Omlety dla dzieci – 5 sprawdzonych przepisów

Omlety dla dzieci – 5 sprawdzonych przepisów

Ostatnia aktualizacja: 14 lipca, 2018

Jeśli chcesz zaskoczyć dzieci ciekawym daniem które pokochają, właśnie znalazłaś idealny pomysł. Omlety dla dzieci to danie pyszne, zdrowe i łatwe do przyrządzenia. Nasze przepisy na pyszne omlety dla dzieci pozwolą Ci wprowadzić urozmaicenie do codziennego domowego jadłospisu.

Omlety przygotowane według poniższych przepisów są odżywcze i sycące. Zapewnią też całej rodzinie odpowiednią dawkę energii. Czasami trudno znaleźć równowagę pomiędzy posiłkami które smakują dzieciom, a jednocześnie zapewniają im odpowiednie substancje odżywcze.

W okresie dorastania dzieci muszą nauczyć się wielu nowych rzeczy. To czas przejściowy i maluchy często cechuje wtedy wyjątkowa wybredność: dzieci unikają po prostu potraw i produktów, które nie są im znane.

Omletowi nie sprzeciwi się jednak nawet największy niejadek. Nasze przepisy na omlety dla dzieci to pomysły na dania, które wyglądają i pachną pysznie, a ich konsystencja zachęca do jedzenia. Ponadto, będące ich podstawą jajka są ważnym i cennym źródłem białka, witamin oraz minerałów i powinny stanowić stały element diety dorastającego dziecka.

Pyszne omlety dla dzieci możesz przygotowywać o każdej porze dnia i na każdy posiłek. Sprawdzą się w roli śniadania, obiadu, podwieczorku i przekąski.

Jajka są ważnym składnikiem dziecięcej diety.

Oto nasze najlepsze przepisy:

Przepisy na idealne omlety dla dzieci

1. Serowe omlety z cukinią i pomidorami

Składniki, których będziesz potrzebować do przygotowania tego dania to: twardy starty ser, 4 jajka, 2 dojrzałe pomidory, 1 cukinia, olej do smażenia oraz sól i pieprz. Najpierw dokładnie umyj pomidory i pokrój je w niewielką kostkę. To samo zrób z cukinią. Następnie ubij w misce jajka, dodaj do nich pokrojone warzywa i starty ser.

Przypraw mieszankę solą i pieprzem. Rozgrzej na patelni niewielką ilość oleju i wlej masę jajeczną. Smaż na średnim ogniu do momentu aż jajka zaczną ścinać się na wierzchu. Możesz również przykryć patelnię pokrywką, by smażenie było równomierne.

Gdy omlet będzie prawie gotowy, użyj łopatki lub talerzyka aby przewrócić go na drugą stronę. Danie jest gotowe w momencie, w którym jajka będą całkowicie ścięte.

2. Omlety z szynką i bułką tartą

Oto kolejny pomysł na omlety dla dzieci, które Twoje maluchy pokochają od pierwszego kęsa. Słowo-klucz to bułka tarta. Składniki, których potrzebujesz do przygotowania tych prostych omletów to: oliwa z oliwek, 60 gramów bułki tartej, 2 jajka, świeża natka pietruszki, 60 gramów szynki, sól i pieprz.

Pokrój szynkę na małą kostkę i posiekaj drobno pietruszkę. Ubij jajka, dodaj do nich szynkę i pietruszkę, wsyp bułkę tartą i przyprawy. Wlej mieszankę na rozgrzanę patelnię z odrobiną oliwy z oliwek i smaż przez kilka minut.

Kiedy jajka zaczną się ścinać z wierzchu, przewróć omlet na drugą stronę lub złóż na pół i smaż przez kolejne kilka minut. To danie jest bardzo proste ale zaskakująco smaczne!

