Dziecko upadło po raz pierwszy na podłogę - co należy zrobić?

Dziecko upadło po raz pierwszy na podłogę - co należy zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Nagle Twoje dziecko upadło na podłogę. Chciałabyś zatrzymać czas tuż przed lądowaniem. Jak w filmie, który milion razy można pauzować i przewijać wstecz, aby nie być świadkiem tego momentu, kiedy dziecko ląduje na podłodze.

Nie jest to możliwe, jesteś skazana na obserwowanie, jak Twoje dziecko upadło na podłogę podczas gdy Twój nagle staje się mglisty i przerażający…

Sposoby zapobiegania upadkom

Nie ma sposobu, aby zapobiec upadkowi jednorocznego dziecka, które uczy się chodzić. Nie możesz też zrobić nic, aby przeciwdziałać przewróceniu się, gdy dziecko biegnie, wspina się lub tańczy. Jednakże, są tysiące sposobów na uniknięcie upadku dziecka, które ledwo może odsunąć się od ramion matki.

Po prostu musimy pamiętać o pewnych krokach i środkach bezpieczeństwa.

Nigdy nie zostawiaj dziecka samego na łóżku

Nikt nie chce, żeby jego dziecko spadło na podłogę. Jednak większość upadków jest spowodowana wypadkami, których można było uniknąć. Jednym z głównych powodów, dla których dziecko upadło na podłogę, jest to, że ktoś zostawił je samo na łóżku.

Wiele matek kładzie swoje dzieci na łóżku, aby je ubrać, zmieniać pieluchy, założyć czyste prześcieradło do łóżeczka i tym podobne… W tych momentach nie zawsze mają pod ręką wszystko, czego potrzebują. Tak więc odchodzą od dziecka leżącego na materacu na sekundę.

Dziecko jeszcze nie wie, jak się przewrócić lub ledwo się porusza, więc matka nawet nie rozważa możliwości upadku dziecka na podłogę. Jednak maluch może ją zaskoczyć. Szukając matki lub próbując zobaczyć coś, co przykuło jego uwagę, w mgnieniu oka się przewraca. I wtedy, w ułamku sekundy, dziecko upada na podłogę.

Dziecko z grymasem na twarzy

Mamo, jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko nie uderzyło się spadając na podłogę, nigdy nie zostawiaj go samego na swoim łóżku!

Upewnij się, że Twoja łazienka jest bezpieczna

Czas kąpieli to kolejna chwila, kiedy dzieci mają skłonność do upadku. Ciało namydlonego dziecka jest bardzo śliskie i łatwo o wypadek. Z tego powodu czas kąpieli musi być tak bardzo bezpieczny, jak to tylko możliwe.

W przeszłości, kiedy łazienki jeszcze nie istniały, ludzie kąpali swoje dzieci nad łóżkiem. Obecnie, przy tak wielkim postępie technicznym, ta metoda może wydawać się bardzo staroświecka. Niemniej jest to jedna z najbezpieczniejszych metod.

Mając na łóżku prześcieradło z nylonu, aby nie zamoczyć poduszki, umieść na nim wannę. Przygotuj pojemnik z ciepłą wodą, szklankę lub słoik do nalewania i żel do kąpieli dziecka. W ten sposób, nawet jeśli Twoje dziecko wyślizgnie się z Twoich dłoni, nie ma możliwości, że spadnie na podłogę.

Kiedy dziecko jest w Twoich ramionach, musisz skupić się całkowicie na nim

Jak to bywa, mamy tendencję do wykonywania różnych zadań, podczas gdy trzymamy nasze dzieci. Oczywiście nie jest to tylko zachcianka, ale potrzeba codziennego życia.

W dzisiejszych czasach matki nie są już gospodyniami domowymi jak to było w przeszłości. 24 godziny w ciągu dnia nie wystarczą, aby nadążyć z wykonywaniem pracy w domu, potrzebami osobistymi,odpoczynkiem i opieką nad dzieckiem.

Matka przytulająca płaczące dziecko

Kiedy musisz coś zrobić, podczas gdy opiekujesz się dzieckiem, nie zapomnij na nie uważać. Nic nie jest ważniejsze od Twojego maleństwa.

Niemowlęta nie rosną tylko w oparciu o ilość spożytego mleka, ale także – i przede wszystkim – z powodu emocjonalnego kontaktu z matką.

-Laura Gutman-

Dziecko upadło na podłogę – jaka powinna być Twoja reakcja?

Jeśli z jakiegoś powodu Twoje dziecko spadnie na podłogę, musisz wiedzieć jak zareagować. Podsumowując, oferujemy następujące porady:

  • Zbadaj swoje dziecko. Jeśli ma jakieś skaleczenia i zaczyna krwawić, oczyść ranę gazą, zaopatrz ją i zabierz na pogotowie. Jeśli powstanie siniak, nałóż na niego lód, aby zmniejszyć obrzęk.
  • Pocałuj dziecko, przytul i śpiewaj mu… Kiedy jest Ci nie za dobrze, przewrócisz się lub coś cię boli, czujesz się lepiej, gdy ktoś się Tobą opiekuje lub przynajmniej kładzie dłoń na Twoim ramieniu. To samo dotyczy Twojego dziecka.
  • Podnieś je od razu, ale nie potrząsaj nim. Jeśli dozna kontuzji, możesz to pogorszyć poprzez niepotrzebne ruchy.
  • Obserwuj. Gdy ktoś zachoruje i idzie do lekarza, ten zawsze zaleca pacjentowi monitorowanie występujących objawów – i to nie tylko dla zabawy. Jeśli dziecko upadnie i dozna wstrząsu mózgu, objawy pojawią się wkrótce po wystąpieniu obrażeń: wymioty, utrata przytomności, drgawki, krwawienia z nosa i tym podobne. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych symptomów, należy natychmiast zabrać dziecko do lekarza pediatry.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.