Noworodek w domu. Pierwsze dni powiększonej rodziny

Noworodek w domu. Pierwsze dni powiększonej rodziny

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Pierwsze dni, w których noworodek pojawia się w domu to bardzo wyjątkowe chwile. Nie zawsze jednak okazują się one tym czego się spodziewaliśmy. Na co powinnaś zwrócić uwagę aby z powodzeniem przetrwać ten czas? Po dziewięciu miesiącach oczekiwania, wreszcie trzymasz swój skarb w ramionach. Jednocześnie jednak jesteś przytłoczona różnego rodzaju obawami dotyczącymi zmian, które mają nastąpić. Kiedy więc noworodek trafia do domu, skup się zarówno na nim, jak i na swoich potrzebach.

Kiedy noworodek trafia do domu, jego życie nie skupia się wyłącznie na spaniu i na jedzeniu. Ten pierwszy etap życia dziecka nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Jako matka musisz zaspokoić wszystkie potrzeby maleństwa właśnie wtedy, kiedy czujesz się wyczerpana i obolała po porodzie. Co zrobić w tej sytuacji?

Zamiast robić wszystko samemu poproś kogoś o pomoc. Wykorzystaj czas drzemki, aby przespać się chwilę ze swoim maleństwem. Pierwsze dni z dzieckiem mogą być bardzo obciążające dla całej rodziny która musi się przystosować do nowej rutyny i obowiązków. Mimo to warto podchodzić do zaistniałej sytuacji ze spokojem i bez strachu.

Jak wyglądają te pierwsze dni? Jak poradzić sobie z przybyciem nowego członka rodziny?

Noworodek w domu – początek zmian

Chociaż pierwsze dni z noworodkiem w domu mogą być bardzo niepokojące dla nowych matek, nie ma powodu do paniki. Noworodek wymaga szczególnej troski. Zaczyna on dopiero przyzwyczajać się do “zewnętrznego” świata. Tlen i pożywienie nie dociera już do niego przez pępowinę, a dom, w którym spędził dziewięć miesięcy nie daje mu już schronienia.

Nie martw się! Możesz liczyć na wsparcie nie tylko rodziny i pielęgniarki. Posiadasz też wszystko, czego potrzebujesz: instynkt, miłość i zdrowy rozsądek. Poniżej chcielibyśmy podzielić się kilkoma niezbędnymi radami co do tego jak jak zorganizować kilka pierwszych dni po tym, jak noworodek trafia do domu.

Karmienie dziecka

Noworodek posiada maleńki żołądek, co oznacza, że odżywiają się małą ilością pokarmu, za to robią to często. Wiele z nich wymaga karmienia co dwie, trzy godziny, niezależnie od tego czy karmione są piersią czy butelką. Inne mogą domagać się pożywienia jeszcze częściej.

Trzymając swoje dziecko w ramionach będzie ci bardzo łatwo zorientować się kiedy potrzebuje kolejnej porcji pokarmu. Na początku będzie wydawało delikatne odgłosy. Gdy nie dostanie pokarmu na czas, zmienią się one w głośny płacz. Innymi oznakami może być ssanie dłoni, poruszanie ustami jak podczas jedzenia czy odwracanie głowy w poszukiwaniu piersi.

Czkawki, odbicia i ulewanie.

Niektórym dzieciom po spożyciu pokarmu z łatwością się odbija, innym jednak trzeba w tym pomóc. Po prostu musisz zwrócić uwagę na zachowanie twojego maluszka. Jeżeli będzie po jedzeniu będzie niespokojne, to prawdopodobnie trzeba mu pomóc. Nie przejmuj się jeśli twoje dziecko dostanie czkawki lub uleje mu się pokarm. To zupełnie normalne i nie jest uciążliwe dla twojego maleństwa.

Mając to na uwadze, jeśli dziecko zwraca nadmiernie i wygina plecy podczas płaczu, szczególnie w nocy, być może cierpi na refluks. . Refluks jest powszechny u noworodków i poprawia się, gdy dziecko zyskuje kontrolę nad mięśniami głowy.

karmienie piersią

Porozmawiajmy o pieluchach

W zależności od stanu w jakim znajduje się pieluszka, może powodować u dziecka dyskomfort, a nawet wysypkę. Jeśli karmisz dziecko piersią, może oddawać mocz nawet pięć razy dziennie. Jeśli karmisz je sztucznym mlekiem, będzie to robić częściej. W tym przypadku może zużywać około 10 pieluszek dziennie.