3. Hiszpańskie omlety z ziemniakami i kiełbasą

Do przygotowania tej wersji omletu potrzebujesz następujących składników: 3 duże ziemniaki, 5 jajek, 100 gramów kiełbasy chorizo, 3 grube plasterki boczku pokrojone w kostkę, olej do smażenia, sól i pieprz.

Najpierw umyj ziemniaki, obierz je i pokrój na bardzo cienkie plasterki. Podsmaż je w dość głębokim oleju na patelni o grubym dnie. Kiedy zmiękną, zdejmij patelnię z ognia, odlej tłuszcz z ziemniaków i odstaw je.

Pokrój kiełbasę na plasterki i podsmaż razem z pokrojonym boczkiem na niewielkiej ilości oleju. Zdejmij patelnię z ognia i również odstaw. Ubij dokładnie jajka i dodaj do nich wszystkie pozostałe składniki. Przypraw masę solą i pieprzem.

Wlej masę jajeczną na rozgrzaną patelnię i smaż na średnim ogniu aż omlet będzie brązowo-złoty na dole a wierzchnia warstwa zacznie tężeć. Przewróć go na drugą stronę z pomocą talerzyka. Użycie talerzyka zamiast łopatki pomoże Ci zachować omlet w całości.

Smaż danie jeszcze przez kilka minut z drugiej strony. Jeśli Twoja patelnia jest do tego przeznaczona, możesz też włożyć go do piekarnika na 15 minut, by dokończyć przygotowanie piekąc go.

Omlety dla dzieci z pietruszką są aromatyczne i zdrowe.

4. Omlety na słodko

Te omlety są szczególnie dobrym pomysłem na śniadanie, przekąskę lub deser. Aby je wykonać, będziesz potrzebować: 4 jajek, pół szklanki bułki tartej, pół szklanki cukru, łyżeczki ekstraktu waniliowego, odrobiny mielonego cynamonu oraz oleju do smażenia.

Ubij jajka w misce. Dodaj bułkę tartą i pozostałe składniki. Wymieszaj masę dokładnie i wlewaj na rozgrzaną patelnię przy pomocy dużej łyżki, formując niewielkie placuszki. Smaż z obu stron do uzyskania złotego koloru. Te omlety w słodkiej wersji możesz podawać z miodem, owocami lub roztopioną czekoladą.

5. Słodkie placuszki dyniowe

Składniki, których będziesz potrzebowała do przygotowania placuszków dyniowych to: 2 szklanki mąki, 500 ml mleka, 150 gramów dyni, skórka z dwóch cytryn, odrobina mielonego cynamonu i olej do smażenia.

Na początek obierz dynię, pokrój ją na kostkę i gotuj przez 10 minut razem z połową skórki z cytryn. Kiedy dynia ostygnie, rozgnieć ją na puree i odstaw. Do osobnej miski wbij jajka, dodaj mąkę, cukier, dynię i mleko. Użyj elektrycznego miksera lub blendera ręcznego by dokładnie połączyć i ubić składniki. Następnie dodaj pozostałą połowę skórki z cytryny i szczyptę soli. Wymieszaj.

Nakładaj masę dużą łyżką na rozgrzaną patelnię, formując niewielkie placuszki. Smaż je z jednej strony do momentu, w którym ciasto zacznie bąblować z wierzchu, po czym przewracaj je i smaż przez podobny czas z drugiej strony. Podawaj placuszki z dżemem lub śmietaną.

Jak widzisz omlety dla dzieci to danie idealne: proste do przygotowania, pyszne oraz odżywcze. Każda porcja zapewnia maluchom odpowiednie wartości odżywcze, by rosły zdrowe i silne!

Wypróbuj te przepisy już dziś!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Costa Rodrigues J., Pinho O., Monteiro PRR., Can lycopene be considered an effective protection against cardiovascular disease? Food Chem, 2018. 245: 1148-1153.
  • Freeman CR., Zehra A., Ramirez V., Wiers CE., et al., Impact of sugar on the body, brain and behavior. Front Biosci, 2018.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.