Powrót do pracy zawodowej a karmienie dziecka piersią

Powrót do pracy zawodowej a karmienie dziecka piersią

Ostatnia aktualizacja: 30 grudnia, 2018

Powrót do pracy a zarazem kontynuowanie karmienia piersią to sposób na utrzymanie bliskiej więzi jaka nawiązała się między mamą a dzieckiem w ciągu pierwszych miesięcy jego życia.

Maleństwu zapewnia to również większy komfort jak i poczucie bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że to przecież mleko matki chroni dzieci przed infekcjami. Jak więc pogodzić powrót do pracy zawodowej a karmienie?

Dzieci karmione piersią są znacznie mniej narażone na choroby takie jak zapalenie żołądka i jelit, infekcje dróg oddechowych, infekcje dróg moczowych lub infekcje ucha.

Ponadto karmienie piersią chroni także zdrowie matki. Matki karmiące rzadziej zachorują na raka piersi, niektóre formy raka jajnika i złamania szyjki kości udowej w wyniku osteoporozy w starszym wieku.

Pomimo korzyści płynących z karmienia piersią bywa że nie jest łatwo połączyć je z życiem zawodowym.

Większość matek które czują się niezadowolone z opuszczenia swoich dzieci po powrocie i powrotem do pracy twierdzi, że kontynuowanie karmienia piersią pomaga im lepiej sobie z tym radzić.

Powrót do pracy może być pierwszym rozstaniem od dziecka na dłuższy czas, co oznacza że jest to trudny czas zarówno dla mamy jak i maluszka.

Karmienie piersią to więź miłości, która sprawia że nasze dzieci są zdrowe, silne i szczęśliwe.

-Montserrat Caraccioli-

Powrót do pracy a karmienie piersią – 5 wskazówek

Poniżej znajdziesz 5 porad, które pomogą Ci w powrocie do pracy i jednoczesnym karmieniu piersią:

1. Zacznij karmić dziecko butelką jak najwcześniej

Wiele matek karmiących piersią popełnia błąd polegający na tym, że nie dają swoim dzieciom butelki dopóki nie wrócą do pracy. Powinnaś przyzwyczaić swoje dziecko do korzystania z butelki jak najwcześniej.

Większość ekspertów zaleca wprowadzenie mleka odciąganego w wieku około 3 tygodni, gdy karmienie piersią jest mocno ugruntowane.

2. Laktator

Aby dać dziecku butelkę z mlekiem matki, należy najpierw odciągnąć to mleko, zwykle za pomocą laktatora.

Najlepszym momentem na tę czynność jest moment tuż po pierwszej sesji karmienia piersią w ciągu dnia, kiedy ilość mleka jest jak najwyższa.

Po zakończeniu pompowania należy przechowywać mleko w lodówce lub zamrażarce. Pozostanie one świeże przez pięć dni w lodówce i przez pięć miesięcy w zamrażarce.

Pamiętaj, aby używać specjalnych torebek do przechowywania mleka matki, ponieważ są one dezynfekowane, można je zamrażać i są one szczelne.

Laktator

3. Znajdź odpowiednie miejsce do odciągania mleka w miejscu pracy

Zwykle duże firmy mają przestrzeń, w której można to robić. W przypadku gdy pracujesz dla mniejszej firmie, możesz zdać się na swoją kreatywność aby znaleźć takowe miejsce.

Niezależnie od tego, czy jesteś w intymnym miejscu czy w łazience, pamiętaj o właściwej higienie. W takich przypadkach bardzo przydatne będą chusteczki antybakteryjne.

4. Łatwość powrotu do pracy

Dla pracujących matek pierwszy tydzień powrotu do pracy jest najbardziej skomplikowany ze względu na oddzielenie od dziecka. W takim przypadku istotna jest rozmowa z firmą, aby uzgodnić harmonogram.

5. Zaplanuj godziny karmienia piersią i pompowania

Eksperci sugerują, że matki powinny karmić piersią przed pójściem do pracy i ponownie, gdy wracają do domu.

W pracy można próbować odciągać mleko w czasie w którym normalnie karmiłbyś piersią. Można to robić dwa lub trzy razy dziennie.

6. Planuj z wyprzedzeniem i dysponuj odpowiednim sprzętem

Planowanie jest ważne aby móc powrócić do pracy a zarazem kontynuować karmienie piersią. Dlatego zawsze powinnaś mieć przy sobie pompkę do mleka.

Zalecamy przestrzeganie powyższych zaleceń, aby znacznie ułatwić powrót do pracy i kontynuować karmienia piersią.

Wiele matek uważa że rozłąka oznacza koniec karmienia piersią, ale jak można wywnioskować po przeczytaniu artykułu – dobra organizacja i chęć kontynuowania karmienia sprawia, że jest to jak najbardziej możliwe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.