Technika żółwia: sposób na niekontrolowaną złość

Technika żółwia: sposób na niekontrolowaną złość
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2018

Technika żółwia jest narzędziem ułatwiającym dzieciom kontrolowanie ich emocji. Stanowi część edukacji społecznej dzieci oraz odpowiada na niektóre błędy w wychowaniu, które leżą u źródeł niekontrolowanych zachowań u dzieci.

Wielu współczesnych rodziców odczuwa pewną dezorientację, jeśli chodzi o najlepszy sposób wychowywania dzieci. Obawiają się narzucenia zbyt wielu ograniczeń. Jednocześnie wiedzą, że konieczne jest ustalenie granic. Ta niejednoznaczność prowadzi do coraz częstszej utraty kontroli nad emocjami u dzieci. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się w jaki sposób może pomóc technika żółwia.

Brak samokontroli u najmłodszych można zaobserwować w typowym napadzie furii. W przypływie wściekłości dzieci kopią i krzyczą w niekontrolowany sposób. Czasami w ten sposób są w stanie wymusić na rodzicach dokładnie to, czego chcą. Technika żółwia pomaga tego uniknąć.

Technika żółwia

Wielu rodziców opisuje swoje dzieci jako nadpobudliwe. W rzeczywistości często są po prostu zmartwione i niespokojne. Błędy w wychowaniu wprowadzają dzieci w zakłopotanie i dezorientację. Dzieci wyrażają ten niepokój poprzez nieodpowiednie zachowanie, nieposłuszeństwo i wahania nastroju.

W takim przypadku technika żółwia jest skutecznym sposobem trenowania samokontroli. Składa się z zaledwie czterech kroków:

Wycofanie do skorupy

Technika żółwia może zostać objaśniona dziecku poprzez opowiadanie o małym żółwiku, który ma problemy w szkole. Odzywa się niegrzecznie do nauczycieli i atakuje inne żółwie z klasy, kiedy się z nim drażnią.

Nauczyciel żółwia pokazuje mu, że kiedy jest bardzo rozgniewany, może wycofać się do swojej skorupki i policzyć do dziesięciu. Mały żółw wciela tę radę w życie, a wszystkie jego problemy rozwiązują się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Możesz nauczyć dziecko przyjmować pozycję żółwia, taką samą jak ta z opowiadania. Dziecko powinno przykucnąć i wsunąć głowę w ramiona, jakby też miało osłonkę, do której może się wycofać. Technika żółwia jest fizycznym, namacalnym sposobem uczenia dzieci introspekcji.

Technika żółwia

Praca nad napięciem mięśni

Kiedy dziecko jest w „skorupie”, powinno oddychać bardzo głęboko. Powiedz dziecku, aby skoncentrowało się na powolnym wdechu i wydechu. To pomoże mu rozluźnić mięśnie i wyeliminować napięcie mięśniowe, które towarzyszą złości.

Szukanie rozwiązań

Dziecko powinno pomyśleć o tym, co zrobi, kiedy wyjdzie ze swojej „skorupy”. Oznacza to myślenie o możliwych rozwiązaniach jego problemu.

W tym momencie możesz również zasugerować pewne rozwiązania. Twoje dziecko powinno jednak podjąć ostateczną decyzję samodzielnie.

Wyjście z pozycji żółwia

Gdy dziecko już wie, jak zamierza zmierzyć się z sytuacją, nadszedł czas, aby wyszło ze swojej „skorupy”. Dziecko powinno wyjść z pozycji żółwia i podjąć kroki w celu rozwiązaniu problemu, tak jak zdecydowało.

Ćwiczcie tę technikę, aż dziecko w pełni ją zrozumie i zastosuje. Twoje dziecko zrozumie, że technika żółwia jest o wiele bardziej skuteczna niż furia.

Technika żółwia i jej zalety

Technika żółwia jest szczególnie skuteczna wobec bardzo małych dzieci. Zasadniczo jest odpowiednia dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Podobny mechanizm można jednak stosować także w przypadku starszych dzieci. Wystarczy dostosować kroki do ich zainteresowań i preferencji.

Dziewczynka i żółw

Technika żółwia przede wszystkim uczy zachowania kontroli nad sobą. Ta metoda ma jednak wiele innych zalet. Obejmują one:

  • Rozwijanie autonomii. Jeśli Twoje dziecko świadomie odczuwa swoje emocje, jest w stanie zachować większą kontrolę nad swoim zachowaniem. Daje mu to większą autonomię i pewność siebie.
  • Ufność wobec ich rozumowania. Twój maluch stopniowo zrozumie, że zawsze najlepiej jest zastanowić się przed podjęciem działania. Zauważy, że jego działania przynoszą lepsze efekty, jeśli są przemyślane. To będzie ważna lekcja, która pomoże mu radzić sobie w dorosłym życiu.
  • Zmniejszenie niepokoju. Jeśli Twoje dziecko czuje, że ma nad sobą większą kontrolę, poczuje się również bezpieczniej. Poprzez rozwijanie bardziej asertywnych zachowań, rzadziej będzie napotykać na konflikty w swoich relacjach.
  • Silniejsze poczucie własnej wartości. Technika żółwia pozwala maluchom poprawić samopoczucie. To z kolei prowadzi do wzrostu samooceny.
  • Większa odpowiedzialność. To dziecko ocenia i podejmuje decyzję o wyborze rozwiązania. Pomaga mu to zrozumieć, że jest odpowiedzialne za swoje działania.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.