Potówki u dzieci - bardzo częsty problem

Potówki u dzieci - bardzo częsty problem
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dzieci to bardzo delikatne istotki, które potrzebują stałej ochrony i opieki rodziców. Jeśli z ich ciałem dzieje się coś nie tak, rodzice muszą wiedzieć, co należy zrobić i czy należy jak najszybciej udać się z dzieckiem do szpitala. W tym artykule omówimy potówki u dzieci.

Potówki dotykają dzieci o wiele częściej, niż mogłoby się wydawać. To wysypka skórna, która pojawia się u dzieci ze względu na ich delikatną skórę. Powoduje ona zatkanie gruczołów potowych, co uniemożliwia dziecku pocenie się.

Pot, który nie ma ujścia, zatrzymuje się w skórze i może wywołać wystąpienie małych czerwonych krostek, a nawet pęcherzy. Takie krostki mogą być niewygodne dla dziecka, bo swędzą, a w przypadku pęcherzy – szczypią.

Potówki u dzieci

Potówki mogą występować w różnych rozmiarach, a każda może wyglądać inaczej. Mogą skupiać się w jednym miejscu, ale też mogą być rozrzucone po różnych częściach ciała. Wszystko zależy od ich nasilenia. W łagodnych przypadkach występują jedynie niewielkie zgrubienia i podrażnienie skóry.

Cięższym przypadkom towarzyszy znaczne swędzenie i piekący ból. Potówki utrzymują się zazwyczaj przez kilka dni, ale jeśli rodzice nie będą odpowiednio dbać o skórę dziecka lub jeśli żyje ono w gorącym i wilgotnym klimacie, potówki mogą pojawiać się ponownie z różnym nasileniem.

Potówki na ręku dziecka

Nie istnieje określone miejsce na ciele, na którym pojawiają się potówki. Jednak najczęściej koncentrują się w okolicy twarzy, ramion, pach, pachwin, ud i klatki piersiowej. Podrażnienie może występować w skupiskach na jednym obszarze ciała, ale krostki mogą również być rozsiane w różnych miejscach. Każde dziecko może mieć inne objawy.

Nie ma lepszej pracy od opiekowania się własnym dzieckiem

-autor nieznany-

Zapobieganie potówkom

Ponieważ potówki występują u dzieci dość często, warto, by rodzice stosowali się do serii sprawdzonych rad, które pozwolą uniknąć lub zapobiec tej przypadłości. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma podrażnioną lub swędzącą skórę, skontaktuj się z pediatrą aby poznać natężenie problemu. Pediatra podpowie, jakie leczenie będzie najskuteczniejsze.

Oprócz tego możesz również skorzystać z następujących wskazówek:

  • Gdy jest gorąco lub wilgotno zadbaj, by dziecku było chłodno i sucho. Ubieraj je w lekkie ubrania, najlepiej bawełniane. Upewnij się, że nie są zbyt ciasne.
  • Zadbaj o przyjemną temperaturę w domu. Walcz z nadmiernym ciepłem stosując wiatraki lub klimatyzację.
  • Często zmieniaj pieluszki by zapobiec wystąpieniu wysypki.
  • Zapobiegaj podrażnieniu skóry używając wygodnych ubrań, które nie są zbyt ciasne. Ciasne ubranka wywołują niepotrzebne tarcie.
  • Korzystaj jedynie z takich mydeł i żeli, które są przeznaczone do delikatnej skóry dziecka.
  • Unikaj nadmiernego przebywania na słońcu i zawsze chroń skórę dziecka stosując filtry przeciwsłoneczne i odpowiedni ubiór.
Śpiące dziecko owinięte kocykiem

Gdy potówki się pojawią

Jeśli Twoje dziecko ma już potówki, powinieneś skontaktować się ze swoim pediatrą, by dobrać najlepszy sposób leczenia. Warto stosować się do porad zamieszczonych powyżej, aby zapobiec pogorszeniu się stanu. Pediatra może polecić specjalny krem do delikatnej skóry dziecka.

W przypadku wystąpienia mocnego swędzenia, pediatra może polecić krem z kortyzolem. Kortyzol zmniejsza swędzenie i stan zapalny. Należy skontaktować się z pediatrą i zasięgnąć profesjonalnej porady bez względu na stan zaawansowania potówek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.