Przespać całą noc - jak tego nauczyć dziecko?

Przespać całą noc - jak tego nauczyć dziecko?
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Mamy prawie zawsze mają worki pod oczami – tak to już jest. W pierwszych dniach życia noworodka jest najgorzej. Tata tez ma worki pod oczami. Tego czego najbardziej chcemy, to nauczyć nasze maleństwo przespać osiem godzin, abyśmy i my mogli odpocząć.

Prawda jest jednak taka, że musimy być cierpliwi, przynajmniej pierwsze trzy miesiące.  Jak nauczyć dziecko przespać całą noc?

Jak pomóc przespać noc?

Nie poddawaj się, z czasem będzie lepiej. Wytłumaczymy Ci rytm snu twojego dziecka i jak możemy pomóc dziecku przespać wiele godzin.

Co my możemy zrobić, by pomóc naszemu dziecku przespać noc? Czytając to pytanie, pewnie oczekujesz magicznej, niezawodnej porady, by sen malucha był dłuższy. Jak dobrze wiesz, nie istnieje nic takiego.

Jednakże, istnieje kilka technik, które mogą pomóc przespać naszemu dziecku całą noc. Wypróbuj je i oceń, która najlepiej sprawdzi się dla Ciebie. Podstawową zasadą jest ustanowienie rutyny.

Niemowlęta wiedzą, jak spać, mają jedynie inny model spania niż dorośli. Jak opisuje Rosa Jove w swojej książce “Sleep without tears” (“Spanie bez płaczu”), badania udowodniły,że już w łonie matki płód od trzeciego trymestru demonstruje okresy ruchu poprzedzone okresami nieaktywnymi. Te okresy snu i aktywności są bardzo zbliżone do tych, które będzie wykazywał noworodek.

Od urodzenia dziecko stopniowo będzie spało coraz mniej ale w trybie bardziej ustabilizowanym. Niemowlęta wykazują długie okresy snu w ciągu nocy i krótkie drzemki po karmieniach w ciągu dnia.

Kilka praktycznych wskazówek

Jedną z najlepszych porad, jaką możemy Ci przekazać, jest pomóc dziecku utrzymać ten rytm poprzez codzienną rutynę. Chodzi o to, aby łatwiej ustanowić drzemki i upewnić się, że pora spania jest codziennie o tej samej porze. Dzięki temu i Ty zyskasz chwile na odpoczynek.

“Sen jest procesem, który rozwija się i dopasowuje do potrzeb ludzkiego istnienia. Noworodek nie śpi tak samo jak dziecko. Dziecko śpi inaczej niż dorosły, a sen dorosłego różni się od snu osoby starszej. Mamy inne potrzeby w różnym wieku”. 

-Rosa Jove “Spanie bez łez” (“Dormir sin Lagrimas”)-

Niemowlę stara się przespac noc

Najrozsądniejszym rozwiązaniem na pierwsze miesiące życia, jest podążanie za sygnałami, które daje nam noworodek. Dla przykładu, jeśli maluch zaśnie podczas pielęgnacji czy karmienia lub podczas, gdy trzymasz go w ramionach, odłóż je w miejsce, gdzie może przespać kilka godzin. To może być dziecięce łóżeczko, wózek lub koszyk.

Niektórzy eksperci tłumaczą, że we wczesnym okresie niemowlęcym, Twoje dziecko łatwo przechodzi ze stanu uśpienia, w czuwanie i wybudza się. Dlatego jeśli jest obudzone, wykorzystaj ten stan na zabawę. W ten sposób pomożesz mu odróżnić czas spania od czasu aktywności.

