Gorączka u dziecka - kilka wskazówek, które pomogą Ci ją obniżyć

Gorączka u dziecka - kilka wskazówek, które pomogą Ci ją obniżyć

Ostatnia aktualizacja: 01 stycznia, 2019

W tym artykule przedstawimy wskazówki, jak obniżyć wysoką temperaturę u Twojego maleństwa. Wysoka gorączka u dziecka występuje dość często, ponieważ organizmy dzieci muszą walczyć z wieloma patogenami, aby wytworzyć przeciwciała, które mają już dorośli.

Chociaż gorączka u dziecka powoduje wzrost temperatury ciała, jest to jednak naturalna reakcja na niektóre choroby lub infekcje.

Gorączka u dziecka – jakie są jej objawy?

Aby sprawdzić, czy ktoś ma gorączkę, używa się termometru. Jeśli temperatura wynosi około 99 stopni Fahrenheita, czyli ponad 36 stopni Celsjusza,temperatura jest wyższa niż normalnie. W takim przypadku musisz postarać się ją obniżyć tak szybko, jak to możliwe.

Oczywiście powinnaś pójść do lekarza, jeśli oprócz gorączki u Twojego dziecka wystąpi chociaż jeden z następujących objawów:

  • Kaszel
  • Wymioty lub biegunka, lub odwrotnie: brak oddawania moczu lub wypróżnienia
  • Blada skóra
  • Bezczynność i zmęczenie
  • Wysypka na skórze
  • Brak apetytu

Jak leczyć gorączkę u dziecka?

Poniżej znajdziesz szereg metod, które pomogą Ci obniżyć gorączkę dziecka tak szybko, jak to możliwe:

Ciepła kąpiel

Aby obniżyć temperaturę ciała, możesz zrobić mu ciepłą kąpiel. Napełnij wannę wodą o temperaturze 98 stopni Fahrenheita, czyli 36,7 stopni Celsjusza. W ten sposób dziecko wejdzie do wody, która ma normalną temperaturę jego ciała.

Gorączkujące dziecko

Idealnie jest trzymać go tak długo w wannie, aż woda stopniowo się ochłodzi. To spowoduje, że jego ciało też się ochłodzi i zrelaksuje.

Ochłodź czoło, szyję, nogi i ręce

Zaleca się używanie wilgotnej ściereczki lub kompresu zamoczonego w wodzie o temperaturze pokojowej. Połóż go na czole, dłoniach, nogach i szyi. Jest to sposób na ochłodzenie dziecka bez potrzeby kąpania go na wypadek, gdy jest zbyt zmęczone i nie chce się ruszać. Jest to również bardzo dobra opcja w okresie zimowym.

Gdy kompresy się nagrzewają, dobrze jest jeszcze raz je nawilżyć i ponownie nałożyć na te części ciała. Można to powtarzać do momentu, aż użyjesz termometru, aby zobaczyć, że gorączka Twojego dziecka spadła.

Stwórz odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu

Ważne jest, aby regulować temperaturę w pokoju dziecka, aby nie było zbyt zimno ani zbyt gorąco. Wskazane jest również przewietrzenie pomieszczenia w celu zapewnienia świeżego powietrza.

Jeśli podczas posiłków korzystasz z klimatyzatora lub wentylatora, uważaj, aby nie wystawiać dziecka bezpośrednio na otwory wentylacyjne. Lepiej umieścić je dalej, aby odczuło tylko delikatny wietrzyk.

Rozbierz je z nadmiaru ubrań

Musisz obniżyć temperaturę ciała dziecka, aby zapobiec wzrostowi gorączki. Zimą idealnie jest usunąć warstwę odzieży a w lecie upewnić się, że ciało Twojego dziecka jest tak chłodne jak to możliwe.

Inną opcją jest zdjąć obuwie dziecięce i wystawić stopy na świeże powietrze.

Jeśli na dworze jest za gorąco, postaraj się, aby jego stopy stykały się z zimną powierzchnią, podłogą, wilgotną szmatką lub miską wody, w zależności od wieku dziecka i tego, co najbardziej będzie dla Ciebie wygodne.

Zapobiegaj odwodnieniu

Gorączka u dziecka może spowodować, że zacznie się pocić i straci apetyt. W takiej sytuacji musisz zawsze starać się je odpowiednio nawodnić.

Zawsze zaleca się dzieciom picie dużej ilości płynu w celu zmniejszenia gorączki. Dobrym wyborem jest woda, sok lub gorąca zupa zimą.

Monitorowanie temperatury u niemowlaka

Odpoczynek i jeszcze raz odpoczynek!

Wreszcie najlepszym lekarstwem na gorączkę dziecka jest odpoczynek i jeszcze więcej odpoczynku. Wiele dzieci jest zmęczonych i nie ma ochoty na zabawę, gdy mają podwyższoną temperaturę.

Są jednak inne, które mimo gorączki, bawią się i biegają tak jak zwykle.

W takiej sytuacji zaleca się zachowanie spokoju i wykonywanie czynności nie wymagających dużego wysiłku, takich jak oglądanie filmów lub czytanie książek.

Jeśli dziecko ma mniej niż 3 miesiące, należy jak najszybciej zabrać go do lekarza i nie czekać w domu, aż gorączka spadnie.

I pamiętaj…

Gorączka jest chorobą i dlatego lekarz musi ustalić diagnozę i plan leczenia na wypadek, gdyby było ono potrzebne.

Nigdy nie należy podawać leków swojemu dziecka bez wiedzy specjalisty. Podejmowanie samodzielnych decyzji może zagrażać zdrowiu Twojego malucha.

Jeśli po zastosowaniu tych wskazówek w praktyce zobaczysz, że gorączka Twojego dziecka nie obniżyła się lub jeśli nawet nie wzrosła, natychmiast udaj się do pediatry po poradę.

Należy także szukać pomocy medycznej, gdy gorączka trwa dłużej niż dwa kolejne dni.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.