Rodzicielstwo – jak zmienia się życie mamy i taty?

Rodzicielstwo – jak zmienia się życie mamy i taty?
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez Gladys González

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Narodziny dziecka to powód do radości każdego członka rodziny. Jednak opieka nad dzieckiem będzie wymagała poświęcenia ogromu czasu i energii. Rodzicielstwo wywołuje w mamie i tacie niepewność dotyczącą zmian, które zajdą w ich życiu. Wiedza o tym, jak radzić sobie z takimi uczuciami, może okazać się bardzo pomocna.

Przyjście na świat dziecka to wspaniałe przeżycie dla każdej pary. Ale rodzicielstwo to również podróż w nieznane, a rodzice będą musieli dostosować się do wielu zmian. Będzie to wymagało cierpliwości oraz ogromnej miłości.

To początek epoki mnóstwa obowiązków. Nowi rodzice muszą dobrze się przygotować, by stawić czoła wyzwaniom, gdy będą uczyli się jak należy najlepiej dbać o ich mały skarb.

Ważne, by zarówno mama, jak i tata zrozumieli, jak bardzo rodzicielstwo zmieni ich życie. To czas rozwoju i nauki, który sprawi, że staną się lepszymi rodzicami i lepszymi ludźmi.

Jak dziecko zmienia nawyki rodziców

Rodzicielstwo przestawia życie domowe do góry nogami, ale nie oznacza to, że nie będzie niosło ze sobą satysfakcji i nas wzbogacało. Planowanie i wcześniej posiadana wiedza pomogą przygotować się do nadchodzących zmian.

Tata w garniturze pracujący na komputerze z dzieckiem na rękach

Rodzice mogą czuć się przytłoczeni ogromem stałej opieki i uwagi, których wymaga noworodek. Należy się do tego przygotować i opracować odpowiednie strategie, które umożliwią szybsze przystosowanie się do zmian nadchodzących wraz z nowym członkiem rodziny.

Spróbuj zaplanować aktywności, które pomogą Ci się rozerwać i zrelaksować. To pomoże zarówno Tobie, jak i Twojemu partnerowi zmniejszyć poziom stresu oraz stawić czoła niepewnościom i rozterkom.

Rodzicielstwo – jak się do niego przyzwyczaić

Rodzicielstwo - mama i tata z kołdrą na głowach bawiący się z dzieckiem

Proces adaptacji, przez który przechodzą rodzice po narodzinach dziecka, nie powinien być męczarnią pełną strachu i niepewności. Posiadanie odpowiedniej wiedzy sprawi, że będziesz w stanie poradzić sobie ze swoimi uczuciami i zrozumieć, że dziecko to największy dar, jaki można dostać.

Oto kilka porad pomagających oswoić rodzicielstwo:

  • Przygotuj wszystko w domu przed wyznaczoną datą porodu. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo zapasów. Nie tylko rzeczy dla dziecka, ale również jedzenia, picia i przyborów dla mamy, taty i gości, którzy przybędą, by poznać nowego członka rodziny.
  • Staraj się zachować równowagę zaspokajając swoje własne potrzeby i potrzeby Twojego partnera.
  • Wspólnie z partnerem zaplanujcie codzienne obowiązki. Napiszcie listę lub plan, aby pamiętać o wszystkim, a opieka nad dzieckiem nie przysłoniła codziennego życia.
  • Przyjmuj pomoc i wsparcie rodziny. Pozwolisz im spędzić czas z dzieckiem i uczestniczyć w jego wychowaniu. Ty w tym czasie będziesz mogła spędzić czas z partnerem lub wykonać obowiązki.
  • Udekoruj i umebluj pokój dla dziecka. Nie powinniście dzielić z nim sypialni zbyt długo, ponieważ zarówno dziecko, jak i rodzice potrzebują prywatności.
  • Dawaj dziecku dużo miłości i czułości. Wzmocni to Waszą więź oraz poprawi nastrój i poczucie wartości rodziny.
  • Obowiązki związane z życiem zawodowym mogą przeszkadzać w wypełnianiu roli rodzica w domu. Musisz znaleźć złoty środek, aby nie zaniedbywać żadnej ze swoich ról.

Dziecko – radość i obowiązki

Gdy dziecko przychodzi na świat, przynosi ze sobą niesamowitą radość. Jednak rodzicielstwo wymaga odpowiedniego przygotowania i przyzwyczajenia się do zmian w życiu codziennym, co może prowadzić do braku równowagi emocjonalnej. Jeśli Twój stan emocjonalny znacząco się pogorszy, warto rozważyć zasięgnięcie pomocy specjalisty lub porady, która pomoże znieść to obciążenie.

Nowi rodzice powinni dawać z siebie wszystko wychowując nowego członka rodziny. Uważaj, by nie lekceważyć dziecka: może być małe, ale jest sprytne. Zanim się zorientujesz może przejąć kontrolę nad domem.

Od samego początku powinnaś uczyć dziecko dobrych manier i wartości, nawet jeśli nie jesteś pewna, czy już je zrozumie. To pomoże maluchowi dorastać z dobrym nastawieniem, co ułatwi życie rodzinne w nadchodzących latach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Salas, C., Martín, M., Bárcenas, I., Canorea, C., Actis, C. C., & Troncoso, E. S. (2017). Evaluación de las preocupaciones de padres primerizos en el períodoperinatal. Estudio piloto. Cuadernos de medicina psicosomática y psiquiatria de enlace, (1), 97-97. https://dialnet.unirioja.es/descarga/articulo/6114034.pdf
  • Fernández, A. J. Á., & Agut, M. M. (2014). Criar de forma saludable: grupo de padres primerizos. Avances en salud mental relacional, 13(3), 5. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=6344187
  • Coso, E. V., & Miret, P. (2017). Características de las madres primerizas y de los padres primerizos en la España del siglo XXI. Reis: Revista española de investigaciones sociológicas, (160), 115-138. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=6129308
  • Cogorno, M. B. (2017). Padres primerizos. In IX Congreso Internacional de Investigación y Práctica Profesional en Psicología XXIV Jornadas de Investigación XIII Encuentro de Investigadores en Psicología del MERCOSUR. Facultad de Psicología-Universidad de Buenos Aires. https://www.aacademica.org/000-067/133

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.