Niedobór snu matki jest wprost proporcjonalny do miłości do dziecka

Niedobór snu matki jest wprost proporcjonalny do miłości do dziecka
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Niedobór snu matki to zjawisko odwieczne. Gdy kobieta staje się mamą, zmienia się całe jej życie. Traci też możliwość swobodnego wysypiania się. Od momentu odkrycia, że w ich łonie rośnie nowe życie aż do dorosłego wieku dzieci, matki czuwają i nie przesypiają wielu nocy.

Bez wątpienia każde dziecko ma swojego anioła stróża. Nie trzeba go jednak szukać w zaświatach, lecz przy samym dziecięcym łóżeczku – tuż przy jego boku… W dzisiejszym artykule oddamy należny szacunek matkom, które wysilają się dla swoich dzieci, poświęcając dla nich dni, noce, miesiące i całe lata. Niedobór snu matki jest tego nieuniknionym skutkiem ubocznym.

Niedobór snu u kobiety w ciąży

Niedobór snu u matki zaczyna się już na etapie ciąży. Towarzyszy jej na każdym etapie rozwoju dziecka. Zwłaszcza pod koniec ciąży pojawią się noce, podczas których nie uda się zmrużyć oka.

Dlaczego kobietom w ciąży jest trudniej zasnąć? Jednym z powodów może być wyczuwanie ruchów dziecka, zmartwienia, problemy zdrowotne oraz typowe dolegliwości towarzyszące ciąży.

Niedobór snu matki tuż po narodzinach dziecka

Pojawiło się dziecko! Jesteś szczęśliwa i podekscytowana, a dom wypełnia się radością. Nie zmienia to jednak faktu, że nie będziesz dobrze spać. Świeżo upieczone mamy bardzo często nie mogą spać ze względu na dziecko. Niedobór snu u matki zdaje się być wpisany w pierwsze tygodnie życia dziecka.

Każde dziecko na pierwszym etapie swojego życia sprawia swojej mamie niemało trudu – czasami trwa to nawet miesiącami. Kobieta musi dokonać licznych zmian w swoim sposobie bycia oraz nabrać nowych zwyczajów. Nie można pominąć faktu, że noworodek często się budzi i czasami płacze zupełnie bez przyczyny.

Zmęczona mama leży na kanapie z dzieckiem

Czy dziecko jest głodne? Jest mu gorąco? Trzeba zmienić pieluszkę? Wydaje się, że nic nie jest w stanie ukoić jego płaczu. Nawet jeśli niedobór snu matki wywiera wielki wpływ na jej życie, mimo wszystko skupia się ona na szczęściu i zdrowiu swojego dziecka.

W miarę, jak dziecko rośnie…

Twój maluszek zaczyna rosnąć i z całą pewnością wiele rzeczy w życiu się zmienia. Jest coraz więcej kwestii, o jakich należy pamiętać. Z całą pewnością już niebawem Twoje dziecko będzie miało pierwsze ząbki, zacznie jeść pokarm stały, będzie raczkować a nawet chodzić.

Na tym etapie zauważysz coś niezwykłego – Twoje dziecko będzie spało znacznie dłużej i nieprzerwanie! Jeśli masz duże szczęście, Twoje dziecko być może będzie należeć do grupy dzieci, które przesypiają całą noc bez przebudzania się. Istny luksus!

Niedobór snu u matki na tym etapie może wynikać z prostej kwestii: dziecko może nie chcieć spać. Mijają minuty i godziny, odczuwasz senność, jesteś zmęczona, a malec ani myśli zasnąć. Cały dzień zabaw i odkrywania świata bardzo go zmęczył, ale nie zamierza poddać się senności.

Czasami codzienna rutyna składająca się z ciepłej kąpieli, kołysanki, bajki na dobranoc, przytulenia i pieszczot nie wystarczy, aby maluch się wyciszył i zechciał zasnąć. Ty walczysz z przemęczeniem, które Cię ogarnia, podczas gdy malec jest bardziej aktywny niż kiedykolwiek wcześniej. Usiłuje się bawić, przemieszczać, uciekać i czemu nie – skakać po łóżku w najlepsze!

Kobieta cierpi na bezsenność

Niedobór snu u matki – inne możliwe przyczyny

Być może już pomyślałaś, że zapomnieliśmy napisać o wszystkich tych nocach, podczas których czuwałaś przy dziecku z gorączką, z biegunką, kaszlem, wysypką i innymi niepokojącymi objawami, które skłaniają do wzmożenia czujności. Skłaniają do tego stopnia, że spędzają Ci sen z powiek.

Niedobór snu u matki może wynikać również z jakiejkolwiek choroby jaka pojawia się w życiu Twojego dziecka. Potrzeba czuwania sprawia, że zarywasz nocki i stajesz się wyczulona na każdy symptom, który może świadczyć o złym stanie zdrowia malucha.

W miarę, jak Twoje dziecko rośnie, niektóre sytuacje będą nieuniknione, na przykład pierwsze wyjścia z domu bez rodziców. Z całą pewnością  czekają Cię nieprzespane noce – i to niezależnie od tego, czy to pierwsza impreza czy też już dziesiąta. Czasami nawet nie wejdziesz do łóżka, bo będziesz wiedzieć doskonale, że i tak nie zaśniesz.

“Pa mamo, idę na imprezę, nie czekaj na mnie, idź spać”. Plan na noc? Duża dawka kawy, jakiś film i oczywiści zegarek w ręku, aby móc szybko sprawdzić upływ czasu. Wielu matkom spanie w takiej sytuacji wydaje się wręcz niemożliwe.

Niedobór snu u matki jest wprost proporcjonalny do jej miłości do dziecka – nie ulega to najmniejszej wątpliwości. Miłość ta jest niekwestionowana i bezwarunkowa. To właśnie ona sprawia, że matki niczym anioł stróż czuwają przy łóżeczku swojego dziecka już od najwcześniejszego dzieciństwa. Gromkie oklaski dla tych niezwykłych mam!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.