Czy znasz metodę karmienia według Dee Kassing?

Czy znasz metodę karmienia według Dee Kassing?
Pedro González Núñez

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Pedro González Núñez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

W tym artykule wyjaśnimy na czym polega metoda karmienia opracowana przez Dee Kassing – Międzynarodową Dyplomowaną Konsultantkę Laktacyjną IBCLC. Przedstawimy zalety płynące z tej metody karmienia oraz opowiemy w jaki sposób zastosować ją w praktyce.

Metoda opracowana przez panią Dee Kassing jest metodą karmienia niemowląt butelką. Jej celem jest dostarczenie maluszkowi takich samych wrażeń jakby ssał pierś. Bo należy pamiętać, że ssanie piersi i butelki to nie to samo. Różnica polega między innymi na technice ssania. Dlatego jeśli niemowlak przyzwyczai się do ssania butelki trudno jest potem nauczyć go ssania piersi i odwrotnie.

Metoda karmienia Dee Kassing

Metoda pani Kassing została opracowana wiele lat temu. Ma ona za zadanie sprawienie, aby niemowlak karmiony butelką mógł łatwo przestawić się na karmienie piersią. Smoczek butelki musi przynosić mu takie same wrażenia jakby był karmiony piersią. Należy zadbać o to, aby odruchy maluszka były jak najbardziej zbliżone do tych jakie wykonuje, gdy ssie pierś.

Ta metoda jest zatem idealna dla matek, które zaczynają od karmienia butelką, ale chcą też zachować sobie opcję karmienia piersią, jeśli nadal będą miały mleko. Jak zaznaczyliśmy niemowlakom, które są przyzwyczajone do karmienia z butelki bardzo trudno jest przestawić się na przyjmowanie mleka z piersi. Wynika to z tego, że butelka nie wymaga od niemowlaka aż tak dużej aktywności.

Butelka trzymana pionowo uwalnia mleko najczęściej bez konieczności ssania smoczka. Niemowlak musi zatem jedynie przełykać. Dlatego jeśli matka chciałaby wprowadzić karmienie piersią będzie musiała włożyć wiele wysiłku w nauczenie dziecka ssania.

Pani Kassing opracowała swoją metodę karmienia właśnie po to, aby ułatwić przechodzenie z karmienia butelką na karmienie piersią. Jej pomysł polega na stworzeniu takich warunków przy karmieniu butelką, które będą jak najbardziej podobne do warunków występujących przy naturalnej formie karmienia. Dlatego ważny jest rodzaj i kształt smoczka, kształt butelki, a także pozycja trzymania dziecka.

Niemowlę

Jaka powinna być butelka?

Dla matki karmienie butelką jest bardzo wygodną opcją. Jeśli jednak mama chciałaby zachować mieszany sposób karmienia (z butelki i z piersi) powinna pamiętać o zaleceniach wskazanych przez panią Kassing. Na początek jednak zanim w ogóle zdecyduje się na używanie butelki, musi rozważyć kilka kwestii.

Przede wszystkim należy pamiętać, że butelka wymaga zachowania wysokiego poziomu higieny. W innym przypadku, bakterie na niej występujące mogą spowodować u maluszka różne infekcje. Dlatego tak ważne jest zachowanie jej w należytej czystości.

Jedną z zalet z karmienia butelką jest to, że przyjmowanie pokarmu jest dla dziecka łatwiejsze. Otrzymanie odpowiedniej ilości mleka nie wymaga od niemowlaka ani dużo ssania ani dużo wysiłku, gdyż najczęściej mleko samoczynnie płynie ze smoczka.

Dlatego pani Kassing zwraca uwagę na rodzaj wykorzystywanego smoczka. Powinien on być okrągły, miękki, dość wąski, ale z rozszerzającą się podstawą o co najmniej 2 centymetrach szerokości. Bardzo istotne jest aby posiadał on jak najwolniejszy wypływ i przez to wymuszał odruch ssania. Powinien on kształtem przypominać jak najbardziej sutek mamy.

Ważna jest też długość końcówki smoczka. Powinna ona dotykać miejsca w buzi maluszka, w którym styka się miękkie podniebienie z twardym podniebieniem. Ponieważ tam właśnie dotyka też sutek matki przy karmieniu piersią. Butelka powinna mieć prosty kształt. Nie powinna mieć zagięć ani krzywizn.

Ma to znaczenie, z tego względu, że butelki o takim właśnie prostym kształcie sprawiają, że mleko płynie wolniej. Dzięki temu dziecko jest zmuszone ssać mocniej. A również karmienie piersią wymaga od dziecka mocnego ssania. Dodatkowo także takie powolne przyjmowanie pokarmu sprawi, że więcej czasu zajmie maluszkowi wypicie całej butelki i dzięki temu łatwiej będzie mu się trawiło pokarm.

Karmienie butelką

Pozycja do karmienia z butelki

Tak samo ważna jak rodzaj smoczka jest pozycja trzymania dziecka podczas karmienia go z butelki. Dziecko powinno znajdować się w pozycji jak najbardziej zbliżonej do siedzącej. Butelka natomiast powinna być trzymana horyzontalnie. W ten sposób niweluje się efekt działania grawitacji na szybkość wypływania mleka z butelki.

Dodatkowo taka pozycja sprawia, że niemowlak musi włożyć większy wysiłek w ssanie. Czuje się wtedy jakby ssał pierś. Dzięki takiemu ułożeniu łatwiej jest również kontrolować szybkość z jaką dziecko przyjmuje pokarm i jaką jego ilość przyjmuje. Dlatego właśnie zaleca się trzymanie dziecka pod kątem mniej więcej 90 stopni. Jedną ręką należy przytrzymywać tył głowy dziecka, a w drugiej ręce trzymać butelkę z mlekiem.

Na koniec należy dodać, że niektórzy specjaliści od laktacji zalecają karmienie za pomocą specjalnej strzykawki lub łyżki. Są to alternatywne metody karmienia wykorzystywane w sytuacji, gdy niemowlak ze względu na stan zdrowia nie może ssać ani piersi ani butelki.

Jeśli sytuacja do tego zmusza i nie ma innego wyjścia można również korzystać z tych metod. Jednak należy wówczas pamiętać o zaleceniach pani Kassing – będą one miały zastosowanie również przy karmieniu takimi niestandardowymi metodami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.