Dieta po porodzie: czy mogę się odchudzać?

Dieta po porodzie: czy mogę się odchudzać?

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2018

Po porodzie wiele matek zapomina zwrócić uwagę na to, co je. To jest wielki błąd: kiedy karmisz piersią, musisz przestrzegać zasad, aby mieć pewność, że Ty i Twoje dziecko otrzymujecie składniki odżywcze, których potrzebujecie. Jak powinna wyglądać dieta po porodzie? Czy po urodzeniu dziecka można bez obaw rozpocząć odchudzanie?

W tym artykule podpowiemy Ci, jaka dieta po porodzie jest najodpowiedniejsza dla Ciebie i Twojego maleństwa.

Wiele kobiet jest zaniepokojonych zmianami, które ciąża wywołała w ich ciele i pragną odzyskać figurę, gdy tylko dziecko się urodzi.

Ale dieta po porodzie przywodzi na myśl wiele pytań – na przykład możesz się zastanawiać, kiedy zacząć się odchudzać lub czy w ogóle można zrobić cokolwiek, by odzyskać sylwetkę sprzed ciąży.

Po dziewięciu miesiącach na specjalnej diecie młode matki często zadają sobie pytanie, co powinny jeść po porodzie. Ku tym wątpliwościom są na ogół dwa powody.

Z jednej strony matki chcą odzyskać formę i stracić dodatkowe kilogramy, których nabrały podczas ciąży. Z drugiej strony, wiele kobiet po prostu chce wrócić do szerokiego menu, do którego przywykły przed ciążą, bez względu na to, czy dana potrawa jest zdrowa czy nie.

Jeśli jesteś w tej drugiej grupie, mamy dla Ciebie złe wieści: w ciągu pierwszych sześciu miesięcy po porodzie Twoje ciało wciąż ma szczególne potrzeby żywieniowe. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Dieta po porodzie

W ciągu pierwszych kilku miesięcy po urodzeniu dziecka musisz przestrzegać pewnych ważnych wymagań dietetycznych. Najważniejsze z nich to:

Wapń

Karmienie piersią wyczerpuje podaż wapnia w organizmie. Mając to na uwadze, upewnij się, że Twoja dieta po porodzie uzupełnia straty wapnia powstałe w produkcji mleka.

Oznacza to, że dieta po porodzie powinna być bogata w wiele produktów mlecznych, takich jak mleko, ser i jogurt. Witamina D pomaga organizmowi wchłonąć ten niezbędny składnik.

Żelazo

To kolejny minerał, którego może brakować Twojemu ciału. Płód wyciąga żelazo z krwi matki, gdy rośnie w jej łonie. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby nowa mama spożywała niektóre pokarmy bogate w żelazo.

Żelazo można znaleźć w czerwonym mięsie, owocach, ziarnach i roślinach strączkowych. Spożywaj te produkty wraz z witaminą C, która ułatwia jej wchłanianie.

Nawodnienie

Na tym etapie Twoje ciało skupia się na produkcji mleka, którym karmisz swoje dziecko. Oznacza to, że musisz pić dużo płynów, aby zrównoważyć straty wynikające z karmienia piersią.

Woda pitna, naturalne soki o niskiej zawartości cukru i herbaty ziołowe to najlepszy sposób na nawodnienie organizmu.

Zdrowa dieta

Spożywanie dużej ilości owoców i warzyw również pomoże Ci utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu. Te produkty są istotne również dlatego, że są bogate w witaminy i minerały, których Ty i Twoje dziecko bardzo potrzebujecie.

Pamiętaj, że na tym etapie Twoje dziecko wciąż otrzymuje od Ciebie cały pokarm.

Kiedy można zmienić dietę po porodzie

Jak widzisz, dieta po porodzie powinna uwzględniać potrzeby Twoje i Twojego dziecka.

Mając to na uwadze, najważniejszą wskazówką jest przestrzeganie zaleceń lekarzy odpowiedzialnych za opiekę nad Tobą i dzieckiem. W ten sposób możesz mieć pewność, że w Twojej diecie nie brakuje składników odżywczych.

Jeśli chcesz stracić kilka kilogramów po porodzie, nie ma powodu, aby tego nie robić. Po prostu upewnij się, że w Twojej diecie nie brakuje podstawowych składników odżywczych.

Dietę odchudzającą najlepiej rozpocząć około dwa miesiące po porodzie.

Jeśli zaczniesz wcześniej, deficyt kalorii może utrudnić wysiłki Twojego ciała, które podejmuje ono, by naprawić wszystko, przez co przeszło podczas ciąży. Co więcej, możesz odczuwać głód i brak energii.

Gdy od porodu miną mniej więcej dwa miesiące możesz także rozpocząć ćwiczenia fizyczne. Jest to nieodzowny element stopniowej, zdrowej utraty wagi.

Chociaż na początku najlepiej jest robić rzeczy uważnie i ostrożnie, z czasem Twoje ciało będzie wyglądać jak dawniej, a Ty poczujesz się jak rok wcześniej.

Twoja dieta po porodzie powinna uwzględniać potrzeby Twoje i Twojego dziecka.

Żywność, której należy unikać

Jeśli, z drugiej strony, nie możesz się doczekać, aby zjeść wszystko, co musiałaś odstawić w czasie ciąży, pamiętaj, że będziesz nadal musiała przestrzegać pewnych zasad.

Na przykład nadal ważne jest, aby unikać jedzenia o dużej zawartości tłuszczów nasyconych, oczyszczonej mąki i cukru. Jeśli jesz tego rodzaju produkty, rób to z umiarem i zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza.

Kobieta je, trzymając na ręku dziecko

Jeśli karmisz piersią, nadal musisz unikać alkoholu. Podobnie zdaj się na lekkie posiłki. Twój układ trawienny jest wciąż delikatny, a ciężkie potrawy mogą go zbytnio obciążać, powodując dyskomfort.

Postaraj się jeść co trzy godziny, ponieważ Twój układ trawienny powoli wraca do normy, ale stałe zastrzyki energii są dla niego zbawienne.

Jeśli potrzebujesz leków, skonsultuj się z lekarzem i postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi dawkowania, aby uniknąć problemów z trawieniem.

Zdrowa dieta po porodzie pomoże Ci cieszyć się dobrym samopoczuciem i dobrym poczuciem własnej wartości. Pamiętaj tylko, że na tym etapie Twój organizm wciąż ma specjalne zapotrzebowanie na składniki odżywcze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • DeLoughery TG., Iron deficiency anemia. Med Clin North Am, 2017. 101 (2): 319-332.
  • Enderami A., Zarghami M., Darvishi Khezri H., The effects and potential mechanisms of folic acid on cognitive function: a comprehensive review. Neurol Sci, 2018. 39(10): 1667-1675.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.