęstszych problemów związanych z trawieniem w dniu dzieciństwie są zaparcia.

Jednak zaparcia w wieku dziecięcym mogą rozwijać się również z powodu stresu spowodowanego przez rodziców i inne czynniki nie związane z dietą.

Poniżej przedstawimy praktyczne sposoby na zaparcia u dzieci. Znajomość tego rodzaju domowych środków zaradczych jest cenna, ponieważ mogą one pomóc uniknąć konieczności odwiedzenia pediatry lub dzwonienia po pogotowie.

1. Weź pod uwagę nadmierne spożycie cukru

Jak wspomnieliśmy wcześniej, dzieci mogą być dość przywiązane do spożywania dużej ilości cukru, ponieważ słodycze są dla nich bardzo atrakcyjnymi produktami.

Jednakże istnieją dowody na to, że organizm dziecka w wieku poniżej 6 lat ma problemy z przetwarzaniem cukru.

Dziewczynka je lody

Z tego powodu stosowane przez niektóre matki sposoby na zaparcia u dzieci wymagające zastosowania dżemu są nieodpowiednie.

Dżemy i galaretki są bogate w cukry, więc jest mało prawdopodobne, aby były prawidłowo trawione. Mogą również prowadzić do rozwoju problemów żołądkowo-jelitowych.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że dżem śliwkowy lub przecier z suszonych śliwek, który jest najczęściej wybieranym dżemem, jeśli chodzi o znane domowe sposoby na zaparcia u dzieci, jest bardzo silną mieszanką dla dzieci poniżej 2 roku życia.

Innymi słowy dżem lub przecier śliwkowy może powodować gazy, kolkę i ból brzucha.

Zaleca się stosować owoce bogate w błonnik, a dżem przygotowywać samodzielnie w domu, aby mieć pewność, że jest to produkt całkowicie organiczny.

2. Winogrona podawaj rano

Jako domowe sposoby na zaparcia u dzieci warto wymienić winogrona. Te owoce są łatwo trawione i pomagają w dalszym procesie trawienia, eliminując w ten sposób zaparcia.

W celu uzyskania pełnych korzyści z tego owocu, najlepiej podać dziecku od 6 do 8 winogron, ze skórką, rano. Pamiętaj, by zaczekać 20 minut przed podaniem dziecku śniadania.

Oprócz tego, aby zapobiec przewlekłym zaparciom, musisz dowiedzieć się, czy Twoje dziecko nie cierpi na żadne nietolerancje pokarmowe, ponieważ jest to zwykle przyczyną nawracających problemów z jelitami.

3. Dieta bogata w błonnik

Dobre trawienie zależy głównie od spożycia błonnika, ponieważ jest to związek odpowiedzialny za płynny transport odpadów przez okrężnicę.

Tak więc nic dziwnego, że sposoby na zaparcia u dzieci często odwołują się do talerza pełnego pełnoziarnistych produktów.

Możesz również zaoferować dziecku śniadanie bogate w pełne ziarna i sałatkę owocową, z truskawkami, kiwi lub gruszką.

W ten sposób Twoje dziecko może rozpocząć dzień od absorpcji włókien z owoców i zbóż.

Pamiętaj, że ilość błonnika, którą dziecko powinno spożywać, można określić, dodając 5 do jego wieku. Więc jeśli dziecko ma 9 lat, zalecana ilość błonnika to 14 gramów.

4. Unikaj produktów powodujących zaparcia

Niewątpliwie pewne produkty spożywcze sprzyjają powstawaniu zaparć lub po prostu powodują ten problem.

Dlatego za wszelką cenę unikaj karmienia dzieci nadmiernymi ilościami tych produktów.

Dziecko nie powinno jeść regularnie słodyczy ani cukierków. Powinno unikać także lodów, sera, mleka, śmietany, ryżu i białego chleba.

5. Pamiętaj o prawidłowym nawodnieniu organizmu

Istnieją rozmaite sposoby na zaparcia u dzieci, ale niewątpliwie jednym z najlepszych z nich jest prawidłowe nawodnienie organizmu.

Picie wody pomaga ugasić pragnienie, a także znacznie wpływa na trawienie.

Jeśli osobie dorosłej trudno jest wypijać dziennie odpowiednią ilość wody, dla dziecka jest to jeszcze trudniejsze. Dzieci zazwyczaj wolą „ciekawsze” napoje, szczególnie słodkie.

Dlatego możesz wybrać butelki na wodę z ulubionymi postaciami uśmiechającymi się z etykietek; jeśli opakowanie jest atrakcyjne dla dziecka, jego zawartość zostanie przez nie chętniej wypita.

Sposoby na zaparcia u dzieci - dziecko pije wodę

6. Masaż oliwą z oliwek i ciepłą wodą

Powyższe domowe sposoby na zaparcia u dzieci pomagają zapobiegać temu problemowi, ale co jeśli dziecko już cierpi z powodu zatwardzenia? Bardzo skutecznym sposobem, który zawsze działa jest masaż.

Przygotuj dla dziecka kąpiel w ciepłej wodzie, która trwa co najmniej 15 minut, aby całkowicie rozluźnić jego ciało.

Następnie masuj okolice brzucha okrężnymi ruchami, natłuszczając skórę oliwą z oliwek. To poprawi pracę jelit i pomoże złagodzić zaparcia.

7. Weź pod uwagę stres

Jedną z przyczyn zaparć w dzieciństwie może być stres, ponieważ u dzieci to odczucie wiąże się z kontrolą zwieraczy.

Z tego powodu, będąc srogim wobec dziecka, karcąc je lub wymagając zbyt wiele, prawdopodobnie spowodujesz ten nieprzyjemny problem jelitowy.

W takich przypadkach najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to wziąć pod uwagę przyczynę i porozmawiać z dzieckiem, aby uspokoić je tak szybko, jak to możliwe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Christodoulides S, Dimidi E, Fragkos KC, Farmer AD, Whelan K, Scott SM. Systematic review with meta-analysis: effect of fibre supplementation on chronic idiopathic constipation in adults. Aliment Pharmacol Ther. 2016 Jul;44(2):103-16.
  • Boilesen SN, Tahan S, Dias FC, Melli LCFL, de Morais MB. Water and fluid intake in the prevention and treatment of functional constipation in children and adolescents: is there evidence? J Pediatr (Rio J). 2017 Jul-Aug;93(4):320-327.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.