Anemia - produkty zapobiegające jej powstawaniu

Anemia - produkty zapobiegające jej powstawaniu

Ostatnia aktualizacja: 03 czerwca, 2018

Anemia pojawia się zazwyczaj z powodu braku hemoglobiny – cząsteczki odpowiedzialnej za transport tlenu we krwi. Istnieje jednak kilka produktów, które można włączyć do posiłku dziecka, aby jej zapobiec. Brak odpowiednich składników odżywczych lub hemoglobiny w diecie Twojego dziecka może doprowadzić do sytuacji, w której pojawi się anemia. Aby zapobiec jej konsekwencjom, ważna jest wiedza jakie kroki należy podjąć w jej zwalczaniu. 

Anemia – symptomy

Poniżej przedstawiamy listę najczęstszych symptomów wskazujących na to, że dopada nas anemia. Jeżeli Twoje dziecko wykazuje podobne objawy, jak najszybciej zgłoś się z nim do lekarza.

  • Rozdrażnienie.
  • Trudności z oddychaniem.
  • Spożywanie mniejszej ilości jedzenia niż dotychczas.
  • Odczucie osłabienia i zmęczenia przez cały czas.
  • Obolałość języka.
  • Bóle lub zawroty głowy.
  • Podczas anemii większego stopnia: łamliwe paznokcie, niebieskawy lub blady kolor.

Anemia może być również spowodowana brakiem witaminy B12 lub kwasu foliowego.

Anemia i sposoby na jej zapobieganie

Istnieje kilka produktów, które możemy włączyć do diety dziecka. Poniżej znajdziesz szczegółowo opisane co możesz uwzględnić w ich jadłospisie.

Owoce

Owoce są jednym z najbardziej korzystnych pokarmów wpływających na zdrowie dzieci. Jabłka i pomidory są szczególnie bogate w żelazo, więc są one idealne aby zapobiec anemii. Innymi produktami bogatymi w żelazo są śliwki, banany, cytryny, winogrona, pomarańcze, figi, marchewki i rodzynki. Spożywanie ich w większych ilościach wpłynie pozytywnie na organizm.

Miód

Miód jest ważnym źródłem żelaza, miedzi i manganu. Ta kombinacja wspomaga syntezę hemoglobiny, co czyni miód potężną bronią w walce z anemią. Miód możesz podawać z przekąską Twojego dziecka lub razem ze śniadaniem.

Anemia u dziecka

Mięso

Jagnięcina, wołowina i inne rodzaje czerwonego mięsa są bogate w żelazo. Zawiera ono również żelazoporfirynę, która jest szybko wchłaniana przez organizm. Wątroba wołowa zawiera ponad 600% dziennego zapotrzebowania na ten minerał. Mięso jest również doskonałym źródłem witaminy B12.

Owoce morza

Ryba jest doskonałym pokarmem zapobiegającym anemii z powodu dużej ilości żelaza. Wiele popularnych, tłustych ryb takich jak łosoś czy tuńczyk, a także owoce morza takie jak małże i ostrygi są bogate w ten cenny minerał.

Jajka

Jajka są bogatym źródłem białka oraz zawierają dużą ilość przeciwutleniaczy, które pomagają organizmowi w gromadzeniu witamin. Duże jajko zawiera 1 mg żelaza, więc jego codzienna konsumpcja pozwoli uniknąć ryzyka anemii.

Warzywa

Warzywa takie jak szpinak, sałata, brokuły, seler, buraki i jarmuż zawierają dużo żelaza, co przyczynia się do zwiększenia naszej energii.  Ponadto warzywa te zawierają witaminę B12, kwas foliowy i inne składniki odżywcze, które wspierają walkę z anemią.

Zdrowe pokarmy dla dziecka

Rośliny strączkowe i orzechy

Soczewica, ciecierzyca, fasola i soja nie mogą zostać pominięte w diecie dziecka, zwłaszcza jeśli wykazują objawy anemii. Inne produkty, których nie należy przegapić to produkty pełnoziarniste, suszone daktyle, orzeszki ziemne, orzechy włoskie i migdały. Wykazują one duże znaczenie w zwalczaniu lub zapobieganiu tej chorobie.

Owies

Około 100 g owsianki dostarcza 4,7 mg żelaza, które znacznie przekracza ilość występującą w mięsie (3 mg). Już jedna filiżanka dostarcza 60% dziennego zapotrzebowania na ten minerał.

Czerwone buraki

Czerwone buraki równie dobrze sprawdzają się w walce z anemią. Buraki są bogate w żelazo, witaminę C i B, wapń oraz kwas foliowy. Zapewniają również doskonałe działanie przeciwbólowe. Buraki stymulują produkcję komórek krwi w szpiku kostnym.

Prawidłowe odżywianie i włączenie tych pokarmów do diety dziecka zapobiegnie anemii, a także innym chorobom. Jeśli dziecko choruję na anemię, a może już wynikają z niej kolejne komplikacje, ważne jest, aby skonsultować się z pediatrą w celu oceny i dalszych etapów leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vieth J., Lane DR., Anemia. Hematol Oncol Clin North Am, 2017. 31 (6): 1045-1060.
  • Wang M., Iron deficiency and other types of anemia in infants and children. Am Fam Physician, 2016. 93 (4): 270-8.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.