Płaczące niemowlę – jak skutecznie je uspokoić

Płaczące niemowlę – jak skutecznie je uspokoić
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Płaczące niemowlę, którego nie jesteś w stanie uspokoić, chociaż jest nakarmione, wypoczęło i nie jest chore, to bolączka, z którą styka się każda mama. Poniżej mamy dla Ciebie kilka porad.

Jeśli jesteś mamą po raz pierwszy, płaczące niemowlę może stanowić nie lada wyzwanie. Noworodki nie są w stanie pokazać, czego potrzebują ani czego chcą, a co dopiero ubrać to w słowa.

Może Ci się wydawać, że próbowałaś już wszystkiego. Dzieci mogą płakać, bo trzeba im zmienić pieluszkę, jest im zbyt ciepło, mają kolkę, są głodne lub zmęczone.

Płaczące niemowlę może stanowić dla mamy źródło frustracji, stresu i niepokoju. Jeśli masz wrażenie, że próbowałaś już naprawdę wszystkiego, oto kilka podpowiedzi, które mogą ukoić Twojego maluszka i osuszyć jego łzy.

Jeśli jednak takie zachowanie dziecka powtarza się, warto zasięgnąć porady pediatry.

Płaczące niemowlę – jak je uspokoić

Mama trzymająca na rękach płaczące niemowlę

Noworodki są bardziej przewidywalne, niż sądzisz. Ich potrzeby często są związane z wygodą, którą odczuwały w łonie mamy przed narodzinami. Na szczęście istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, by odtworzyć w świecie zewnętrznym panujące tam warunki.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uspokoić niemowlę:

  • Zachowaj spokój. To kluczowa sprawa, gdy dziecko płacze, bez względu na przyczynę jego łez.
  • Pamiętaj, by pocieszyć dziecko, aby zmniejszyć jego irytację.
  • Przytul dziecko do piersi, delikatnie, ale stanowczo. To je ogrzeje, jeśli jest mu zimno. Poczuje się również bezpieczne i kochane.
  • Owiń je kocykiem. Noworodki potrzebują temperatury otoczenia przypominającej tą w łonie mamy. Otulenie pomoże im poczuć się przytulnie i wygodnie jak przed narodzinami.
  • Pozwól maluszkowi possać kciuk lub smoczek. Nawet jeśli dziecko nie jest głodne, czynność ssania jest w stanie ustabilizować jego tętno i je uspokoić.
  • Pomasuj delikatnie dziecko. Stały kontakt fizyczny koi, a relaksujący masaż powinien uspokoić maluszka. Wykonuj delikatne, powolne, okrężne ruchy. Masuj obszar pleców, brzuszka, rączek i nóżek. Jeśli dziecko cierpi z powodu kolki, skoncentruj się na jego brzuszku.
  • Kiedy dziecko jest w łonie mamy, przyzwyczaja się do dźwięku jej bijącego serca. Dlatego też czuje się tak dobrze przytulone do Twojej klatki piersiowej. Możesz włączyć w tle spokojną i cichą muzykę, żeby wzmocnić efekt ukojenia.
  • Chodzenie z dzieckiem w ramionach to doskonały pomysł. Delikatne ruchy Twojego ciała pomogą je ukoić.
  • Następny trik z wykorzystywaniem ruchu do uspokojenia dziecka to spacer, podczas którego znajduje się w wózku.
  • Spacer na zewnątrz będzie korzystny dla Was obojga: odrobina świeżego powietrza i słońca oraz zmiana otoczenia pomogą maluszkowi się uspokoić.

Jak radzić sobie z płaczem dziecka

Płaczące niemowlę może być niesamowicie stresujące, zwłaszcza, jeśli nie wiesz, z jakiego powodu płacze. Ale pamiętaj, że dziecko czuje Twoje emocje. Postaraj się nie okazywać nerwów ani niecierpliwości. Może to tylko pogorszyć sytuację.

Zmęczenie może wywierać wpływ na Twoją stabilność emocjonalną. Będziesz w stanie lepiej poradzić sobie z taką sytuacją po kilku godzinach snu.

Pomoc partnera lub innego członka rodziny pomoże zmniejszyć Twój poziom stresu.

Więcej podpowiedzi

Mama uśmiechająca się do przytulanego niemowlaka

A co, jeśli spróbowałaś wszystkich sposobów, a Twoje dziecko nadal płacze? Jeśli czujesz, że stajesz się coraz bardziej zestresowana i sfrustrowana, połóż dziecko do kołyski i daj sobie chwilę wytchnienia na uspokojenie.

  • Zadzwoń do bliskiej przyjaciółki lub członka rodziny, który może Ci pomóc.
  • Pooglądaj telewizję lub posłuchaj muzyki, aby się zrelaksować.
  • Wykorzystaj techniki kontroli oddechu: weź kilka głębokich oddechów, aby poczuć się lepiej.

Pamiętaj, że płacz nie wyrządza krzywdy Twojemu dziecku, a czasem może nawet pomóc mu wzmocnić płuca. Płakanie od czasu do czasu uwalnia napięcie i pomaga spać głębiej dzięki zmęczeniu po wysiłku.

Dlatego też jeśli próbowałaś uspokoić dziecko na wszelkie dostępne sposoby i nic mu nie pomaga, możesz dać mu czas, by samo się uspokoiło.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.