Opieka nad noworodkiem w pierwszych miesiącach życia

Opieka nad noworodkiem w pierwszych miesiącach życia

Ostatnia aktualizacja: 24 kwietnia, 2018

To normalne, że opieka nad noworodkiem sprawia nam czasem pewne trudności. Szczególnie przyznają to ci, którzy po raz pierwszy zostali rodzicami i opieka nad dzieckiem to dla nich zupełna nowość. Niezwykle trudno rozpoznać wszystkie znaki, których używają dzieci, aby pokazać nam, jak się czują.

Dlatego ważne jest, aby wiedzieć jakiej niezbędnej opieki i uwagi, potrzebują noworodki w pierwszych miesiącach życia. Szczególnie wtedy, kiedy są jeszcze zbyt małe by wyrazić to co czują.

Rodzice często czują się przytłoczeni nadmiarem wiedzy i obowiązków związanych z nową rolą. Nie zawsze wiedzą, co muszą robić w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia dziecka. Czasami popełnią błędy lub potrzebują pomocy ze strony innych osób z większym doświadczeniem.

W trosce o noworodka w pierwszych miesiącach życia

Choć trudno w to uwierzyć, są osoby, które nie mają pojęcia, jak powinna wyglądać opieka noworodka. Dlatego postanowiliśmy napisać ten artykuł. Wierzymy, że będzie on również przydatny dla tych, którzy chcą uzupełnić lub zweryfikować już posiadaną wiedzę. Pamiętaj, że życie naszych maluchów może zależeć od prawidłowego stosowania się do niżej podanych porad.

Mama otacza opieka noworodka

Ogólna opieka

  1. Dbaj o ich paznokcie. Paznokcie dziecka rosną bardzo szybko, więc dobrze je regularnie przycinać za pomocą specjalnie zaprojektowanych nożyczek lub maszynki do paznokci. Najlepiej ciąć paznokcie podczas snu dziecka.
  2. Trzymaj je mocno. Dzieci nie są tak kruche, jak wielu ludzi myśli, więc trzymaj je delikatnie, ale stanowczo. Nie bój się, nic im nie zrobisz.
  3. Staraj się ich nie wystraszyć, gdy je podnosisz. Delikatnie podnieś dziecko, ponieważ wyczuwa każdy ruch i zbyt gwałtowne podniesienie może je łatwo zaskoczyć.
  4. Uważnie obserwuj je podczas kąpieli. Pamiętaj, że dzieci mogą kąpać się tylko w letniej wodzie, w specjalnie dostosowanej wanience. Ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę, aby nie uderzyły w krany czy cokolwiek innego.
  5. Zmiana pieluch: pupa Twojego dziecka jest bardzo delikatną częścią ciała. Zmieniając pieluchę, upewnij się, że obszar jest całkowicie suchy, aby uniknąć podrażnienia. Możesz nanieść specjalny krem ​​na obszary, które są podatne na wysypkę pieluszkową.
  6. Unikaj używania talku. Specjaliści odradzają używanie talku, ponieważ twoje dziecko może, z łatwością, go wessać płuc przy oddychaniu. Nie chcemy tego!
  7. Zwróć uwagę na to, ile warstw ubrań nosi Twoje dziecko. Powszechnym błędem jest pakowanie dzieci w zbyt wiele warstw ubrań. Wierzcie lub nie, może skutkować u dziecka uderzeniem gorąca. Zawsze trzymaj dodatkową odzież pod ręką, na wypadek potrzeby zmiany pieluchy.
  8. Pielęgnacja uszu: unikaj używania bawełnianych wacików do czyszczenia uszu. Mogą być bardzo szkodliwe. Lepiej jest czyścić ucho zewnętrzne szmatką i ciepłą wodą.

Potrzeby żywieniowe

  1. Mierz ilość jedzenia. Pamiętaj, że dzieci mają małe żołądki. Dokładnie zmierz ilość mleka, którą podajesz podczas karmienia butelką.
  2. Nie pomijaj jednak pór karmienia. Pediatrzy zalecają karmienie dzieci, zawsze gdy są głodne.
  3. To normalne, że dziecko pluje trochę po karmieniu. Nie bój się, gdy twoje dziecko wypluje trochę mleka; jeśli są to małe ilości to jest to normalne. Tak twoje dziecko pozbywa się nadmiaru jedzenia.
  4. Unikaj żywności, która może powodować wzdęcia. Powinnaś uważać na wzdęcia, ponieważ mogą być bardzo bolesne dla dzieci. Eksperci zalecają unikanie jedzenia, które może powodować powstawanie gazów. Należy także nauczyć się jak sprawić by dziecku prawidłowo odbiło się po jedzeniu.
  5. Zwróć uwagę jak karmisz piersią. Ważne jest, aby sprawdzić, czy dziecko prawidłowo przyssało się  do brodawki sutkowej podczas karmienia piersią. Oznacza to, że otoczka powinna również znajdować się w jamie ustnej.
Niemowlę podczas kąpieli

Opieka nad noworodkiem jest skomplikowana i na początku może być nieco trudna. Ale nie trać nadziei, postępuj zgodnie z tymi praktycznymi radami. Stopniowo będziesz uczyć się coraz więcej.

Pediatrzy są po to, by nas wspierać, gdy wychowujemy nasze dzieci. Ich obowiązkiem jest pomóc i doradzić Ci w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań, które możesz mieć.

Nigdy nie bój się pytać!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.