Jak pomóc dzieciom w nauce pisania: porady dla rodziców

Jak pomóc dzieciom w nauce pisania: porady dla rodziców
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 06 stycznia, 2019

Współcześnie możemy korzystać z technologii i różnych urządzeń elektronicznych, aby pomóc dzieciom w nauce pisania. Przydatne okazują się telefony, tablety lub komputery – nie tylko do pobierania gier i aplikacji edukacyjnych, ale także do stosowania innych technik.

Ponieważ pisanie jest niezbędną umiejętnością życiową, dzieci powinny nauczyć się poprawnie pisać, aby brak tej umiejętności nie stwarzał im problemów w przyszłości w szkole lub w innym środowisku. Dlatego opiekunowie powinni wiedzieć, jak pomóc dzieciom w nauce pisania w możliwie najefektywniejszy sposób.

Rodzice są wzorem do naśladowania, nauczycielami i przewodnikami, jeśli chodzi o rozmaite umiejętności, którzy dzieci muszą się nauczyć. Dlatego warto starać się być kreatywnym i postępować mądrze.

Jako rodzice musimy być dobrymi nauczycielami i dawać naszym dzieciom proste zadania, aby mogły w pełni wykorzystać każdy proces uczenia się.

Co wziąć pod uwagę, by pomóc dzieciom w nauce pisania

Kiedy nadejdzie czas, aby nasze dzieci nauczyły się pisać, musimy zapewnić im przyjazne środowisko, gdzie będzie jak najmniej rzeczy, które mogłyby je rozpraszać.

Pamiętaj, że małe dzieci jeszcze nie potrafią w pełni skupiać się na jednym problemie przez długi czas.

Bardzo ważna jest nauka utrzymywania prawidłowej postawy, prawidłowego trzymania ołówka, kredki lub długopisu oraz kierowanie ruchami dłoni, aby dziecko mogło odkryć, co można zrobić za pomocą długopisu i papieru.

Czas, który poświęcamy, by pomóc dzieciom w nauce pisania jest bezcenny. W tym czasie, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy, zapewniamy naszym dzieciom:

  • Narzędzie do rozwijania i wzmacniania ich zdolności poznawczych
  • Środek twórczej ekspresji
  • Sposób komunikacji
  • Zabawę
Jak pomóc dzieciom w nauce pisania - mama uczy dziecko pisać

Dlaczego ważne jest, by pomóc dzieciom w nauce pisania?

Poprzez pisanie dziecko może rozwinąć umiejętności, takie jak uwaga, koncentracja i pamięć. Może również zdobyć dostęp do informacji i wiedzy, aby poszerzyć swoje zdolności intelektualne.

Należy zauważyć, że nie powinniśmy zlecać tego nauczania niani lub nauczycielowi w szkole. To rodzice powinni pomóc dzieciom w nauce pisania, być częścią tego procesu. Ponadto, jeśli dzieci poznają podstawy pisania w domu, lepiej radzą sobie w szkole.

Od 3 roku życia dzieci są już w stanie robić pociągnięcia za pomocą ołówków i kredek. W ten sposób nabywają umiejętności za pomocą rąk i rozwijają swoje umiejętności motoryczne.

Jak pomóc dzieciom w nauce pisania

1. Stwórz spokojne i komfortowe środowisko

Aby dziecko nauczyło się pisać, rodzice muszą zapewnić mu spokojne środowisko, które zachęca do koncentracji.

Dobrym pomysłem jest włączenie cichej przyjemnej muzyki, aby rozluźnić dziecko i zachęcić je do wykonywania krótkich i długich pociągnięć ołówkiem czy kredką.

2. Zapewnij odpowiednie narzędzia

Rodzice powinni dać dziecku kredki i papier lub notatnik, by pomoc dzieciom w nauce pisania. Kluczowe jest zadbanie o wypracowanie prawidłowego sposobu trzymania narzędzia między palcami.

Następnie można poprowadzić rękę dziecka, aby zaczęło wykonywać poziome, pionowe lub kołowe ruchy. W tym celu można narysować kropki w notatniku, aby dziecko mogło je połączyć.

