Podróżowanie z niemowlęciem – jak się nim opiekować

Podróżowanie z niemowlęciem – jak się nim opiekować
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Podróżowanie z niemowlęciem to trudne zadanie. Jeśli dziecko jest bardzo małe, staje się jeszcze bardziej skomplikowane.

Podróżowanie z niemowlęciem powinno się odłożyć do momentu, gdy maluch ukończy trzy miesiące. Czasem jednak nie masz wyboru. Oto kilka podpowiedzi, które pomogą Ci zadbać o dziecko podczas podróży.

Podróżowanie z niemowlęciem – jak zadbać o dziecko

Upewnij się, że dziecko jest bezpieczne

Staraj się unikać karmienia dziecka podczas lotu lub podróży – to niebezpieczne działanie, zwłaszcza jeśli znajdujesz się w środku transportu, który dużo się rusza. Dziecko może dostać zawrotów głowy i mdłości, a w samolocie możne cierpieć z powodu zatkanych uszu.

Powinnaś również chronić dziecko przed działaniem promieni słonecznych używając zasłonek. Jeśli podróżujesz samolotem, pociągiem lub autobusem, zapewne znajdziesz je na oknach.

Musisz koniecznie zabrać ze sobą apteczkę, w której znajdą się leki na niewielkie dolegliwości, które mogą zdarzyć się w podróży. Włóż do niej paracetamol dla dzieci, leki na kolkę, krople do nosa dla niemowląt i żel uśmierzający ból wywołany ząbkowaniem.

Upewnij się, że dziecko siedzi poprawnie w prawidłowo zamontowanym foteliku dopasowanym do jego wagi i wieku. Wyreguluj i dopasuj pasy bezpieczeństwa.

Mama trzymająca dziecko w podróżnym nosidełku

Znajdź wygodny sposób na karmienie malucha

Gdy zdecydujesz się na podróżowanie z niemowlęciem, karmienie piersią to najlepsza opcja dostarczania pokarmu. Nie wymaga zabierania ze sobą dodatkowego sprzętu. Wystarczy, że ułożysz dziecko na klatce piersiowej, by zaczęło ssać i pożywiać się mlekiem.

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz karmić dziecka piersią i używasz mleka modyfikowanego, ważne, byś zabrała je ze sobą.

Jeszcze lepiej jest mieć pod ręką przenośny podgrzewacz butelek. Możesz zabrać ze sobą podróżne sterylizatory z czyścikami butelki, by wyczyścić butelkę po użyciu.

Jeśli dziecko je już pokarmy stałe, zabierz ze sobą słoiczki z jedzeniem. Nie zapomnij zabrać śliniaczka, opakowania i łyżeczki, by karmienie przebiegało komfortowo.

Mokre chusteczki dla dzieci to kolejna kluczowa rzecz. Pomogą Ci usunąć ślady po ewentualnych plamach lub wymiotach po jedzeniu. Woda jest konieczna, by dziecko było dobrze nawodnione, gdy je stałe pokarmy.

Uśmiechnięta mama w samolocie z dzieckiem śpiącym w kołysce - podróżowanie z niemowlęciem

Spraw, by dziecko było szczęśliwe

W dniu podróży dziecko powinno być porządnie wypoczęte, dlatego też upewnij się, że poprzedniej nocy spało dobrze. Wózek lub nosidełko sprawi, że podróż będzie wygodniejsza dla Was obojga, zwłaszcza jeśli dziecko dużo się rusza.

Grzechotki, pluszaki, gumowe gryzaki i inne zabawki zajmą dziecko w trakcie podróży.

Zmiana krajobrazu może pomóc maluszkowi się uspokoić, spróbuj więc pochodzić z nim po samolocie lub pociągu albo zrób postój samochodowy by rozprostować nogi i chwilę pochodzić, najlepiej raz na dwie godziny.

Po dwóch godzinach siedzenia połóż dziecko na bezpiecznej powierzchni, by miało szansę poruszać nogami. W trakcie podróży bardzo ważne jest nawadnianie.

Podróżowanie z niemowlęciem może stać się łatwiejsze dzięki powyższym wskazówkom. Pamiętaj, że należy również zajmować się sferą higieny osobistej dziecka.

Dlatego też zabierz ze sobą przebierak, który można położyć na każdej powierzchni i w każdym momencie zmienić pieluszkę. Nie zostawiaj na dziecku brudnej pieluszki przez zbyt długi czas, bo może to wywoływać uczucie dyskomfortu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.