Ciemieniucha- co to jest i kiedy należy ją leczyć?

Ciemieniucha- co to jest i kiedy należy ją leczyć?

Ostatnia aktualizacja: 17 maja, 2018

Ciemieniucha jest bardziej kwestią estetyki niż chorobą. Występuje w postaci suchej, łuszczącej się skóry – podobnej do łupieżu – ze zrogowaciałym, żółtawym naskórkiem.

Ciemieniucha nie jest groźna, ale jeśli intensywność złuszczania się skóry wzrośnie lub pojawią się powikłania, należy zwrócić się o pomoc.

Ciemieniucha to powszechnie używany termin określający stan zwany łojotokowym zapaleniem skóry. Pojawia się na  głowie dziecka w postaci żółtawych lub białawych strupków.

Kiedy pojawia się ciemieniucha?

Ciemieniucha zwykle pojawia się około drugiego lub trzeciego tygodnia życia i może wyglądać na suchą, łuszczącą się skórę. Można występować u dzieci w wieku do 3 lat.

Ten typ łojotokowego zapalenia skóry dotyka około 10 procent noworodków. Zmiany pojawiają się na głowie, brwiach, między brwiami, za uszami, a czasami w innych miejscach na skórze.

Ciemieniucha jest związana z czynnikami genetycznymi i meteorologicznymi. Brak równowagi hormonalnej może powodować, że gruczoły łojowe nie działają prawidłowo i za bardzo natłuszczają skórę.

Nie jest szkodliwa ani bolesna i nie należy jej usuwać. Może to spowodować obrażenia lub spowodować infekcję. Ciemieniucha nie jest zaraźliwa i nie jest w żaden sposób związana ze słabą higieną.

Dziecko w kapieli

Przyczyny Ciemieniuchy

Niektóre dzieci reagują na zmianę w odżywianiu, tuż po narodzinach. W czasie ciąży pokarm dziecka pochodzi z łożyska. Po urodzeniu otrzymują pokarm z mleka matki lub specjalnego mleka w proszku. Wysoki poziom tłuszczu powoduje nadmierne pobudzenie gruczołów łojowych, co prowadzi do powstania ciemieniuchy. Każde dziecko inaczej reaguje na zmianę diety.

Hormony, które matka przekazuje płodowi, są również prawdopodobną przyczyną. Niektórzy sugerują, że może to być podrażnienie spowodowane przez grzyb odżywiający się łojem skóry głowy.

Wbrew temu, co wielu myśli, ciemieniucha nie jest oznaką nietolerancji mleka ani problemów trawiennych.

Inne możliwe przyczyny to ekstremalne warunki klimatyczne, problemy układu odpornościowego, stres i niektóre choroby skóry. Warto zauważyć, że specjaliści zgadzają się, że ciemieniucha jest nieszkodliwa. Jednak przyczyny mogą nie zawsze być błahe, dlatego zawsze należy zwrócić szczególną uwagę na objawy.

Atopowe zapalenie skóry sprawia, że ​​dzieci są bardziej podatne na ciemieniuchę. Atopowe zapalenie skóry to ogólne podrażnienie skóry dziecka, karmionego piersią, bez wyraźnego powodu.

Kolor i wygląd różnią się w zależności od miejsca, w którym pojawia się ciemieniucha. Gdy pojawia się na skórze głowy, ciemieniucha jest biała lub żółta, a wygląd jest tłustawy.

Jeśli jest na twarzy, będzie miała czerwonawy kolor, któremu towarzyszą żółte strupy. Przy odpowiednim leczeniu stan skóry szybko wraca do normy. Ważne jest, aby pamiętać, że ciemieniucha może wrócić, nawet gdy dzieci są starsze.

Rozwiązanie problemu

W wielu przypadkach nie ma powodu do zmartwień. Ciemieniucha zwykle znika w ciągu kilku miesięcy, bez leczenia.

Jeśli chcesz złagodzić objawy, możesz zmiękczyć skórę kremami lub olejkami dla dzieci, dopóki się nie złuszczy. Wystarczy nanosić na dotknięty ciemieniuchą obszar krem lub olejek dla dzieci. Po nałożeniu preparatu odczekaj pół godziny przed kąpielą dziecka.

Codziennie należy myć głowę dziecka przy pomocy dobrego szamponu kupionego w aptece, a nie szamponu kosmetycznego.

Należy również przeczesać włosy dziecka i zastosować leczenie zalecone przez lekarza.

ciemieniucha mama myje głowę dziecku

Inną opcją jest użycie wilgotnej gąbki i szamponu. Należy bardzo delikatnie pocierać głowę dziecka aż poluzujesz kilka strupków. Powtórz ten proces co trzy dni z niezwykłą delikatnością.

Pamiętaj, że masz do czynienia ze skórą noworodka, która jest bardzo cienka i delikatna. Zwróć szczególną uwagę na delikatne miejsca na głowie dziecka.

Łojotokowe zapalenie skóry może rozciągać się na czoło i brwi. Oliwa z oliwek i olej migdałowy mogą rozwiązać ten problem, nawet jeśli w strupach występuje ropa.

Możesz także stosować preparaty nawilżające do skóry wrażliwej i masować skórę głowy dziecka. Preparaty te można stosować również na noc.

Umyj głowę dziecka rano szamponem, który nie wysusza skóry. Czesanie włosów dziecka delikatną szczotką pomoże usunąć strupy.

Kiedy należy zachować szczególną ostrożność

Zachowaj ostrożność, jeżeli ciemieniucha jest bardzo duża, lub jeśli staje się żółtawa z czerwonymi krawędziami. W takim przypadku należy umówić się na wizytę u pediatry.

Należy również zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli obszar krwawi lub rozprzestrzenia się poza skórę głowy i czoła dziecka. Pediatra może zalecić kremy kortykosteroidowe, maści antybiotykowe i kremy przeciwgrzybicze.

Pamiętaj, że chociaż może ciemieniucha nie wygląda estetycznie, jest to stan, który łatwo jest wyleczyć i który sam w sobie nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia Twojego dziecka.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.