Chrapanie u dzieci: przyczyny i środki zaradcze

Chrapanie u dzieci: przyczyny i środki zaradcze

Ostatnia aktualizacja: 08 września, 2018

Chrapanie u dzieci nie oznacza choroby. W rzeczywistości jest bardzo powszechne, niezależnie od wieku.

Częste chrapanie u dzieci może stać się powodem do niepokoju. W takich przypadkach rodzice często konsultują się z pediatrą. Lekarz może ustalić, że chrapanie Twojego dziecka jest całkowicie normalne. W każdym razie rodzice powinni być świadomi różnicy między normalnym chrapaniem a chrapaniem, które może być objawem problemów zdrowotnych.

Chrapanie najczęściej kojarzy się z osobami dorosłymi, ponieważ często jest wywołane takimi stanami jak bezdech senny lub otyłość, palenie tytoniu czy spożywanie alkoholu.

Z tego powodu wielu rodziców jest zaniepokojonych, gdy odkrywają, że ich dzieci chrapią.

Nieprawidłowe chrapanie u dzieci

Przyczyny chrapania u dzieci są zróżnicowane. W większości przypadków chrapanie jest całkowicie nieszkodliwe i tymczasowe.

Jednak w zależności od intensywności lub charakterystyki chrapania może ono być objawem poważnego problemu lub potencjalnego poważnego problemu. Najczęstsze biologiczne przyczyny chrapania u dzieci to:

Choroba

Chrapanie u dzieci - przeziębione dziecko
  • Przeziębienie. Przeziębienie prowadzi do zwiększonej produkcji śluzu. Może to zablokować drogi oddechowe i spowodować, że dzieci będą chrapać podczas snu. Oczywiście nie wszystkie dzieci z przeziębieniem będą chrapać i na odwrót – nie wszystkie chrapiące dzieci są przeziębione. Może być trudno zauważyć zależność między nienormalnym chrapaniem a przeziębieniem. Ten rodzaj chrapania zwykle charakteryzuje się chrapaniem co kilka minut.
  • Astma. Jest to stan przewlekły, którego objawami są duszność podczas wysiłku fizycznego lub intensywnego stresu. Astma powoduje również, że drogi oddechowe stają się nadaktywne i wrażliwe na warunki otoczenia. Oznacza to, że takie sytuacje, jak temperatura w pokoju, w którym dziecko śpi, mogą powodować niewielkie utrudnienia w drogach oddechowych. To prowadzi do chrapania.
  • Alergie. Roztocza, sierść zwierząt domowych, kurz lub inne zanieczyszczenia mogą stymulować mięśnie gardła i dróg oddechowych, co utrudnia sen i powoduje trudności w oddychaniu. Jest to kolejna częsta przyczyna chrapania u dzieci.
  • Otyłość. Nadwaga wpływa na szyję i gardło. Niektóre dzieci chrapią z powodu złogów tłuszczu na szyi, które poddają tę część ciała większemu naciskowi, a zatem mogą powodować chrapanie.
  • Bezdech senny. Ten stan powoduje rozluźnienie mięśni górnej części gardła, utrudniając przepływ powietrza i powodując chrapanie u dzieci i dorosłych. Jeśli przyczyną jest bezdech senny, możesz zauważyć, że Twoje dziecko zaczyna nagle chrapać. Dzieje się tak, gdy dotknięte mięśnie zamykają drogi oddechowe.