Dobrze jest także pomóc swojemu dziecku odróżnić dzień od nocy. Możesz to zrobić poprzez wzajemna komunikację. Na przykład, w ciągu dnia, baw się z nim, mów do dziecka lub słuchaj z nim muzyki. W nocy, staraj się mówić szeptem i unikaj włączania światła. To pomoże.

dziecko karmione piersią

Korzyści płynące z rutyny

Jove wyjaśnia, że od urodzenia do około czwartego, szóstego miesiąca życia, sen niemowlaka ma dwie fazy, podczas gdy po tym okresie, może mieć nawet pięć okresów, tak jak u dorosłych. To wyjaśnia niezwykle szybkie przechodzenie ze stanu uśpienia w fazę kompletnego ożywienia.

Ponieważ sen niemowlaka posiada tylko dwie fazy, budzi się on niezwykle często. Jak tylko skończą się te dwie fazy, dziecko budzi się, aby zjeść, umocnić więzi z rodzicami i uniknąć niebezpieczeństwa. Jak twierdzą psycholodzy, nawet gdy nie ma realnego niebezpieczeństwa, niemowlę potrzebuje bliskości rodzica, by zaspokoić poczucie bezpieczeństwa.

Richard Feber, autor “Solve Your Child’s Sleep Problems” (“Rozwiąż problemy Twojego dziecka ze snem), podkreśla, iż trzymiesięczne niemowlę ma już ustalony ogólny 24 – godzinny cykl i to bardzo ważne, by konsekwentnie wspierać ten model. 

Na tym etapie, powinnaś podjąć wysiłek by ustanowić codzienną rutynę i systematycznie się jej trzymać. W ten sposób, według autora, jest bardzo prawdopodobne, iż Twoje dziecko będzie kontynuowało rozwój dobrych zwyczajów nocnych.

Jak wyjaśnia Feber, jeśli czas na posiłki, zabawę, kąpiel i inne aktywności stale ulegają zmianie, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko nie będzie w stanie przespać spokojnie całej nocy.

Znaczenie równowagi

Jove podkreśla, że nikt nigdy nie wskazał, iż rutyna może być niebezpieczna, czy szkodliwa (oczywiście, o ile nie traktujemy jej zbyt obsesyjnie czy nieelastycznie).

Jednakże, należy pamiętać, aby dążenie do zachowania rutyny było elastyczne, choć przewidywalne. Nie trzymaj się obsesyjnie harmonogramu. Nie ma znaczenia, jeśli Twój zaplanowany rozkład dnia przesunie się o pół godziny lub jeśli pominiesz któryś z punktów Waszej codziennej rutyny.

Jove oraz inni autorzy podkreślają również, że karmienie dziecka piersią pomaga mu zasnąć. Tłumaczą to składem mleka matki, jak również relaksem, związanym z  kontaktem dziecko – matka oraz uspokajającym odruchem ssania.

Karmienie piersią daje korzyści nie tylko dziecku, ale również i samej matce. Hormony wydzielane podczas karmienia pozwalają matce łatwiej zasnąć, jak twierdzi autor “Sleep without tears” (“Spanie bez łez”), który jest również propagatorem spania razem z dzieckiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bilbao, Á. (2017). Todos a la cama: Cómo ayudar a tu bebé a dormir con amor y confianza. Plataforma.
  • Jové, R. (2006). Dormir sin lágrimas: dejarle llorar no es la solución. La esfera de los libros.
  • Kimelman, M., & González, L. (2013). Psicopatología del bebé. Psiquiatría del Niño y del Adolescente, 2, 337-432. http://www.psiquiatriasur.med.uchile.cl/documentos/PSICOPATOLOGIA%20DEL%20BEBE.pdf
  • Ugarte Libano, R. (2011). El sueño en el primer año de vida:¿ Cómo lo enfocamos?: Presentación. Pediatría Atención Primaria, 13, 91-93. http://scielo.isciii.es/pdf/pap/v13s20/seminario01.pdf
  • Zamora, T., Pin, G., & Dueñas, L. (2014). El Papel de la matrona en la higiene del sueño del futuro bebé. Introducción al sueño y claves principales en la prevención de riesgos durante el sueño del bebé. Matronas Profesion, 2014, vol. 15, num. 1, p. 28-31. https://core.ac.uk/download/pdf/71047784.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.