Z drugiej strony, noworodki karmione piersią mają tendencję do częstszych wypróżnień aniżeli maluszki karmione sztucznym mlekiem. Wiąże się to z faktem, że mleko modyfikowane wymaga dłuższego trawienia. Powinnaś obserwować jak często dziecko się wypróżnia i w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem.

Pierwsze kupki twojego maluszka będą gęste i czarne (smółka). Trwa to kilka pierwszych dni. Poza tym mogą pojawić się odchody o różnych kolorach jak zielony, brązowy czy musztardowy. Jeżeli karmisz dziecko piersią, kupki mogą być luźniejsze. Noworodki karmione mlekiem modyfikowanym robią natomiast kupki bardziej gęste różnego koloru.

Co powinnam robić gdy dziecko płacze ?

Prawdą jest, że twoje dziecko będzie płakać. Jest to nieuniknione, ponieważ to jego jedyna metoda na wyrażanie dyskomfortu z powodu niezaspokojonych potrzeb. Zauważysz, że podczas pierwszych kilku dni w domu noworodek jest spokojny i spędzi większość czasu śpiąc. Jednak kilka tygodni później twoje dziecko osiągnie punkt, w którym będzie płakać średnio około 2 godzin dziennie. Dobra wiadomość jest taka, że z biegiem czasu zaczniesz rozpoznawać przyczynę płaczu dziecka.

Jeżeli jesteś matką po raz pierwszy możesz zacząć od sprawdzenia czy płacz dziecka wynika z potrzeby zmiany pieluszki, czy dlatego, że jest zmęczone, a może po prostu jest mu nie wygodnie. Może również płakać ponieważ zostało narażone na zbyt dużą stymulację – głośny hałas, mocne światło itp.

Kontrowersje wokół snu noworodka

Podczas kilku pierwszych dni swojego życia, noworodek będzie często się budzić z powodu głodu. Jeśli jednak dodamy czasy wszystkich krótkich drzemek w ciągu dnia, wyjdzie nam, że nasze małe słoneczko odpoczywa od 16 do 18 godzin każdego dnia.

niemowlak

Fotelik samochodowy, kołyska, nosidełko lub twoje ramiona. To wszystko pomaga poczuć się dziecku bezpiecznie i wygodnie. Takie ciasne przestrzenie powodują, że czuje się jak łonie. Tak małe dzieci po prostu uwielbiają one być zawijane ciasno w kołderkę czy kocyk. Przypomina im to warunki, w których przebywały ostatnie 9 miesięcy. Takie ułożenie dziecka pomoże mu też uniknąć naturalnych odruchów podczas snu, które mogą go z niego wybudzać.

Kąpiele

Najprawdopodobniej odradzono ci kąpanie noworodka do czasu kiedy odłączy mu pępowina. Równie dobrze możesz myć dziecko przy pomocy gąbki lub wilgotnej szmatki. Dobrze sprawdzają się też mokre chusteczki czy ściereczki. Ostatnią częścią ciała którą powinnaś myć jest obszar zakryty przez pieluszkę. Po takim zabiegu należy nasmarować skórę dziecka wazeliną lub innym kremem, który uśmierza wszelkiego rodzaju wysypki i podrażnienia. Nie musisz się przejmować łuszcząca się, suchą skórą, wysypkami czy rumieńcami.

Ważne jest dbanie o pępek dziecka. Powinnaś go czyścić za każdym razem gdy zmieniasz pieluchę swojego malucha. Pępek twojego dziecka powinien pozostać przykryty sterylną gazą ale musisz go regularnie obserwować i upewnić się, że obszar pozostaje suchy i czysty.

Zmiany w twoim ciele

Po urodzeniu dziecka twoje ciało będzie przechodziło szereg zmian. Twoje piersi zaczną wytwarzać pokarm. W początkowej fazie będzie to żółty płyn, tak zwana “siara”. Jest ona pełna przeciwciał i ważnych składników odżywczych. Kiedy twoje piersi zaczną produkować mleko właściwe poczujesz, że stają się pełne, jędrne i cięższe.

Opieka nad noworodkiem to nie tylko karmienie. To nawiązywanie unikalnej więzi z życiem które stworzyłaś. Pierwsze dni w domu z noworodkiem mogą przysporzyć trudności. Mimo, że może to być wyzwaniem, powinnaś upewnić się, że dziecko pije równo z obydwu piersi. Karmienie piersią często powoduje ból i podrażnienie sutków które stają się spierzchnięte. Warto wtedy zastosować krem z lanoliną, wywar z nagietka lub posmarować je własnym mlekiem, aby zwilżyć spierzchniętą skórę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.