3. Zapewnij inne czynności wymagające użycia rąk

Możesz także pomóc dzieciom w nauce pisania, zapewniając im inne zajęcia wymagające użycia dłoni, takie jak rysowanie, wycinanie, wklejanie, kolorowanie lub łączenie kropek.

Spróbuj zachęcić dziecko do gier słownych i łamigłówek, które pomogą rozwinąć umiejętności psychomotoryczne.

4. Nie naciskaj

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko opanowuje umiejętność pisania wolniej niż sugerują Twoje oczekiwania, nie naciskaj ani nie karć go za to.

Każde dziecko uczy się we własnym tempie, szybciej lub wolniej. Przeciwnie, chodzi o to, aby stopniowo wyrabiać nawyk pisania i pogratulować dziecku wysiłków, aby się nie zniechęciło.

5. Zaprojektuj alfabet

Aby Twoje dziecko mogło zapoznać się z literami, przygotuj tablicę z alfabetem i umieść ją w widocznym miejscu.

Powtarzaj dźwięki każdej litery, dopóki dziecko ich nie zapamięta.

Jak pomóc dzieciom w nauce pisania - rodzice uczą córkę pisać

6. Przyzwyczaj się do czytania swojemu dziecku

Może Ci pomóc książka z opowiadaniami dla dzieci lub czasopismo, które przyciąga uwagę Twojego dziecka.

Pokaż mu litery i zachęć do napisania ich na osobnej kartce papieru. W ten sposób dziecko zrozumie, jak działa język pisany.

7. Zachęcaj do pisania

Jedną z rzeczy, które dzieci uwielbiają widzieć to ich zapisane imię. Możesz wykorzystać tę wiedzę, aby dodać dziecku otuchy i zachęcić do pisania. Niech po trochu, w swoim tempie, nauczy się pisać imiona swojej mamy i taty, rodzeństwa lub zwierząt domowych.

Gry z samogłoskami i liczbami to także dobry sposób na zachęcenie dziecka do pisania.

Korzyści płynące z nauki pisania w młodym wieku

  • Zwiększa poczucie własnej wartości
  • Zachęca do kreatywności
  • Uczy dzieci komunikować się w zrozumiały sposób
  • Pobudza pamięć i zdolność koncentracji
  • Umożliwia przyswajanie wiedzy, która w przeciwnym razie zostałaby szybko zapomniana
  • Przyczynia się do koordynacji ruchów mięśni i rozwija zdolności motoryczne
  • Aktywuje neurony w mózgu i stymuluje tworzenie połączeń neuronowych
  • Prawidłowe pisanie pozwala dziecku wyjaśniać myśli i podejmować decyzje pojawiające się wraz z ich rozwojem

Nauka pisania wymaga nie tylko przedstawienia zasad pisowni, ale także stałego i ciągłego wysiłku ze strony rodziców.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aguirre, R. (2004). La lectura y la escritura en la escuela. En J. Peña González y S. Serrano de Moreno (Comps.), La lectura y la escritura en el siglo XXI (pp. 70-79). Mérida. Venezuela: CDCHT – ULA.
  • Cassany, D. (1996). Describir el escribir. Cómo se aprende a escribir. Barcelona, España: Pai-dós Ibérica S. A.
  • Fons, M. (2001). Enseñar a leer y a escribir. En Didáctica de la lengua en la educación infantil. Monserrat, Bigas y Monserrat Correig (Edits.) pp. 179-212. Madrid: SÍNTESIS, S. A.
  • Villalobos, J. (2006). La lectura y la escritura como herramientas para el desarrollo del cono-cimiento y aprendizaje. En J. Peña González y S. Serrano de Moreno (Comps.), La lectura y la escritura. Teoría y práctica (pp. 33-58). Mérida. Venezuela: Consejo de Desarrollo Científico Humanístico y Tecnológico y Consejo de Estudios de Postgrado Universidad de Los Andes.
  • Vygotsky, L. (1979). El desarrollo de los procesos psicológicos superiores. Barcelona: Grijalbo.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.