Dbaj o siebie, to dobre dla Twojego dziecka

Dbaj o siebie, to dobre dla Twojego dziecka
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 03 maja, 2018

Dobra rada głosi: jeśli chcesz mieć zdrowe dziecko to dbaj o siebie. To, że ilość czasu, jaką absorbuje dziecko nie pozostawia go zbyt wiele dla ciebie, nie zmienia faktu, że konieczne jest, byś poświęcała sobie czas. Podążaj więc za dobrą radą podaną na wstępie i każdego dnia poza zaspokajaniem potrzeb dziecka, koniecznie dbaj o siebie.

Czy to ze względu na tradycje kulturowe, czy dlatego, że nie znamy nic lepszego wzorca, często myślimy, że musimy tłumić nasze własne obawy. Odkładamy naszą samorealizację, do czasu gdy nasze dzieci przestaną być od nas zależne. Nic bardziej mylnego. Koniecznie dbaj o siebie, bo tak czyniąc i poświęcając czas na realizowanie swoich pasji zaszczepiasz właściwy wzór, który powielą Twoje dzieci.

Jeśli znajdziemy czas dla siebie, pokażemy dzieciom konkretne działanie, a nie tylko słowa. W ten sposób nasze dzieci będą postrzegać miłość do siebie i dbanie o siebie jako coś normalnego, co nie musi generować kosztów ani konfliktów.

Podobnie, dzięki temu unikamy uzależnienia emocjonalnego od naszych dzieci. W ten sposób będą uczyć się zarówno dawania, jak i otrzymywania. Nie tylko w kontaktach z innymi, ale także między sobą.

Mama z córką leżą na łące

Dbaj o siebie i o swoje dzieci

Jeśli poczekasz, aż twoje dzieci będą starsze, aby zadbać o siebie, ominie Cię ważna lekcja: jak kochać siebie. Dzieci muszą zrozumieć wartość i znaczenie miłości własnej jako czegoś niezbędnego dla nas wszystkich. Oznacza to, że musimy naprawić tę małą część nas samych, która wmawia nam, że jeśli jako kobiety nie poświęcamy się dla naszych rodzin to jesteśmy bezwartościowe.

Matka realizuje się jako kobieta, gdy zaczyna ignorować rolę, które społeczeństwo na nią narzuca. Rola ta błędnie wymaga od matki całkowitego poświęcenia wychowaniu dzieci.

Bycie kobietą nie oznacza godzenia się z tym, co przynosi nam życie, naginania własnych granic emocjonalnych czy przyjmowania jakiegokolwiek ciężaru, bez względu na to, jak duży on jest. Matka, która czuje się 100%-ową  kobietą, rozpoznaje własną wartość w świecie jako odrębna jednostka i zna swoje własne potrzeby.

Co więcej, matka, która dba o siebie, to ta, która poświęca czas na swój rozwój wewnętrzny i zewnętrzny dobrobyt. Będzie ona wychowywać dzieci, które będą w stanie lepiej dbać o siebie, pracować nad swoimi aspiracjami, osiągając równowagę w swoim życiu.

Mama z córką ćwiczą

Mamo, dbaj o siebie, bo to dobre dla mnie

Jak już powiedzieliśmy, ważne jest, aby matki codziennie dbały o siebie i nie odkładały swojej indywidualnej tożsamości. Łatwo jest o tym zapomnieć lub nadać temu najniższy priorytet. Jednak dla nas ważne jest, aby zapewnić dzieciom najlepszy możliwy wzorzec. Przyjrzyj się więc kilku wskazówkom dotyczącym naszej codziennej auto realizacji.

Znajdź czas dla siebie każdego dnia

Zaplanuj dzień tak, abyś miała czas dla siebie. Zadaj sobie pytanie, jak się czujesz, ulecz swoje rany i odpręż się. Spędź kilka minut w łóżku, na kanapie lub na patio. Pomyśl o sobie i o tym, w jaki sposób wydarzenia dnia wpłynęły na Twoje samopoczucie. Pomoże Ci to lepiej zrozumieć samą siebie i lepiej zarządzać swoimi emocjami. To korzystnie wpływa na twoje dzieci. Dzięki temu nie tylko jesteś spokojniejsza i bardziej spójna, ale dajesz im przykład pierwszego założenia samopomocy: poświęćcie czas na zrozumienie siebie.

Dbaj o siebie każdego tygodnia i miesiąca

Podobnie co najmniej raz w tygodniu powinnaś zaplanować czas na ćwiczenia, czytanie, spotykanie się z przyjaciółkami, a także na inne czynności odprężające. Oznacza to, że tak powinnaś zorganizować swój czas, aby móc robić wszystkie te rzeczy, na które normalnie nie masz czasu i odkładasz je na później.

Działaj tak, aby znaleźć czas na pozytywne działania, które pozwolą Ci się zrelaksować i pracować nad sobą. Ten czas jest szczególnie ważny dla Ciebie, aby dobrze się bawić i rozwijać swoje wnętrze. Dając sobie tę wolność, poczujesz się spełniona, żywa i szczęśliwa.

Dłonie mamy otaczają stópkę dziecka

Zbuduj właściwe spojrzenie na własną osobę

Mamy skłonność do zaniżania poczucia własnej wartości, które przypomina małą papierową łódkę na środku oceanu. Kiedy morza są burzliwe, ten delikatny, mały statek może nabrać wody i zatonąć. Gdy opadnie na dno, cierpi nasza miłość własna.  Pozbądź się emocjonalnego bagażu z życia, który często stanowią mało konstruktywne komentarze, a także mało znaczące czynności. Pamiętaj, że jesteś zainteresowana budowaniem, a nie niszczeniem.

Zastosuj tę samą zasadę do negatywnych myśli i uczuć, które masz wobec siebie i swojego otoczenia. Zapisz je na kartce, a następnie podrzyj i wyrzuć lub spal. To dobry sposób na uwolnienie się od nich. Napisz listę wszystkiego, co pozytywne w twoim życiu, i czytaj ją za każdym razem, kiedy tego potrzebujesz. Zrób listę tego, co lubisz robić, a także sporządź listę rzeczy, które chcesz zbadać. Następnie po prostu przejdź do realizacji.

Pamiętaj, że najlepszym sposobem wspierania edukacji i rozwoju naszych dzieci jest uczenie ich naszym własnym przykładem. Nie zapominajmy, że wszystko, co jest dobre dla nas, jest dobre także dla naszych dzieci, zarówno w perspektywie krótko, jak  i długoterminowej.

Zasada jest dziecinnie prosta: funkcjonujemy lepiej, gdy czujemy się lepiej.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.