Reakcje alergiczne na pot u dzieci: ich objawy i leczenie

Reakcje alergiczne na pot u dzieci: ich objawy i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia, 2019

Wiele dzieci cierpi na reakcje alergiczne na pot spowodowane wieloma czynnikami. Pocenie się to reakcja organizmu na wzrost temperatury. Pot odparowujący ze skóry ochładza ciało. Jednak czasami dzieci mogą rozwinąć reakcje alergiczne na pot. Jak to możliwe?

Częstymi przyczynami pocenia się, które mogą pogarszać te objawy są: sport, wysokie temperatury i stres emocjonalny. W konsekwencji pot może powodować reakcję skórną, powodując skazy i czerwone plamy. Jeśli dzieje się to z Twoim dzieckiem, ważne jest, abyś udała się do pediatry. Przeanalizuje on przyczynę i powie jakie leki potrzebuje Twoje maleństwo.

Niemowlęta i dzieci mają wrażliwą skórę, a wzrost temperatury ciała wywołuje różne reakcje alergiczne. Chociaż to prawda, że mogą dostać wysypki w dowolnym miejscu, jednak najczęściej reakcja alergiczna pojawia się na brzuchu i kończynach. Pojawianie się plam zwykle powoduje swędzenie i dyskomfort u dzieci. Mogą również odczuwać bóle głowy lub palpitacje serca.

Reakcje alergiczne na pot u dzieci i ich rodzaje

Problemy takie jak zapalenie skóry, pokrzywka lub wyprysk potnicowy są związane z alergią na pot u dzieci. Oto trzy najpopularniejsze:

1. Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się zaczerwienieniem twarzy. Pojawia się przede wszystkim na czole i policzkach. Dodatkowo może być widoczne na głowie, nadgarstkach, łokciach, kolanach, kostkach i szyi.

Ogólnie, atopowe zapalenie skóry może wystąpić w wyniku kontaktu z substancjami drażniącymi, takimi jak mydło i inny chemiczny detergent. Może również wystąpić z powodu gorąca i potu. Zalecamy delikatne opłukanie i wysuszenie skóry dziecka. Zapobiegnie to poceniu się lub innym podrażniającym produktom, które wchodzą w kontakt ze skórą.

Swędząca skóra na nodze

2. Pokrzywka

Drugi rodzaj reakcji alergicznej na pot przejawia się na skórze czerwonymi plamami i czasami swędzeniem. Zapalenie dotyczy głównie rąk, nóg i klatki piersiowej. Może jednak pojawić się w dowolnym miejscu na ciele dzieci.

Pokrzywka może ustąpić sama w ciągu kilku godzin lub dni. Jednak ta dolegliwość jest bardzo denerwująca. Dlatego lepiej skonsultuj się z lekarzem swojego dziecka, aby mógł przepisać lek, który zmniejszy obrzęk i swędzenie.

3. Wyprysk potnicowy

Pocenie się i wilgotność są czynnikami, które powodują to zaburzenie. Czasami może to być bolesne dla dzieci. Ten typ alergii jest znany jako zaburzenie skóry w pobliżu egzemy. Zwykle dotyka dłoni i stóp.

Ta ostra lub przewlekła choroba skóry powoduje zmiany pęcherzowe. Leczenie jest zwykle miejscowe. Zastosuj antyseptyczne i przeciwzapalne maści, aby złagodzić ból.Chociaż to prawda, że mogą dostać wysypki w dowolnym miejscu, jednak najczęściej reakcja alergiczna pojawia się na brzuchu i kończynach.

Reakcje alergiczne na pot u dzieci – jak zapobiegać?

W większości przypadków reakcja dzieci na pot znika w ciągu kilku dni. Aby złagodzić objawy, należy pamiętać, że środki nawilżające nadają się do tego idealnie. Łagodzą uczucie swędzenia i sprawiają, że wysypka znika.

Jak zawsze, najlepszym lekarstwem jest profilaktyka. Oto lista prostych wskazówek dotyczących leczenia alergii na pot u dzieci. Koniecznie musisz zrobić notatki!

Reakcja alergiczna na skórze
  • Przytnij paznokcie dziecka, aby uniknąć urazu na obszarze zajętego przez reakcje alergiczne na pot.
  • Kremy przeciwzapalne mogą być doskonałym rozwiązaniem w celu zmniejszenia obrzęku.
  • Nie należy nadmiernie chronić swojego dziecka. Uważaj też, aby zmiany temperatury nie następowały podczas przemieszczania się z jednego miejsca do innego.
  • Zadbaj o to, aby skóra Twojego dziecka była zawsze czysta i nawilżona.

Skontaktuj się z lekarzem

Ponadto powinnaś wiedzieć, że ten rodzaj alergii jest dość powszechny. Jest to spowodowane reakcją wrażliwej skóry na pocenie się. Nie martw się tym zbytnio, ponieważ dolegliwość ta zwykle ustępuje po podjęciu odpowiednich środków ostrożności. Ponadto, wraz z wiekiem dziecka, tego rodzaju problemy znikają całkowicie.

Wreszcie, jako matka ważne jest, aby wiedzieć jak się zachować w takiej sytuacji. Kluczem jest wizyta u dermatologa. Pomoże on zidentyfikować przyczynę alergii oraz dobierze odpowiednie lekarstwa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Álvaro Lozano M. Urticaria y angioedema. Protoc diagn ter pediatr. 2019;2:149-60.
  • Boguniewicz, M., Covar, R. A., & Fleischer, D. M. (2010). Trastornos alérgicos. In W. W. Hay, M. J. Levin, J. M. Sondheimer, & R. R. Deterding (Eds.), Diagnóstico y tratamiento pediátricos, 19e. McGraw-Hill Education. https://doi.org/10.1016/j.biocon.2004.03.011.
  • Escarrer Jaume M, Guerra Pérez MT. Dermatitis atópica. Protoc diagn ter pediatr. 2019;2:161-75.
  • Young, S. H. (2005). Alergias. Ediciones Granica SA.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.