Krótkie nowele dla dzieci: 7 najlepszych propozycji

Krótkie nowele dla dzieci: 7 najlepszych propozycji
Marisol Rendón Manrique

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Marisol Rendón Manrique.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dzieci od najwcześniejszych lat życia powinny wyrabiać w sobie nawyk czytania, a rodzice powinni je w tym wspierać. Krótkie nowele dla dzieci, które zebraliśmy w tym artykule, z pewnością Ci w tym pomogą.

Krótkie nowele dla dzieci sprawią, że maluchy staną się uważnymi i zapalonymi czytelnikami już w młodym wieku. W przypadku bardzo małych dzieci należy wybierać książki z ilustracjami, które przyciągną ich uwagę.

Jak tylko Twój maluszek zacznie łączyć litery w słowa i rozumieć zdania, należy przejść do kolejnego etapu. Dziecko samo da Ci znać, gdy będzie gotowe czytać bardziej skomplikowane teksty.

“Uwielbiam uczyć dzieci miłości do książek, aby czytanie sprawiało im radość, a nie udrękę. Książki nie powinny stanowić źródła udręki; powinny być zabawne, ekscytujące i wspaniałe. Nauka bycia czytelnikiem daje niesamowitą przewagę.”

–Roald Dahl–

Podczas pierwszych lat życia ludzie używają języka niewerbalnego, aby przekazywać swoje myśli. Następnie jego rolę przejmują inne, specyficzne funkcje komunikacyjne.

Właśnie dlatego tak znaczącą rolę odgrywa zapewnienie odpowiedniego rozwoju dziecka, wspieranego zastosowaniem właściwych narzędzi. Zaliczamy do nich dzieła literackie, które są dopasowane do wieku dziecka i jego etapu rozwoju.

W dalszej części artykułu znajdziesz polecane przez nas krótkie nowele dla dzieci, które pozwolą Ci wprowadzić Twojego maluszka we wspaniały świat czytania.

Najlepsze krótkie nowele dla dzieci

1. Mały Książę

To jedna z klasycznych noweli fantasy, którą kochają zarówno dzieci, jak i dorośli. Ten ilustrowany literacki cud opowiada historię spotkania autora i młodego chłopca z innej planety.

Mały Książę i róża
Książka napisana przez Antoine de Saint-Exupéry’ego jest pełna atrakcyjnych historii, a napisano ją językiem, który jest prosty do zrozumienia. Wraz z upływem lat, gdy Twoje dziecko zacznie rozwijać umiejętność myślenia krytycznego, odkryje też drugie dno w tej opowieści, które dotyczy stanu całego gatunku ludzkiego.

2. Paluszek

Paluszek, opowiadanie Charlesa Perraulta, przedstawia historię biednej rodziny, która zostawia swoje dzieci w lesie. W tym miejscu maluchy biorą udział w jednej przygodzie za drugą i stawiają czoła niebezpieczeństwom przyniesionym przez wymyślone światy.

Po wielu przygodach malutkiemu i dzielnemu Paluszkowi udaje się uciec, wrócić do domu i żyć szczęśliwie aż po kres swoich dni z rodzicami i rodzeństwem.

3. Przygody Sherlocka Holmesa (zaadaptowane dla dzieci)

Adaptacje klasyki literatury dostosowane do wieku i potrzeb dzieci pojawiają się na rynku coraz częściej. Te opowieści pozwalają dzieciom odkryć takie genialne dzieła jak Przygody Sherlocka Holmesa autorstwa Arthura Conana Doyle’a.

Sherlock Holmes to detektyw o nieprawdopodobnej inteligencji i ogromnej umiejętności obserwacji oraz rozwiązywania problemów. To jedna z krótkich noweli dla dzieci, która przyciągnie ich uwagę i rozbudzi w nich kreatywność.

4. Szczęśliwy książę

Ta klasyczna bajka została opublikowana w 1888 r. w zbiorze opowiadań napisanych przez Oscara Wilde’a. Prezentuje ona historię posągu księcia, który płacze z powodu bólu i niesprawiedliwości, jakie widzi pośród mieszkańców swojego miasta.

Zawsze wierzył, że świat był szczęśliwym miejscem, póki nie ujrzał prawdziwego życia tych, którzy są słabi i bezbronni. Decyduje się poświęcić własne życie, aby im pomóc, dając prawdziwą lekcję na temat wartości, zasad moralnych i dobroci.

5. Czarnoksiężnik z krainy Oz

To kolejna klasyka literatury i jedna z najlepszych książek fantasy dla dzieci. Na przestrzeni lat powstało wiele adaptacji tej noweli autorstwa Lyman Frank Baum. Dlatego też jeśli chcesz zaciekawić swoje dziecko, możesz pokazać mu film, pójść z nim do teatru lub przeczytać razem z nim komiks.

Czarnoksiężnik z krainy Oz - krótkie nowele dla dzieci

Więcej krótkich noweli dla dzieci

6. Kot w butach

Kot w butach to tradycyjna francuska bajka, którą można znaleźć w wielu zbiorach baśni. Opowiada historię przygód młodego młynarza, który ma niezwykle sprytnego kota. Ten zwierzak dzięki swojej przenikliwości całkowicie go odmienia. W trakcie opowiadania z biednego i beznadziejnego człowieka staje się bogatym szlachcicem, który żeni się z księżniczką.

7. Percy Jackson i bogowie olimpijscy

Ta pięcioczęściowa saga stworzona przez Ricka Riordana z pewnością wciągnie nie tylko dzieci, ale również nastolatków. Opowiada historię młodego człowieka, który ma bliskie i ciekawe spotkanie z grecką mitologią.

Seria o Percym Jacksonie to doskonały sposób na naukę o klasycznej literaturze poprzez tekst napisany w dzisiejszych czasach. Możesz również obejrzeć filmy stworzone na jej podstawie, aby zapewnić swojemu maluszkowi kontekst i zmotywować go do dalszego czytania.

Sama widzisz, że istnieje wiele ciekawych książek, które mogą sprawić, że Twój maluszek zakocha się w literaturze. Bogactwo prac literackich pomoże mu odkryć piękno świata, różne kultury oraz sam język. Pomóż mu odnaleźć się w świecie książek, a z pewnością kiedyś Ci za to podziękuje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.