Różnica wieku między rodzeństwem

Różnica wieku między rodzeństwem
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2018

Jeśli planujesz założenie rodziny, zapewne zastanawiasz się jaka różnica wieku między rodzeństwem jest najlepsza. Jaka jest różnica wieku  byłaby więc najlepsza? Pytanie to często zadają sobie rodzice rozważający posiadanie dzieci. Decyzja oczywiście znajduje się w rękach każdej pary.

Różnica wieku między rodzeństwem stanowi temat wielu rozważań. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od doświadczeń i preferencji rodziny. Poniżej przedstawimy zalety i wady każdej opcji.

Odpowiednia różnica wieku między rodzeństwem

Czy różnica wieku między rodzeństwem powinna wynosić jeden rok, dwa, a może trzy lata? A może powinna być jeszcze większa, aby ułatwić wychowanie w pierwszych miesiącach życia? Co jest lepsze? To pytanie zadają sobie codziennie miliony rodziców na całym świecie.

Odpowiedź będzie zależała od tego, kogo zapytasz. Każdy będzie miał inną opinię na ten temat, ukształtowaną przez własne przeżycia z dzieciństwa. Należy być świadomym tego, że wszystkie opcje mają swoje wady i zalety – podobnie jak większość innych wyborów dokonywanych w życiu. Dlatego też w naszym artykule przedstawiamy główne aspekty tej złożonej decyzji.

Zalety niewielkiej różnicy wieku

  • Wychowanie: Będziesz w stanie zapewnić dzieciom podobne wychowanie, bo praktycznie w tym samym czasie będą przechodzić przez dzieciństwo, wiek nastoletni i dorosłość.
  • Towarzystwo: Jeśli dzieci dobrze się ze sobą dogadują, a czasem wiele w tej kwestii zależy od rodziców, zawsze będą miały przyjaciela, na którym mogą polegać. Co więcej, mogą sobie pomagać w pracach domowych, obowiązkach lub uprawiać razem sport. Kiedy będą starsze mogą mieć nawet tych samych przyjaciół i wspólnie spędzać czas.
  • Praktyczność: Wielu rodziców twierdzi, że przyzwyczaja się do zmieniania pieluch, mniejszej ilości snu i karmienia piersią (w przypadku mam). Jeśli drugie dziecko rodzi się dość szybko po pierwszym, rodzice są już przyzwyczajeni do codziennej rutyny.

“Ważne jest, by dzieci dorastały w przyjaznym środowisku, z uwagą i miłością poświęcaną przez rodziców.”

Wady niewielkiej różnicy wieku

  • Dwa razy tyle pracy: Kiedy masz dwójkę lub więcej małych dzieci mnożą się obowiązki. Odczujesz to zwłaszcza, gdy masz dwójkę dzieci w pieluszkach lub masz problem z ustaleniem harmonogramu snu.
  • Dwa razy tyle wydatków: Podwoją się wydatki, które przeznaczasz na pieluchy, środki higieniczne i ubranka.
  • Zazdrość: Kiedy dzieci są w podobnym wieku często bywają zazdrosne o to, że drugie coś dostaje, a ono nie. Trzeba zawsze mieć to na uwadze.

Zalety większej różnicy wieku

  • Prywatny ochroniarz: Kiedy różnica wieku między rodzeństwem jest większa, starsi bracia i siostry przejmują rolę “ochroniarza”. Nie tylko dbają o bezpieczeństwo rodzeństwa, ale również doradzają bazując na własnym doświadczeniu.
  • Mniejszy konflikt interesów: Jeśli rodzeństwo dzieli kilka lat, nie będą walczyć o zabawki i nie będą (aż tak) kłócić się o prawo do oglądania telewizji lub jazdę na przednim siedzeniu w samochodzie.
  • Starsze rodzeństwo przedstawia inną wersję świata: Starszy brat lub siostra mogą dzielić się swoim gustem muzycznym, kulturą i własnymi zainteresowaniami oraz wiedzą, a tym samym tworzyć bardziej otwarty świat. Nie ma wątpliwości, że starsze rodzeństwo to nieocenione źródło wiedzy.
  • Starsi bracia i siostry pomagają w wychowywaniu dzieci: Kiedy starsze rodzeństwo osiągnie odpowiedni wiek, może pomagać młodszym braciom i siostrom. Mogą być również odpowiedzialni za określone obowiązki domowe i w ten sposób pomagać rodzicom.
  • Oszczędzasz na ubrankach i innych wydatkach: Młodsze dzieci mogą używać rzeczy odziedziczonych po starszych, np. ubrań, mebli, wyprawki szkolnej, itp.

“Gdy bracia się się zgadzają, żadna forteca nie jest tak mocna jak ich wspólne życie”
-Antystenes-

Wady większej różnicy wieku

  • Zazdrość: To, że dziecko jest starsze nie oznacza, że nie będzie czuło się odstawione na dalszy plan. To istotne, aby czuło się tak samo ważne jak kiedyś, nawet jeśli w domu jest nowy członek rodziny.
  • Powrót do zapomnianej rutyny: Rodzice będą musieli poświęcić niezależność, którą odzyskali, gdy podrosło ich pierwsze dziecko. Pojawienie się na świecie małego dziecka oznacza, że będą musieli poświęcić więcej czasu noworodkowi.
Dziewczynka przewijająca niemowlę

Oczywiście wszystkie dzieci, bez względu na różnicę wieku, będą miały ze sobą coś wspólnego. Jeśli różnica wieku jest niewielka, będzie to można zobaczyć każdego dnia w ich zabawie, wspólnych aktywnościach i rozmowach. Jeśli różnica wieku jest większa, w określonych momentach również zauważysz ich więź. Jednak będą miały mniej wspólnych zajęć.

Nie ma nic lepszego od widoku młodszego dziecka w ramionach starszego i obserwowanie, jak to opiekuje się maluchem. Jak już napisaliśmy wyżej, to jak długo czekamy z posiadaniem kolejnego dziecka zależy od indywidualnej decyzji każdej pary. Oprócz wyżej wymienionych szczegółów spory wpływ na decyzję będą również miały czynniki ekonomiczne i finansowe.

Najważniejsze jest, by dzieci dorastały w przyjaznym środowisku oraz dostawały od rodziców tyle uwagi i miłości, ile potrzebują. Koniec końców dzieci nauczą się kochać siebie nawzajem bez względu na różnicę wieku.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.