Depresja po porodzie – jak z nią skutecznie walczyć

Depresja po porodzie – jak z nią skutecznie walczyć
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 02 września, 2018

Narodziny dziecka to jeden z najszczęśliwszych i niezapomnianych momentów w życiu każdej mamy. Jednak wiele kobiet po porodzie często zapada w niepokojący stan psychiczny nie mając ku temu żadnych wyraźnych powodów. W tym artykule opowiemy, czym jest depresja po porodzie i jak ją pokonać.

To jeden z największych paradoksów życia. Gdy kończą się narodziny, tak bardzo wyczekiwane, mama nie jest szczęśliwa. Zamiast radości pojawia się depresja po porodzie. Dlaczego tak się dzieje?

Depresja poporodowa występuje częściej, niż nam się wydaje. Niektórzy lekarze twierdzą, że cierpi na nią 15% kobiet, inni zaś, że aż 40%. Oczywiście istnieje wytłumaczenie naukowe tego fenomenu.

Depresja po porodzie – przyczyny

Depresja po porodzie może mieć podłoże emocjonalne i hormonalne. Środowisko, w którym żyje nowa mama, może także wywierać na nią wpływ. Depresję poporodową zazwyczaj wywołują różne, połączone ze sobą czynniki.

Nagłe zmiany poziomu estrogenu i progesteronu, jak i innych hormonów, mogą wywołać wahania nastroju u wrażliwych kobiet. Jeśli towarzyszy temu traumatyczny poród lub stresujące sytuacje po narodzinach dziecka, prawdopodobieństwo pojawienia się depresji wzrasta.

W takich przypadkach musisz pamiętać, że narodziny dziecka, podobnie jak i inne zmiany, wywołują huragan emocji, obowiązków i trosk, do których przyzwyczaisz się z biegiem czasu.

Mama siedząca na podłodze z głową w dłoniach, tyłem do dziecka w kojcu - depresja po porodzie

Jednak jeśli mama cierpiała już wcześniej z powodu depresji lub środowisko, w którym żyje, jest wrogo do niej nastawione, wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia depresji poporodowej.

Istnieje jeszcze wiele innych czynników wywierających wpływ na stan psychiczny mamy, na przykład zła sytuacja finansowa, brak wsparcia po porodzie, niechciana ciąża lub wady wrodzone dziecka.

Macierzyństwa nie mierzy się tym, z czego rezygnujesz mając dziecko, ale co zyskujesz.

Najczęstsze objawy depresji poporodowej

Oto najczęstsze objawy wskazujące na depresję po porodzie:

  • Smutek i częsta skłonność do płaczu
  • Irytacja i niepokój
  • Bezsenność, zmęczenie i zapadanie w letarg
  • Brak apetytu
  • Spadek koncentracji
  • Brak chęci spędzania wolnego czasu w ciekawy sposób
  • Pogorszenie relacji
  • Brak pożądania

Jak pokonać depresję po porodzie?

Jak już wspomnieliśmy, depresja poporodowa występuje u znacznej części kobiet i nie jest niemożliwa do pokonania.

Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi jak wygrać z depresją poporodową.

Zasięgnij porady preforesjonalisty

To pierwszy krok, który powinnaś wykonać. Psychoterapeuta lub psychiatra będzie umiał rozpoznać Twoje objawy i potrzeby oraz podpowie Ci, jak najlepiej sobie z nimi radzić.

Jeśli cierpisz na głęboką depresję, konieczne może okazać się przepisanie odpowiednich leków, które wspomogą leczenie. Antydepresanty równoważą substancje chemiczne w mózgu, co pozwala osiągnąć większą stabilność emocjonalną.

Skulona kobieta leżąca na podłodze, owinięta w czarne prześcieradło

Wsparcie

Jeśli nikt nie oferuje wsparcia sam z siebie, nie bój się o nie poprosić. Będzie Ci o wiele łatwiej przejść przez ten moment chwilowej słabości i potrzeby mając u boku kogoś, kto zadba o Ciebie i Twoje dziecko. Wyrażaj swoje emocje. Powiedz najbliższym, co czujesz i jaki to ma na Ciebie wspływ.

Odwrócenie uwagi

Opieka nad dzieckiem, podobnie jak praca, jest bardzo wymagająca, zwłaszcza dla mam cierpiących na depresję poporodową. Warto znaleźć godzinę dla siebie by poczytać, pospacerować, poćwiczyć lub zrobić coś, co lubisz.

Odpoczynek

Nie ma nic lepszego, gdy chcesz przezwyciężyć stresujące sytuacje. Wykorzystuj każdą wolną chwilę na odpoczynek. W ten sposób odnowisz zasoby energii i pozwolisz ciału zregenerować się po ogromnym wysiłku, jakim jest poród.

Poczucie własnej wartości

Powinnaś być z siebie dumna, bo w końcu wydałaś na świat nowe życie. Dawaj samej sobie szacunek, na jaki zasługujesz i doceniaj swoje osiągnięcia. Nie zaniedbuj własnego wyglądu, nawet jeśli spędzasz całe dni w domu.

Dbanie o siebie pomoże Ci odzyskać dawną siłę ducha.

Odzyskanie równowagi

Pamiętaj, że depresja po porodzie to stan przejściowy. Jej przezwyciężenie chwilę potrwa, ale w końcu Ci się uda. W swoim życiu pokonałaś już wiele trudności, dasz sobie radę i z tą.

Postaraj się zaakceptować fizyczne, społeczne i emocjonalne zmiany. Zapewne najszybciej pokonasz aspekty fizyczne. Odnalezienie się na nowo w społeczeństwie i odbudowanie stabilności emocjonalnej mogą wymagać dużych nakładów sił.

Bądź cierpliwa, bo wszystko wróci do normy. Macierzyństwo to niekończąca się nauka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Evans, M., Vicuña, M., & Marín, R. (2003). Depresión postparto realidad en el sistema público de atención de salud. Revista chilena de obstetricia y ginecología, 68(6), 491-494.
  • Hasbún Hernández, J., Risco Neira, L., Jadresic Marinovic, E., Galleguillo U, T., González A, M., & Garay S, J. (1999). Depresión postparto: prevalencia y factores de riesgo. In Rev. chil. obstet. ginecol.
  • Medina, E. (2013). Diferencias entre la depresión postparto, la psicosis postparto y la tristeza postparto. Perinatología y Reproductiva Humana.
  • Mendoza, C., & Saldivia, S. (2015). Actualización en depresión postparto: el desafío permanente de optimizar su detección y abordaje. Revista médica de Chile, 143(7), 887-894. https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?pid=S0034-98872015000700010&script=sci_arttext
  • Miranda Moreno, M. D., Bonilla García, A. M., & Rodríguez Villar, V. (2015). Depresión Postparto. Trances.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.