Nadmierne używanie smoczka - dlaczego go unikać?

Nadmierne używanie smoczka - dlaczego go unikać?
Pedro González Núñez

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Pedro González Núñez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czy nadmierne używanie smoczka może wywołać u dziecka problemy? Chociaż używanie smoczków może przynieść korzyści w pierwszych latach życia dziecka, może również wywrzeć negatywny wpływ na jego zdrowie. Nadmierne używanie smoczka może mu wręcz szkodzić. Poniżej wyjaśnimy dlaczego.

Nadmierne używanie smoczka – utrudnienie karmienia piersią

Ssanie plastikowego smoczka nigdy nie zastąpi piersi mamy. Jeśli dziecko nadal przyzwyczaja się do karmienia piersią, nie należy wkładać niczego innego do jego ust, aby nie czuło się zdezorientowane. Maluch nie będzie mógł poruszać językiem tak jak zazwyczaj i nie będzie wiedział, co ma zrobić.

To syndrom pomylenia sutka, który może być wywoływany przez nadmierne używanie smoczka lub różnych piersi. Dlatego też nie zaleca się stosowania smoczka dopóki nie zostanie ustanowiony harmonogram karmienia piersią, który zaakceptuje dziecko.

Infekcje jamy ustnej

Używanie smoczka może powodować infekcje jamy ustnej. Najczęściej wywołują je grzyby z gatunku Candida albicans. Wiele osób nie jest świadomych tego, że w zębach dziecka może pojawić się próchnica. Nadmierne używanie smoczka może prowadzić do powstania tzw. próchnicy butelkowej.

Rączka dziecka sięgająca po smoczek

Problemy z zębami

Długie używanie smoczka może prowadzić do problemów z zębami wynikających ze zniekształceń szczęki dziecka. Dotyczy to zwłaszcza wysunięcia górnej szczęki nad dolną, co fachowo nazywa się malokluzją. Może również zdarzyć się, że górne zęby nie będą stykały się z dolnymi i wystąpi tzw. zgryz otwarty.

Zgryz otwarty pojawia się zwłaszcza przy używaniu smoczków z twardą osią środkową. Kiedy dziecko je ssie zazwyczaj oddycha przez usta, a nie przez nos. Wszystko to prowadzi do wystąpienia nieprawidłowości w obszarze podniebienia oraz zniekształceń jamy ustnej.

Zaburzenia mowy

Nadmierne używanie smoczka wywiera też negatywny wpływ na rozwój mowy. Aby osiągnąć poprawną wymowę dziecko nie może mieć zniekształceń w obrębie jamy ustnej. Takie zaburzenia można naprawić, ale dodatkowy problem stanowi błędne wypowiadanie określonych dźwięków.

Infekcje uszu

Infekcje uszu mają miejsce, gdy dziecko oddycha przez usta. Z tego powodu podczas przełykania śliny nie domyka się trąbka Eustachiusza.

Dziecko ssące smoczek trzymany w ręku przez rodzica - nadmierne używanie smoczka

Jak uniknąć powyższych problemów

Aby uchronić dziecko przed wymienionymi problemami należy nie dopuścić do używania smoczka całymi dniami i podjąć następujące działania:

  • Smoczka nie powinno się używać po ukończeniu 2 lub 3 roku życia. To pozwoli uniknąć zniekształceń jamy ustnej.
  • Należy zawsze brać pod uwagę dojrzałość dziecka, aby uniknąć traumatycznych sytuacji. Nie zaleca się np. odstawiania smoczka w tym samym czasie, co pieluch. Zazwyczaj po rezygnacji z używania pieluch chłopcy domagają się smoczka.
  • Powinnaś być świadoma, że odruch ssania zanika u dzieci po ukończeniu 4 roku życia. Od tego momentu nie będą cierpiały, nawet jeśli będą tęsknić za smoczkiem.

Warto zapamiętać te podpowiedzi, aby uniknąć problemów związanych z nadmiernym używaniem smoczka, które mogą odbić się negatywnie na zdrowiu Twojego dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.