Efekt Mozarta: czy muzyka Mozarta rozwija inteligencję?

Efekt Mozarta: czy muzyka Mozarta rozwija inteligencję?
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Efekt Mozarta to teoria, że Wolfgang Amadeus Mozart skomponował muzykę, która niesie szereg korzyści dla dzieci i dorosłych. W przeciwieństwie do tego, co niektórzy sądzą, efekt Mozarta niestety nie poprawia inteligencji dziecka.

Efekt Mozarta to jednak tylko mit, muzyka tego geniusza nie wywiera większego wpływu na umysł młodego człowieka. Warto jednak poznać inne korzyści, które daje słuchanie utworów tego austriackiego kompozytora i pianisty.

Dlaczego muzyka Mozarta?

Wolfgang Amadeus Mozart był niezwykle utalentowanym dzieckiem, które zaczęło komponować w wieku zaledwie 5 lat. Był biegły przede wszystkim w grze na skrzypcach i instrumentach klawiszowych. W swoim krótkim, ale owocnym życiu (1756-1791) ten muzyczny geniusz stworzył ponad 600 cenionych dzieł.

Naukowcy przez kilka lat prowadzili badania, mające na celu przypisanie twórczości Mozarta dodatkowych cech oprócz ich niewątpliwej wartości muzycznej. W ten sposób powstał efekt Mozarta, czyli „naukowa” teoria, której bronią niezliczeni badacze.

Efekt Mozarta – stymulacja niemowląt

Konglomerat ekspertyz, badań i spekulacji rozpoczął się w 1991 r. po publikacji książki na ten temat. Ostatecznie stwierdzono, że jego muzyka jest wyjątkowa pod względem liczby uderzeń na minutę, wysokiej częstotliwości i wielu innych cech. Dlatego ważne jest, aby wyjaśnić, że muzyka Mozarta owszem, zapewnia szereg bodźców korzystnych dla rozwoju emocjonalnego dzieci.

Efekt Mozarta - szczęśliwe dziecko w słuchawkach

Utwory Mozarta, a zwłaszcza niektóre z jego dzieł, takie jak popularny koncert fortepianowy KV 488 (Sonata na dwa fortepiany D-dur), dają efekty terapeutyczne w pierwszych miesiącach i latach życia.

Słuchanie Mozarta aktywuje kilka obszarów mózgu, daje poczucie wsparcia, radość, pozytywność, a także budzi gust muzyczny w młodym wieku.

Wniosek:

Efekt Mozarta bardziej niż chwilowym trendem stał się ogromnym oszustwem. Przemawiał za nim teoria, że ​​coś równie podniosłego jak muzyka może wpłynąć na inteligencję dzieci lub poziom ich IQ.

Ta koncepcja była utrwalana przez stale rosnącą potrzebę na przekształcenie każdej nowej idei w przydatny towar. Efekt Mozarta przenosił się pocztą pantoflową i muzyka Mozarta zagościła w wielu domach.

Efekt Mozarta – fakty czy mity?

Teoria, że muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta lub jakiegokolwiek innego kompozytora zwiększa inteligencję i zdolność koncentracji, aktywuje obszary mózgu odpowiedzialne za koordynację ruchową lub ułatwia proces uczenia się u dzieci, jest po prostu nieprawdziwa.

Szczęśliwe dziecko

Jeśli chcesz wychować zdrowe, szczęśliwe oraz inteligentne dziecko, wzmocnij swój związek z nim. Rozmawiaj z nim, śpiewaj mu, baw się z nim w stymulujące zabawy. Proponujemy zabranie dziecka na spacer, aby odkrywało świat oraz podsuwanie mu nowych przedmiotów i zabawek w jasnych kolorach.

Czytaj i wymyślaj opowiadania, pieść dziecko, całuj je i pokazuj mu, że je kochasz. A gdy Twoje maleństwo zaśnie, nastaw cicho muzykę Mozarta, aby zwiększyć wyżej wspomniane korzyści.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Campbell, D. (1999). Efecto Mozart. Ediciones Urano.
  • Ordoñez Morales, E., Sánchez Reinoso, J. S., Sánchez Maldonado, M. M., Romero Haro, C. E., & Bernal Iñiguez, J. D. (2011). Análisis del Efecto Mozart en el desarrollo intelectual de las personas adultas y niños. https://dspace.ups.edu.ec/handle/123456789/8378
  • Mata Calderón, M. G., & Polanco Bravo, C. P. (2016). Efecto Mozart en Prematuros (Bachelor’s thesis, Universidad del Azuay). http://201.159.222.99/handle/datos/4999

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.