Dziecko oparzyło się gorącą wodą – co robić?

Wypadki związane z poparzeniami zdarzają się często. Dowiedz się co dokładnie zrobić w zależności od rodzaju poparzeń.
Dziecko oparzyło się gorącą wodą – co robić?

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2019

Wypadki w których dziecko oparzyło się gorącą wodą to jedne z najczęstszych nieszczęśliwych zdarzeń do których dochodzi w domu. Oparzenia przytrafiają się równie często dorosłym. Dziś podpowiemy Ci więc jak dbać o poparzoną skórę w zależności od rodzaju oparzeń.

Dowiedz się co zrobić kiedy dziecko oparzyło się gorącą wodą. To ważne by mieć przygotowany z góry plan działań! Dobre przygotowanie pozwoli Ci sprawnie działać w chwilach stresu.

Istnieją różne rodzaje oparzeń. Z jednej strony mamy oparzenia łagodne, które można leczyć środkami przeciwbólowymi i maściami. Z drugiej strony natomiast są poważne oparzenia, które wymagają jak najszybszej konsultacji z lekarzem.

Przede wszystkim musisz wiedzieć że gorąca woda może powodować oparzenia pierwszego lub drugiego stopnia. Oparzenia pierwszego stopnia związane są z zaczerwienieniem, uczuciem pieczenia i bólem. Zazwyczaj goją się bezproblemowo w przeciągu tygodnia i nie zostawiają blizn.

Natomiast oparzenia drugiego stopnia oznaczają zazwyczaj bąble i bardzo silny, palący ból. Najpłytsza rany zagoją się w przeciągu 10-15 dni bez pozostawiania blizn. Te głębsze z kolei będą się goiły dłużej a na skórze może pozostać po nich trwały ślad.

Dzieci wciąż chodzą po domu, często biegają, nie zawsze są ostrożne. Ryzyko tego, że dojdzie do wypadku jest duże – to realne zagrożenie. Dlatego też w dzisiejszym artykule podpowiemy Ci co robić kiedy dziecko oparzyło się gorącą wodą. Dowiesz się jak zadbać o skórę maluszka jeśli poparzy się on wrzątkiem.

Co robić kiedy dziecko oparzyło się gorącą wodą?

Zacznijmy od opisu różnic pomiędzy łagodnymi a poważnymi oparzeniami. Sposób postępowania i leczenia różni się w zależności od powagi urazu.

Leczenie łagodnych oparzeń

W mniej poważnych przypadkach, pierwsze co musisz zrobić kiedy dziecko oparzyło się gorącą wodą to dokładne obejrzenie oparzenia. Oszacuj rozległość zaczerwienienia. Jeśli oparzenie jest niewielkie, nie będziesz miała problemu z leczeniem go w warunkach domowych.

Natomiast rozległe oparzenia, nawet jeśli objawiają się tylko nieznacznym zaczerwienieniem, wymagają opieki lekarskiej.

Jeśli dziecko oparzyło się gorącą wodą i obrażenia nie są poważne, możesz je leczyć w domu.

Charakterystyka łagodnych oparzeń:

  • Poparzone miejsce jest zaczerwienione, opuchnięte i wrażliwe na dotyk ale nie tworzą się bąble a skóra się nie łuszczy.
  • Na poparzonej skórze mogą pojawiać się bąble, ale jednocześnie zaczerwieniony obszar jest nie większy niż 5-8 cm.
  • Łuszczenie się jedynie górnych warstw skóry albo całkowity brak łuszczenia
  • Intensywny ból, uczucie pieczenia i łagodny stan zapalny.

Aby zadbać o skórę poparzoną w łagodnym stopniu, zacznij od zdjęcia wszystkich ubrań które ją przykrywają. Zalecamy przykrycie oparzonego miejsca wilgotnym ręcznikiem lub – jeśli to możliwe – zanurzenie w letniej wodzie na 10 do 30 minut.

Dzięki temu skóra się ochłodzi a proces zapalny zostanie opanowany. Możesz chronić wrażliwe miejsce przed ewentualną infekcją przykładając zrobiony ze sterylnego bandaża kompres. 

Na koniec zaaplikuj miejscowy środek przeciwbólowy. Posmaruj skórę żelem z aloesu (ale tylko jeśli nie jest popękana).

Jeśli oparzenie jest niewielkie, nie będziesz miała problemu z leczeniem go w warunkach domowych. Natomiast rozległe oparzenia, nawet jeśli objawiają się tylko nieznacznym zaczerwienieniem, wymagają opieki lekarskiej.

Leczenie poważnych oparzeń

W przypadkach poważnych oparzeń, czyli takich które są rozległe i/lub głębokie, powinnaś jak najszybciej udać się do szpitala aby lekarz zbadał stan dziecka. Jeżeli poparzone miejsce jest większe niż powierzchnia Twojej dłoni, na pewno będzie wymagało interwencji lekarskiej. U małych dzieci tak poważne poparzenie może prowadzić do pojawienia się innych objawów.

Nie możesz przewidzieć jak zareaguje organizm dziecka, więc zalecamy niepodawanie mu żadnych lekarstw. Mogą one wywołać efekty uboczne lub odwrotne do zamierzonych. Zostaw ocenę sytuacji i decyzję o leczeniu lekarzom.

Jeśli Twoje dziecko oparzyło się gorącą wodą i uraz jest poważny, nie powinnaś też nakładać żadnych maści, kremów, ani nawet żelu aloesowego. Jedynym bezpiecznym zaleceniem na czas oczekiwania na przyjazd karetki lub w drodze do lekarza jest zastosowanie kompresu. Przygotuj chłodny okład ze sterylnego bandaża i delikatnie osłoń nim oparzone miejsce.

Głębokie oparzenia będą wymagały zabiegu chirurgicznego. Płytsze z kolei można z powodzeniem leczyć środkami przeciwbólowymi i antybiotykami podanymi w przeciągu doby.

Zapewnij dziecku poczucie bezpieczeństwa i pociesz je.

Oto cechy charakterystyczne poważnych oparzeń:

  • Intensywne łuszczenie się skóry
  • Suchy wygląd skóry
  • Pojawienie się białych plam
  • Obrzęk
  • Martwica
  • Infekcja

Na koniec przypominamy, że okres gojenia się ran będzie zróżnicowany i zależny od ogólnego stanu zdrowia dziecka oraz rozległości i głębokości poparzeń. Ogólnie rzecz biorąc, łagodne oparzenia zagoją się w przeciągu 5-7 dni. Z kolei poważne będą wymagały 2-3 tygodniowej pielęgnacji zanim skóra w pełni się zagoi.

Wypadki w których dziecko oparzyło się gorącą wodą niestety zdarzają się bardzo często. Mogą one mieć poważne konsekwencje. Jeśli Twoje dziecko poparzyło się wrzątkiem, działaj według opisanych powyżej zasad aby zminimalizować ból i ewentualne komplikacje. Pamiętaj też o tym, by pocieszyć dziecko i zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.