Oczy, które obserwują Cię z miłością

Oczy, które obserwują Cię z miłością
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2018

Jedynie kilka chwil jest równie cudownych jak te, gdy patrzysz w oczy nowo narodzonemu dziecku. Ten moment, w którym uświadamiasz sobie, że Twoje dziecko Cię obserwuje, że budzisz w nim wiele emocji. Ale co tak naprawdę widzą? Czy ich oczy potrafią odróżnić twarz matki od innych członków rodziny?

Oczy i wizja niemowlęcia ulegają wielu zmianom przez pierwsze 6 miesięcy życia. Musimy być bardzo świadomi każdego niuansu, na przykład, jak nasze dziecko skupia swoją uwagę na przedmiotach. Oczy są nieodzownym i wspaniałym kanałem, przez który nasze dzieci odkrywają świat.

Teraz jesteśmy pewni, że nie będziecie tym zaskoczeni. Ale w pierwszych kilku tygodniach życia noworodka najważniejsze są tylko dwie rzeczy: ty i mleko. Obie reprezentują przetrwanie. Ale już wkrótce stanie się coś równie fascynującego.

Twoje dziecko zacznie rozpoznawać znaczenie Twojej twarzy. Z biegiem czasu zacznie Cię szukać i będzie jeszcze szczęśliwsze, gdy cię zobaczy. Instynkt przetrwania łączy się z siłą uczucia, a ta więź jest czymś, co nigdy nie zostanie zerwane.

Dzisiaj zapraszamy Cię do odkrycia różnych aspektów wizji dziecka.

Moje oczy Cię obserwują, bo jesteś blisko mnie

Wizja niemowlęcia jest genetycznie zaprogramowana, aby łączyć się z ludźmi, a zwłaszcza z rodzicami. Noworodki mają bardzo niewyraźne widzenie na duże odległości. Nie mogą wyraźnie zobaczyć obiektów oddalonych o więcej niż 30 lub 40 centymetrów od twarzy.

Ta słaba ostrość wzroku na długie dystanse w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia wynika z instynktu przetrwania, redukując stres, lęk i niepokój, aby skupić się na tym, co ważne: otaczających go twarzach, piersi mamy lub butelce.

Poniżej kilka ciekawych szczegółów.

Mama z dzieckiem patrzą sobie w oczy

Noworodek ustanawia szybki kontakt wzrokowy z matką

On Cię obserwuje, widzi cię i wie, kim jesteś. Niewiele rzeczy jest równie ważnych, jak umożliwienie intymnego i długotrwałego spotkania matki z dzieckiem zaraz po porodzie. Nie tylko nawiązany zostanie pierwszy kontakt wzrokowy, ale kontakt z ciałem matki, który zapewnia bezpieczeństwo, ale także zmniejsza stres. Tak powstaje pierwsze połączenie między matką a dzieckiem.

Twarze są pełne fantastycznych bodźców dla noworodka: usta emitują dźwięk, oczy poruszają się, a sama twarz ma kontury, które wyznaczają wszystko, co jest ważne, aby dziecko Cię rozpoznało.

To fantastyczne dla dzieci.

Moje dziecko krzyżuje oczy

Nie martw się, zezowanie jest całkowicie naturalne. Przez pierwsze 6 miesięcy życia mózg uczy się skupiać swoją uwagę i musi rozwijać ten proces. Chociaż tak to nie wygląda, jest to niezwykle skomplikowany.

To normalne, że dzieci robią zeza w ciągu pierwszych 2 do 4 tygodni życia. Ich wizja wciąż nie jest zbyt precyzyjna, a rodzice czasami trochę panikują, gdy widzą, jak oczy ich dziecka się krzyżują. Musimy pamiętać, że większość rozwoju wizualnego dziecka ma miejsce w mózgu, a nie w samych oczach.

Dlatego jednym z największych wyzwań dla rozwijającego się mózgu jest koordynacja sygnałów wizualnych po obu stronach. Sygnały nerwowe z oczu wędrują przez nerwy wzrokowe i rozdzielają się na obie strony mózgu. Jest to bardzo złożony proces, który wymaga czasu na rozwój. Na koniec nastąpi koordynacja każdego oka w pożądanym kierunku.

Dziecko patrzy z pod kołdry

Główne kamienie milowe w rozwoju wzroku

Po dwóch miesiącach możemy cieszyć się widząc, jak nasze dzieci podążają za naszymi twarzami, spoglądając na nas pomiędzy uśmiechami. Jak patrzą z wielkim zainteresowaniem na zabawkę, czy nawet wodzą wzrokiem od lewej do prawej. Po dwóch lub trzech miesiącach dziecko jest w stanie odróżnić twarze. Bywa przestraszone przez nieznajomych, których nigdy nie spotkało.

Jest to również wiek, w którym będzie najbardziej lubi bodźce wizualne, takie jak telefon komórkowy na swoim łóżeczku. Jednak, ponieważ poziom uwagi niemowlęcia jest bardzo niski, docenia ono wszelkie nowości i zabawne bodźce, które oferujesz. Kolejny duży wizualny kamień milowy pojawia się w wieku 6 miesięcy. Teraz, gdy obie strony mózgu są już na optymalnym poziomie koordynacji i dojrzewania.

Dzieci są teraz bardzo ciekawe, obserwują, poszukują i odkrywają. Co najważniejsze, ich koordynacja jest teraz doskonała. Możemy im zasłonić jedno oko i nadal będą szukać bodźca drugim. Jeśli jednak Twoje dziecko ma już 6 lub 7 miesięcy i zauważysz, że wciąż mruży lub nagle jego oczy nagle się krzyżują, nie wahaj się skonsultować z pediatrą i okulistą.

Kolor oczu dziecka

Istnieje bardzo powszechny mit. Jest to ten, który wszyscy słyszeliśmy wiele razy. Powiedziano nam, że niebieski kolor oczu naszego dziecka wynika z faktu, że nadal pije mleko matki. Nie ma podstaw naukowych do poparcia takiego założenia. To po prostu nieprawda. Kolor tęczówki, podobnie jak kolor włosów i skóry, zależy od białka zwanego melaniną.

Noworodek karmiony butelką

Kiedy rodzi się dziecko, oczy często są szare lub niebieskie, ponieważ spędził dużo czasu w ciemnym otoczeniu, a jego melanocyty nie są jeszcze dojrzałe. Ten proces wymaga czasu, a kolor zmienia się stopniowo.

Ten proces dojrzewania i zmiany (lub braku) koloru oczu u każdego dziecka rozwija się w sposób indywidualny i zależy od genetyki. Jednak po 6 miesiącach zaczyna się określanie koloru i zostanie on w pełni opracowany w wieku 2 lat.

Podsumowując, niewiele rzeczy jest tak magicznych jak ten moment, kiedy zdajemy sobie sprawę, że nasze dziecko rozgląda się i obserwuje nas. Wie, że jesteśmy kimś, kto jest dla niego ważny, że potrzebuje nas i że krok po kroku odkryje wszystko, co go otacza.

Nie zaniedbuj opieki nad oczami Twojego dziecka, a jeśli zauważysz jakąś małą anomalię, nie wahaj się zabrać go do dobrego pediatry.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.