Wychowanie szczęśliwego dziecka – 6 porad dla rodziców

Wychowanie szczęśliwego dziecka – 6 porad dla rodziców
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 31 lipca, 2018

Wychowanie szczęśliwego dziecka może wydawać się łatwe. Media stale bombardują nas reklamami zabawek i gier komputerowych, które obiecują nas w tym wyręczyć.

Wszystkie te urządzenia i gadżety zajmują i bawią malucha. Dlatego też łatwo jest uwierzyć, że wychowanie szczęśliwego dziecka jest bardzo proste.

Niestety, takie reklamy wprowadzają nas w błąd. Założenie, że nowe zabawki mogą wypełnić lukę emocjonalną, jest nieprawdziwe. Oczywiście każde dziecko powinno się bawić. Jednak potrzebuje także mnóstwa innych rzeczy.

Wychowywanie dziecka to nie tylko zaspokajanie coraz większych potrzeb materialnych najmłodszego członka rodziny.

Przestrzeganie kilku zasad zapewni wychowanie szczęśliwego dziecka. Rodzice powinni zawsze o nich pamiętać.

Jesteśmy odpowiedzialni za nasze dzieci i nie możemy pozwolić im wyrosnąć na niepewnych siebie dorosłych.

Nadopiekuńcze rodzicielstwo sprawia, że dziecko nie jest w stanie nauczyć się podnosić się po upadku i iść dalej.

Dzieciństwo to jeden z najważniejszych etapów w życiu. To czas na tworzenie wspomnień i zapamiętywanie lekcji, które będą pomocne przez całe życie.

Zabranianie tego dziecku to oznaka nieodpowiedzialności i samolubności. Może negatywnie odbić się na Twojej relacji z dzieckiem.

Wychowanie szczęśliwego dziecka – najważniejsza jest Twoja obecność

Dziecko najbardziej potrzebuje uwagi otrzymywanej od rodziców. Zabawki i prezenty zawsze przegrają z czułością i akceptacją płynącą od rodziców.

Dziecko postrzega rodzica jako wzór i obrońcę. To od nas zależy, czy sprostamy temu wyobrażeniu.

Mama całująca roześmianą córkę leżącą na dywanie w salonie - wychowanie szczęśliwego dziecka

1. Motywuj dziecko, by dawało z siebie to, co najlepsze

Wszyscy mamy możliwość dostać to, czego chcemy. Szczęście jest przypadkowe, ale osiągniecie sukcesu wymaga dużego wysiłku i determinacji.

Gdy dziecko naprawdę czegoś chce, wspieraj je na drodze do osiągnięcia celu.

Naucz dziecko, że ciężka praca i wiara w siebie zwiększy jego szansę na spełnienie marzeń.

Jeśli Twoje dziecko jest utalentowane w dziedzinie artystycznej, sportowej lub akademickiej, motywuj je, by rozwijało swoje umiejętności. Takie działanie może w przyszłości otworzyć przed nim wiele drzwi.

Jednak nie znaczy to, że musisz zmuszać dziecko do całego multum zajęć pozalekcyjnych. Aby osiągnąć sukces, dziecko musi lubić to, co robi.

2. Wspieraj dziecko w jego decyzjach

Dziecko będzie podejmowało zarówno dobre, jak i złe decyzje. Ciesz się tymi dobrymi i pocieszaj dziecko, gdy coś się nie uda.

Popełnianie błędów to jedyny sposób na naukę. Za każdym razem, gdy dziecko się potyka, pokaż mu, jak wstać i osiągnąć lepsze rezultaty następnym razem.

Istnieją rodzice, którzy denerwują się, gdy dziecko popełnia błędy. Pragnienie, by dziecko było zawsze perfekcyjne, szkodzi jego pewności siebie.

Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i mamy prawo do błędów oraz podejmowania nowych prób.

3. Słuchaj jego opinii

Wielu rodziców uważa, że zdanie dzieci nie jest ważne, bo są jedynie dziećmi. To bardzo duży błąd. Dziecko powinno być w stanie wyrażać swoje opinie tak jak dorośli. Powinno być wysłuchane i szanowane.

Zgodnie z Konwencją Praw Dziecka z 1989 r., to jego podstawowe i niezbywalne prawo. Musisz słuchać najmłodszego członka rodziny, zwłaszcza, gdy podejmowane przez Ciebie decyzję będą miały na niego wpływ.

Chociaż rodzice czas muszą podjąć ostateczną decyzję, która będzie najlepsza dla wszystkich, wysłuchanie zdania dziecka jest bardzo istotne.

“Nigdy nie jest zbyt późno na szczęśliwe dzieciństwo.”

-Tom Robbins-

4. Naucz malucha doceniać naturę

W dzisiejszych czasach wiele dzieci woli zostać w domu przed komputerem lub z telefonem zamiast bawić się na zewnątrz. Ale kontakt z naturą to jeden z warunków umożliwiających wychowanie szczęśliwego dziecka.

Zabierz rodzinę w piękne miejsce na łonie natury na piknik. Zachęć wszystkich do wspólnego uprawiania sportu na zewnątrz lub pójścia na wspólny spacer.

Świeże powietrze dobrze zrobi dziecku, a zabawa na zewnątrz to fajny sposób na poznanie innych dzieci, zarówno w drużynie sportowej, jak i w parku.

Dziecko, które kocha naturę, to dziecko, które ceni i szanuje swoje otoczenie.

Chłopiec raczkujący w zachodzącym słońcu po trawie

5. Bądź stanowcza, gdy jest to konieczne

Nie zgadzaj się na każdą zachciankę dziecka. Wielu rodziców uważa, że dawanie dzieciom wszystkiego, czego chcą, pozwoli zaskarbić sobie ich przychylność. To wcale nie jest prawda. Wychowanie szczęśliwego dziecka nie jest równoznaczne z jego rozpieszczaniem.

Karanie dziecka, gdy jest niegrzeczne lub niemiłe, to poprawne postępowanie. Każde dziecko od czasu do czasu źle się zachowuje. Pokaż mu, że jego zachowanie jest złe, a każde działanie ma swoje konsekwencje.

6. Bądź szczera i prawdomówna

Szczerość i prawdomówność to podstawa każdego zdrowej relacji i klucz umożliwiający wychowanie szczęśliwego dziecka.

Grzecznie i obiektywnie odpowiadaj na pytania dziecka, jeśli uważasz, że jest na tyle duże, by rozumieć dany temat.

To jasne, że każda rodzina jest inna i to rodzice wiedzą, kiedy nadchodzi czas na poruszanie określonych kwestii. Gdy jednak pokażesz dziecku, jaka naprawdę jesteś i nigdy nie będziesz kłamać, wzmocnisz więź między Wami.

To sprawi, że dziecko będzie wiedziało, że może Ci ufać i będzie czuło się pewnie prosząc o poradę, gdy będzie jej potrzebowało.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bermeo Córdova, F. M. (2004). Autoestima, factor esencial de éxito en el área escolar en niños de 10 a 11 años (Bachelor’s thesis). https://dspace.ups.edu.ec/handle/123456789/2758
  • Campbell, K. (2018). Niños Seguros de Sí Mismos. Babelcube Inc.
  • Taylor, J. (2004). Motiva y estimula a tus hijos: cómo educar a tu hijo para que tenga éxito y sea feliz (Vol. 20). Edaf.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.