Rozwój wzroku u dziecka: etapy i sposoby dbania o oczy

Rozwój wzroku u dziecka: etapy i sposoby dbania o oczy
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 14 lutego, 2019

Z 5 zmysłów zmysł wzroku jest tym, który najbardziej pomaga nam postrzegać otaczający nas świat. Rozwój wzroku jest stopniowy i w głównej mierze występuje w pierwszych miesiącach życia. Jak więc dbać o zdrowie oczu dziecka?

Czy wiesz, że ponad połowa bodźców, które otrzymujemy, dociera do naszego mózgu poprzez oczy? Wzrok jest niezwykle złożonym i użytecznym zmysłem. Oczywiście ewoluuje etapami. Ale jak przebiega rozwój wzroku u dziecka?

Wzrok jest najbardziej znaczącym zmysłem w ludzkiej percepcji. Dzięki niemu dostrzegamy kształty, kolory, odległość, rozmiary i wiele innych cech otaczającej nas rzeczywistości.

Narządy wzroku to nasze oczy. Ich anatomia jest bardzo złożona i składa się z kilku różnych części. Każda z tych części ma określony cel, czy to ochronę czy też inną szczególną funkcję.

Tak jak każdy inny zmysł lub organ w naszym ciele, wzrok rozwija się stopniowo. W miarę jak dzieci dorastają i dojrzewają, ich wzrok staje się bardziej precyzyjny. Można powiedzieć, że wzrok dziecka jest w pełni rozwinięty w wieku około 8 lub 9 miesięcy.

Rozwój wzroku u dziecka

Zmysł wzroku u noworodków

Zmysły dotyku, słuchu, węchu i smaku są prawie całkowicie rozwinięte, gdy rodzi się dziecko. Jednak zmysł wzroku wymaga więcej czasu, aby osiągnąć swój pełny potencjał.

W pierwszym miesiącu życia dzieci mózg nie jest jeszcze przygotowany do przetwarzania wszystkich informacji odbieranych przez oczy.

Dlatego to, co widzi noworodek, jest zamazane. Oznacza to, że małe dzieci mogą mieć trudności z koordynowaniem ruchów na podstawie wzroku.

Nie martw się, jeśli od czasu do czasu Twoje dziecko robi zeza, a jego oczy uciekają na jedną lub drugą stronę. Przez następne kilka tygodni Twoje dziecko nauczy się skupiać wzrok.

Rozwój wzroku dziecka

Kolejne miesiące

Począwszy od drugiego miesiąca życia, niemowlęta potrafią już rozróżniać kolory.

Stopniowo zauważysz, jak Twoje dziecko zwraca większą uwagę na jaśniejsze i bardziej wyraziste kolory. W tym samym czasie poprawi się zdolność Twojego dziecka do śledzenia danego obiektu wzrokiem.

Począwszy od końca trzeciego miesiąca życia, dzieci zaczynają poruszać dłońmi i chwytać przedmioty. Dzieje się tak dzięki koordynacji ruchowej będącej w początkowym stadium rozwoju. Ponadto, zwiększony rozwój obwodów neuronowych pozwala im rozróżniać kształty i inne cechy przedmiotów.

Od piątego miesiąca zmysł wzroku dzieci pozwala im lepiej rozróżniać kształty. Oznacza to, że dokładniej dostrzegają małe obiekty i ich kolory.

Już kilka tygodni później wzrok dziecka osiągnie maksimum rozwoju. W końcu Twój maluch będzie mógł zobaczyć ludzi i przedmioty znajdujące się w dalszej odległości.

Jak dbać o wzrok dziecka?

Oczywiście ważne są okresowe wizyty u pediatry, a także u Twojego rodzinnego okulisty. Ponadto możesz wdrożyć pewne środki, aby dbać o wzrok Twojego dziecka.

Przede wszystkim, podobnie jak w wielu innych dziedzinach, kluczowe znaczenie ma prawidłowe żywienie. Zdrowa codzienna dieta bogata w witaminy – zwłaszcza witaminę A – utrzyma wzrok dziecka w dobrej formie.

Anatomia oczu jest bardzo złożona i składa się z kilku różnych części. Każda z tych części ma określony cel, czy to ochronę czy też inną szczególną funkcję.

Jednocześnie ważne jest, aby ograniczyć ilość czasu spędzanego przez dzieci przed ekranami.

Tutaj mamy na myśli nie tylko telewizję, ale także komputery, tablety i telefony komórkowe. I oczywiście, kiedy Twoje dzieci korzystają z urządzeń wyposażonych w ekran, upewnij się, że zachowują odpowiedni dystans od twarzy i oczu.

Na koniec zainwestuj w dobrą parę okularów przeciwsłonecznych z ochroną UV. Ma to zasadnicze znaczenie dla ochrony oczu Twojego dziecka przed szkodliwym działaniem długotrwałego narażenia na promienie słoneczne. Używanie okularów przeciwsłonecznych nie oznacza podążania za modą – są one koniecznością.

Dziewczynka w okularach

Problemy ze wzrokiem u dzieci

Poniższe problemy mogą wskazywać, że coś jest nie tak ze wzrokiem Twojego dziecka. W takiej sytuacji najlepiej zabrać dziecko na konsultację lekarską. Zastanów się, czy zauważasz u swojego dziecka poniższe objawy:

  • Brak koordynacji
  • Trudności w rozpoznawaniu kształtów – tych w pobliżu lub tych daleko
  • Ból głowy
  • Swędzenie oczu
  • Ciągle suche oczy

Jeśli chodzi o niemowlęta, należy zwracać uwagę na następujące sygnały ostrzegawcze i omówić je z pediatrą, jeśli się pojawią:

  • Twoje dziecko nie potrafi śledzić wzrokiem przedmiotów w wieku 3 miesięcy.
  • Jedno lub oba oczy nie poruszają się w określonym kierunku.
  • Twoje dziecko nie może skupić wzroku na jednym punkcie.
  • Plamy lub przebarwienia źrenic.

Na koniec należy pamiętać, że istnieją inne czynniki, które mogą wywołać problemy ze wzrokiem u dzieci.

Mogą być genetyczne – szczególnie jeśli doświadczył ich inny członek rodziny – lub patologiczne. Ta ostatnia kategoria obejmuje wypadki, traumę i ekspozycję na szkodliwe bodźce.

Podsumowując, warto wiedzieć, jak przebiega rozwój wzroku u najmłodszych. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, nie wahaj się skonsultować z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.