Toksyczna matka – jak poznać, że nią jesteś?

Toksyczna matka – jak poznać, że nią jesteś?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 19 lipca, 2018

Toksyczna matka – czy obawiasz się, że nią jesteś? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy masz jej cechy.

Toksyczna matka to kobieta, która stała się mamą ponieważ wymagał od niej tego z góry ułożony plan na życie i środowisko, w którym żyje.

Toksyczna matka – czy nią jesteś?

Wiele mam nie ma pojęcia o tym, że są toksyczne. Ich zachowanie wynika z różnych cech ich osobowości.

To zazwyczaj bardzo silne i dominujące kobiety, które zawsze muszą mieć wszystko pod kontrolą. Osoby, które wierzą, że okazywanie uczuć to oznaka słabości i dlatego wolą zachować dystans emocjonalny. Są również narcystyczne i skoncentrowane na sobie.

U podstaw tego stylu rodzicielskiego leży zazwyczaj duża doza niepewności, a dzięki swojemu działaniu mają możliwość zyskania większej pewności siebie

Toksyczna matka przytulająca syna i odtrącająca córkę

Cechy toksycznej matki

Toksyczna matka zazwyczaj postrzega świat w negatywny sposób. Może być destrukcyjna, zbyt mocno kontrolować dziecko i być nadmiernie opiekuńcza. To z kolei wywiera zły wpływ na rozwój osobowości dziecka.

Jest zbyt kontrolująca

Toksyczna matka to zazwyczaj osoba, która czuje, że musi mieć wszystko pod kontrolą w każdym aspekcie życia. Dokładnie tak samo stara się kontrolować każdy szczegół życia dziecka.

Kontrolowanie to dla niej sposób na okazywanie miłości i czułości innym. Dlatego też toksyczna matka postrzega swój styl rodzicielski jako pozytywny i niezbędny w relacji z dzieckiem.

Używa manipulacji by osiągnąć cel

Kiedy dziecko zaczyna być samodzielne, toksyczna matka zazwyczaj czuje się urażona. Przez to dziecko zmienia lub ukrywa swoje zachowania, aby mamie nie było smutno.

W wielu przypadkach dziecko koniec końców robi rzeczy, których nie chce robić. To z kolei sprawia, że zaczyna żywić żal wobec mamy, bo znajduje się pod naciskiem emocjonalnym, który każe mu się zachowywać w określony sposób.

Przytulające się mama i córka

Stale stara się być w centrum zainteresowania

Toksyczna matka ma sprzeczne pragnienia. Z jednej strony chce, by dziecko było szczęśliwe w dalszym życiu, bez względu na to, co chce robić, i by osiągnęło wszystkie swoje cele. Jednak z drugiej strony nie chce, by osiągnięcia dziecka przyćmiły jej własne.

Z jednej strony mówi dziecku, że pragnie, by osiągnęło sukces i sięgnęło gwiazd. Z drugiej stony niepokoi się, że przestanie być w centrum uwagi.

Niektóre toksyczne matki używają różnych zmyślonych chorób, by przyciągnąć na stałe uwagę dziecka. Uciekają się do manipulacji i sprzecznych argumentów, by zawsze postawić na swoim.

Jest zbyt autorytatywna

Wszystko musi być zrobione zgodnie z jej standardami. Nie pozwala dziecku mieć własnych opinii ani innych pomysłów. Często wyraża swoje zdanie na każdy temat.

To prowadzi do kłótni z dzieckiem, zwłaszcza na tym etapie, gdy maluch zaczyna pokazywać większą niezależność.

Jak nie być toksyczną matką

Po pierwsze musisz zrozumieć, że jesteś w stanie się zmienić.

Musisz spróbować zmienić sposób, w jaki odnosisz się do swojego dziecka. Spróbuj wypracować większą samokontrolę, popraw umiejętności społeczne i spróbuj komunikacji asertywnej, a nie agresywnej.

“Ten, kto chce coś zrobić, zawsze znajdzie sposób. Ten, kto nie chce niczego zrobić, zawsze znajdzie wymówkę.”

–arabskie przysłowie–

Pamiętaj o poniższych wskazówkach:

  • Jesteś mamą, nie przyjaciółką.
  • Nie rywalizuj z dzieckiem.
  • Jesteś mamą, nie dzieckiem.
  • Nie musisz mieć wszystkiego pod kontrolą.
  • Nie używaj szantażu emocjonalnego.
  • Słuchaj.
  • Bądź bardziej elastyczna.
  • Naucz się śmiać.
  • Zauważaj swoje złe cechy.

Korzystaj z powyższych wskazówek, a będziesz więcej cieszyła się życiem i ludźmi wokół siebie. Zauważysz również, że Twoja rodzina i przyjaciele będą chętniej spędzali z Tobą czas.

Warto rozpocząć wewnętrzny proces ciągłej przemiany.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.