Probiotyki na zapalenie gruczołów mlekowych

Kiedyś przerwanie karmienia piersią i terapia antybiotykowa były jedynymi stosowanymi rozwiązaniami przy zapaleniu gruczołów mlekowych. Teraz wszystko się zmieniło!
Probiotyki na zapalenie gruczołów mlekowych

Ostatnia aktualizacja: 11 marca, 2019

Statystyki wskazują, że aż 10% kobiet karmiących piersią cierpi na zapalenie gruczołów mlekowych, czyli mastitis. Choroba ta nie ma wpływu na stan zdrowia dziecka, ale często powoduje znaczący dyskomfort i niepokój u matki. Istnieje jednak rozwiązanie. Sięgnij po probiotyki na zapalenie gruczołów mlekowych!

Kiedy matka podejrzewa, że występuje u niej mastitis, będzie wiedziała też że powinna zacząć używać lekarstw. W konsekwencji, będzie się zastanawiała jak terapia farmakologiczna wpłynie na jej dziecko. To z kolei wywołuje stres i obawy.

Dlatego też warto rozważyć probiotyki na zapalenie gruczołów mlekowych. Tak się składa, że ich stosowanie może wręcz wpłynąć korzystnie na stan zdrowia dziecka i jego układ odpornościowy!

Długo myślano, że jedynym rozwiązaniem w przypadku zapalenia gruczołów mlekowych u matki jest przerwanie karmienia i przejście na karmienie dziecka z butelki. Wiadomo jednakże, że żadne sklepowe mleko nie może równać się z wartościami odżywczymi mleka matki.

Okazało się, że przerywanie karmienia nie jest konieczne. Jest to wręcz najgorsza możliwa decyzja w przypadku choroby. Zamiast tego, zdecyduj się na probiotyki na zapalenie gruczołów mlekowych.

Probiotyki na zapalenie gruczołów mlekowych: potężne właściwości lecznicze

Mastitis to infekcja, zazwyczaj bakteryjna, pojawiająca się w okresie laktacji. Mikroorganizmy wnikają w tkanki piersi – zwykle poprzez niewielki ranki i uszkodzenia skóry wywołane przez ssanie dziecka.

Następnie pojawiają się typowe objawy. Występuje stan zapalny, skóra robi się zaczerwieniona, a ból jest bardzo silny. Przypomina uczucie wbijania w miejsca objęte zapaleniem igieł. Dlatego też choroba ta sprawia, że matki są przygnębione i mają niewiele energii.

Tak jak w przypadku większości infekcji, potrzebna może być terapia. I to właśnie tutaj na scenę wkraczają probiotyki na zapalenie gruczołów mlekowych. Jeszcze do niedawna antybiotyki były jedyną dostępną formą leczenia choroby.

Istnieją jednakże chorobotwórcze szczepy odporne na działanie antybiotyków. W dzisiejszych czasach coraz częściej wykorzystuje się więc działanie probiotyków. Ich efekty są niesamowite. Probiotyki sprawiają, że zapalenie gruczołów mlekowych można dużo łatwiej wyleczyć.

Jak probiotyki wpływają na zapalenie gruczołów mlekowych?

Należy rozważyć kilka czynników związanych z tym jak probiotyki wpływają na zapalenie gruczołów mlekowych:

  • Zmieniają się poglądy na leczenie tego schorzenia. Zamiast prób wyeliminowania mikroorganizmów powodujących infekcje, wiodącą ścieżką jest teraz wzmacnianie innych, przyjaznych mikroorganizmów, które są osłabione lub jest ich zbyt mało.
  • Czym są probiotyki? Są żywymi mikroorganizmami, które podawane w odpowiednich dawkach poprawiają ogólny stan organizmu. Najczęściej stosuje się szczepy Lactobacillus oraz Bifidobacterium animalis.
  • Jak wpływają probiotyki na zapalenie gruczołów mlekowych? Mleko z piersi nie jest sterylne. W piersi znajduje się mnóstwo mikroorganizmów, które pomagają budować zdrową florę jelitową dziecka. Są one zazwyczaj zrównoważone, jednak kiedy równowaga ta zostaje zachwiana, pojawia się stan zapalny związany z nadmiarem niekorzystnych dla naszego zdrowia bakterii.
  • Przy pomocy probiotyków, lekarze starają się przywrócić tę równowagę. Aby to osiągnąć, podaje się matce mikroorganizmy, których potrzebuje.
Probiotyki na zapalenie gruczołów mlekowych to świetne rozwiązanie dla mamy i dziecka.
  • Dlaczego nie antybiotyki? Antybiotyki same w sobie nie są tak naprawdę złe. Nie czynią także krzywdy dziecku. Istnieją jednakże szczepy bakterii powodujących zapalenie gruczołów mlekowych które są odporne na ich działanie. Z tego względu, w niektórych przypadkach antybiotykoterapia nie jest skuteczna. Lekarze mogą też zadecydować o jednoczesnym podawaniu antybiotyków i probiotyków.
  • Jak można sprawdzić czy dany przypadek wymaga zastosowania probiotyków? Poprzez przebadanie mleka matki, specjaliści będą w stanie stwierdzić, które szczepy powodują infekcję a które należy wzmocnić. Wykorzystując te dane, lekarze przepiszą odpowiednie probiotyki dostosowane do każdego odrębnego przypadku.

“Przerywanie karmienia piersią nie jest konieczne. Jest to wręcz najgorsza możliwa decyzja w przypadku choroby. “

Probiotyki a działania prewencyjne

Poza kwestiami, o których już wspominaliśmy, warto też znać odpowiedzi na pytania takie jak:

  • Czy możemy zapobiegać zapaleniu gruczołów stosując probiotyki? Przyjmowane w odpowiedniej postaci i dawce, probiotyki mogą również zapobiegać występowaniu łagodnego zapalenia gruczołów mlekowych. Ograniczają one bowiem rozwój gronkowców i paciorkowców, które to najczęściej powodują pojawianie się zapalenia.
  • Jak przyjmować probiotyki? Zazwyczaj przyjmuje się je doustnie. Można je kupić w aptekach w formie tabletek lub proszku, w saszetkach. Zanim zaczniesz przyjmować probiotyki, skonsultuj się z lekarzem aby ustalić odpowiednią dawkę i określić jakich szczepów Twój organizm najbardziej potrzebuje.
  • Jakie mogą być efekty działania probiotyków w okresie karmienia piersią? Poza zapobieganiem i leczeniem zapalenia gruczołów mlekowych, probiotyki pomagają w leczeniu innych chorób i infekcji związanych z mlekiem. Przywracają też odpowiednią równowagę mikroflory jelitowej.
Nie musisz absolutnie przerywać karmienia piersią.
  • Czy probiotyki wpływają na jakość mleka? To prawda, że zażywanie probiotyków przez matkę zmienia nieznacznie skład chemiczny mleka, ale nie jest to zmiana na gorsze. Probiotyki nie mają negatywnych efektów w obszarze zdrowia mamy ani dziecka.
  • Mówiąc krótko, kolonie mikroorganizmów mogą spowodować wiele różnych problemów związanych z gruczołami mlekowymi. Zapalenie to jedna z najczęstszych komplikacji. Natomiast probiotyki, jako że regulują mikrobiom i wzmacniają korzystne bakterie, mają zdolność leczenia i prewencji.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lee TS., Song EJ., Nam YD., Lee SY., Probiotics in human health and disease: from nutribiotics to pharmabiotics. J Microbiol, 2018. 56 (11): 773-782.
  • Rainard P., Foucras G., A critical appraisal of probiotis for mastitis control. Front Vet Sci, 2018.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.