Żywienie uzupełniające niemowląt – porady, jak zacząć

Żywienie uzupełniające niemowląt – porady, jak zacząć

Ostatnia aktualizacja: 06 lipca, 2018

Żywienie uzupełniające polega na tym, że zaczynasz włączać nowe produkty spożywcze do diety Twojego dziecka. Może to dotyczyć stałych, płynnych i półstałych składników, podczas gdy nadal karmisz piersią.

Dieta uzupełniająca jest zalecana dla dzieci w wieku sześciu miesięcy i starszych. Pomaga dostarczyć dzieciom więcej składników odżywczych, niezbędnych do ich prawidłowego wzrostu. Żywienie uzupełniające staje się dzięki temu ważnym elementem rozwoju.

Żywienie uzupełniające oznacza wprowadzenie do diety dziecka różnych pokarmów stanowiących uzupełnienie mleka matki. Należy jednak pamiętać, że nowe produkty nie zastępują mleka, które dzieci powinny spożywać przez co najmniej 24 miesiące.

Te uzupełniające pokarmy muszą spełniać określone kryteria. Ponadto istnieją produkty spożywcze, których nie należy podawać niemowlętom.

Żywienie uzupełniające – dziecko je z łyżki

Żywienie uzupełniające – cechy charakterystyczne

Żywienie uzupełniające ma na celu pokrycie niedoborów pokarmowych, powstających w wyniku diety opartej wyłącznie na mleku matki. Kiedy Twoje dziecko staje się większe, rosną także jego potrzeby żywieniowe. Dotyczy to również dzieci karmionych zamiennikami mleka matki.

Aby spełnić to wymaganie, żywienie uzupełniające powinno mieć następujące cechy:

  • Zawartość składników odżywczych, które dostarczają energii
  • Łatwe do połknięcia i strawienia
  • Proste i nieszkodliwe dla niemowląt
  • Bogate w żelazo, aby zrównoważyć niedobór mleka
  • Łatwe do samodzielnego spożywania przez dziecko
  • Ilość dostosowana do potrzeb dziecka
  • Temperatura podobna do temperatury ciała, około 37 stopni Celsjusza. Możesz schłodzić lub podgrzać żywność, aby uzyskać odpowiednią temperaturę

Żywność, którą dodajesz do diety Twojego dziecka, gdy ma sześć miesięcy, powinna również pomóc mu nauczyć się jeść i używać sztućców.

W związku z tym powinnaś pozwolić dziecku jeść samodzielnie. Ponadto warto pozwolić dziecku podnosić żywność za pomocą rąk, rozpoznawać zapachy i teksturę, a także podnosić pokarm do ust.

Twoje dziecko powinno również nauczyć się rozpoznać swój talerz, łyżkę i kubek, które powinny być małe i mieć odpowiedni rozmiar.

Nie zaleca się wprowadzania płynów przy użyciu butelki, ponieważ sprzyja to problemom żołądkowo-jelitowym i opóźnia przejście z karmienia piersią na żywienie uzupełniające.

Żywienie uzupełniając - dziecko je samodzielnie

Kiedy rozpocząć żywienie uzupełniające?

Specjaliści zalecają wprowadzać żywienie uzupełniające od szóstego miesiąca życia. Przed rozpoczęciem tego etapu należy jednak rozważyć kilka kryteriów.

Na przykład, ważne jest, aby osoba odpowiedzialna za karmienie dziecka poświęciła czas na odpowiednie przygotowanie pokarmu dla malucha. Powinna także być gotowa karmić dziecko i uważnie je obserwować.

Ponadto ważne jest, aby rozwinęło się ono wystarczająco pod względem umiejętności motorycznych. Zalecamy obserwowanie dziecka, dopóki nie zacznie przejawiać oznak niezależności w codziennym życiu. Gdy to zrobi, można rozpocząć żywienie uzupełniające.

Inne kryteria warte rozważenia to:

  • Dziecko powinno być karmione w spokojnej atmosferze. Należy akcentować jedzenie jako coś przyjemnego, a nie jako karę. Dobry moment to taki, kiedy dziecko nie piło przed chwilą mleka. Nie powinno być też zbyt głodne, śpiące ani rozpłakane.
  • Karmienie uzupełniające wymaga, aby dziecko usiadło samodzielnie, z pomocą wysokiego krzesełka lub osoby dorosłej.
  • Zachęcaj dziecko podczas rodzinnego posiłku, aby naśladowało wszystkich innych. Przysuń jego wysokie krzesełko do miejsca, w którym je reszta rodziny. Umożliwi mu to nawiązywanie kontaktów towarzyskich i uznanie, że jedzenie jest wspólnym działaniem. Możesz położyć na talerzu wszystko to, co jedzą pozostali obecni.
  • Zaleca się umieszczenie jedzenia przed dzieckiem lub włożenie go do jego ręki. To pozwala mu ćwiczyć umiejętność łapania jedzenia przy użyciu odpowiedniej siły.
  • Nie zmuszaj dziecka do jedzenia. Twoje dziecko może potrzebować więcej czasu na obserwowanie i rozpoznawanie jedzenia. Ważne jest, aby być bardzo cierpliwym i obserwować dziecko przez cały czas.
  • Zaleca się wprowadzanie kolejnych rodzajów pożywienia pojedynczo. Kiedy już maluch przyzwyczai się do pierwszego pożywienia, może spróbować innego. W ten sposób uczy się rozróżniać tekstury i smaki.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • D’Auria E., Bergamini M., Staiano A., Banderali G., Pendezza E., et al., Baby led weaning: what a systematic review of the literature adds on. Ital J Pediratr, 2018. 44 (1): 49.
  • Arantes ALAE., Neves FS., Campos AAL., Pereira Netto M., The baby led weaning method (BLW) in the context of complementary feeding: a review. Rev Paul Pediatr, 2018. 36 (3): 353-363.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.