Inne przyczyny chrapania u dzieci

  • Wrażliwość na zimno. Nawet jeśli dziecko nie ma astmy i nie cierpi na przeziębienie, jego migdałki mogą być wrażliwe na zimno. W takim przypadku migdałki puchną i przeszkadzają w przepływie powietrza. Z tego powodu wiele dzieci chrapie podczas snu zimą.
  • Dym tytoniowy. Kiedy jeden lub dwoje rodziców pali w domu, może to wpłynąć na rozwój płuc dziecka. Jest to często ignorowana przyczyna, dla której występuje chrapanie u dzieci. Tymczasem chrapanie to jeden z pomniejszych objawów problemów spowodowanych przez bierne palenie. Jeśli zauważysz chrapanie swojego dziecka, podejmij kroki, aby zrezygnować z tego nawyku. Rzucenie palenia pomoże również uniknąć poważniejszych chorób, takich jak astma.
Chrapanie u dzieci

Środki zaradcze na chrapanie u dzieci

Wśród domowych środków na chrapanie u dzieci jest szeroka gama herbat i naparów, a także masaże i sprawdzone pozycje do spania. Oczywiście należy sięgnąć po nie tylko wtedy, gdy przyczyna chrapania nie jest patologiczna. Domowe sposoby na chrapanie u dzieci to:

  • Przeniesienie dziecka do innej sypialni.
  • Utrzymywanie w pokoju umiarkowanej temperatury, w tym wyłączanie klimatyzacji latem.
  • Korzystanie z antyalergicznych prześcieradeł i poduszek.
  • Zmiana pozycji dziecka podczas chrapania.

Wizyta u lekarza jest wysoce zalecana, jeśli chrapanie Twojego dziecka jest trwałe i nie ma żadnej oczywistej przyczyny.

Kiedy chrapanie u dzieci stanowi powód do zmartwień?

Chrapanie u dzieci staje się powodem do niepokoju, kiedy wpływa na codzienne życie dziecka. Jeśli Twoje dziecko ma złe samopoczucie lub uporczywe bóle mięśni, bóle głowy itp., należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Słaba jakość snu i jego brak mogą pogorszyć chrapanie u dzieci. Tymczasem samo chrapanie może sprawić, że sen dziecka będzie płytszy i będzie mu towarzyszyć pocenie się, drżenie i inne objawy.

Zwróć uwagę na te objawy, gdy rozmawiasz ze swoim pediatrą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Beebe DW, Rausch J, Byars KC, Lanphear B, Yolton K. Persistent snoring in preschool children: predictors and behavioral and developmental correlates. Pediatrics. 2012 Sep;130(3):382-9.
  • Davis CL, Tkacz J, Gregoski M, Boyle CA, Lovrekovic G. Aerobic exercise and snoring in overweight children: a randomized controlled trial. Obesity (Silver Spring). 2006 Nov;14(11):1985-91. Hakim F, Kheirandish-Gozal L, Gozal D. Obesity and Altered Sleep: A Pathway to Metabolic Derangements in Children? Semin Pediatr Neurol. 2015 Jun;22(2):77-85.
  • Karakas HB, Mazlumoglu MR, Simsek E. The role of upper airway obstruction and snoring in the etiology of monosymptomatic nocturnal enuresis in children. Eur Arch Otorhinolaryngol. 2017 Jul;274(7):2959-2963.
  • Kaditis AG, Alonso Alvarez ML, Boudewyns A, Alexopoulos EI, Ersu R, Joosten K, Larramona H, Miano S, Narang I, Trang H, Tsaoussoglou M, Vandenbussche N, Villa MP, Van Waardenburg D, Weber S, Verhulst S. Obstructive sleep disordered breathing in 2- to 18-year-old children: diagnosis and management. Eur Respir J. 2016 Jan;47(1):69-94.
  • Li S, Jin X, Yan C, Wu S, Jiang F, Shen X. Habitual snoring in school-aged children: environmental and biological predictors. Respir Res. 2010 Oct 19;11(1):144.
  • Narang I, Mathew JL. Childhood obesity and obstructive sleep apnea. J Nutr Metab. 2012;2012:134202.
  • Sun K, Guo Y, Zhang Y, Jiang X. Breastfeeding and risk of habitual snoring in children: A meta-analysis. Matern Child Nutr. 2019 Jul;15(3):e12799.
  • Tan YH, How CH, Chan YH, Teoh OH. Approach to the snoring child. Singapore Med J. 2020 Apr;61(4):170-175.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.