Metoda Ferbera - kiedy znajduje swoje zastosowanie?

Metoda Ferbera - kiedy znajduje swoje zastosowanie?

Ostatnia aktualizacja: 28 maja, 2018

Metoda Ferbera pomaga nauczyć dzieci samodzielnego zasypiania. W tym artykule przyjrzymy się zaletom i wadom tej metody oraz sposobom jej wdrożenia w domu. Nowi rodzice często martwią się, jak zapewnić dziecku dobry sen. Jednym z rozwiązań tego problemu jest metoda Ferbera, stworzona przez pediatrę Richarda Ferbera, założyciela Sleep Center w szpitalu dziecięcym w Bostonie.

Metoda Ferbera stanowi podstawę książki tego pediatry, pod tytułem Solve Your Child’s Sleep Problems (Rozwiąż problemy ze snem Twojego dziecka).

Co to jest metoda Ferbera?

Metoda Ferbera pomaga dzieciom w nauczeniu się rutyny dotyczącej snu. Część metody polega na umożliwieniu dzieciom nauki samodzielnego zasypiania. Jednym z zaleceń jest to, że rodzice powinni zostawić swoje dziecko w łóżeczku. Nawet jeśli dziecko płacze, rodzice nie powinni natychmiast do niego przychodzić, aby nie przerywać nowo powstałych nawyków związanych ze snem.

Richard Ferber studiował nawyki snu u dzieci przez ponad 20 lat. Jego głównym celem było opracowanie techniki leczenia zaburzeń snu u dzieci. Metoda Ferbera wyjaśnia, że w wieku 3-5 miesięcy dzieci są fizycznie i emocjonalnie gotowe do samodzielnego zasypiania.

Zacznijmy od tego, że rodzice powinni pomagać maluchom w wypracowaniu nawyku zasypiania. Pomoże w tym, na przykład odprężająca kąpiel lub delikatny masaż przed snem.

Metoda Ferbera - niemowlę śpi

Ferber opisuje tę metodę jako skuteczną, ale przyznaje, że nie jest łatwa do zastosowania. Efekty pojawiają się po kilku dniach bądź tygodniach, chociaż u niektórych dzieci mogą nie pojawić się wcale. Rodzicom zainteresowanych szczegółami tej metody polecamy przeczytanie książki Richarda Ferbera – zawiera ona wiele porad.

Metoda Ferbera – zalety i wady

Wiele osób uważa jednak, że metoda Ferber jest nieco okrutna. Wielu rodziców nie potrafi zignorować płaczu dziecka. Tymczasem inne rodziny uważają, że ta praktyka pomaga ustalić zdrowe nawyki dotyczące snu już od najmłodszych lat.

Trudno powiedzieć, jaki jest najlepszy sposób na naukę zasypiania. Poniżej przedstawimy niektóre zalety i wady, którymi cechuje się metoda Ferbera.

Zalety

  • Metoda Ferbera może pomóc Twojemu dziecku więcej spać.
  • Dzieci od najmłodszych lat potrafią samodzielnie zasypiać.
  • Gdy Twoje dziecko przyzwyczai się do ustalonej rutyny, będzie miało mniej wymagań przed snem. Daje to rodzicom trochę zasłużonego czasu na odpoczynek każdego wieczora.
  • Pomaga dzieciom nauczyć się uspokajać bez pomocy z zewnątrz.

Wady

  • Niektórzy uważają, że taka metoda może zniszczyć więź między rodzicami, a dzieckiem.
  • Może negatywnie wpłynąć na poczucie własnej wartości Twojego dziecka.

Inne sposoby na zasypianie

Niektórzy eksperci w dziedzinie rozwoju dzieci zakwestionowali metodę Ferbera. Płacz przez dłuższy czas może być stresujący dla dziecka, a także trudny do zignorowania przez rodziców.

Niemowlę

Wielu rodziców poszukuje mniej rygorystycznych sposobów, aby pomóc dziecku zasnąć. Oto kilka innych wskazówek, jak uspokoić dziecko:

  • Staraj się, aby dziecko w ciągu dnia miało zajęcie i dużo zabawy. Jeśli w ciągu dnia nie będzie spać, wieczorem będzie wystarczająco zmęczone, aby łatwo zasnąć.
  • Kiedy karmisz dziecko lub zmieniasz pieluchę w nocy, staraj się go nie rozbudzać. Nie budź dziecka, jeśli nie ma takiej potrzeby.
  • Jeśli Twoje dziecko jest zmęczone, połóż je spać w łóżeczku lub kołysce, nawet jeśli jeszcze nie śpi. W ten sposób pomożesz dziecku przyzwyczaić się do miejsca przeznaczonego do spania. To zapewni, że nie będzie trzeba każdej nocy usypiać go do snu, kołysząc je w ramionach.
  • Jeśli Twoje dziecko budzi się z płaczem, poczekaj kilka minut, zanim do niego zajrzysz. Idź i zobacz, czy jest coś, co mogłoby mu przeszkadzać, ale unikaj zbytniego hałasu lub włączania światła.
  • Wykąp dziecko w ciepłej wodzie przed snem. To pomoże mu się zrelaksować.
  • Kołysanie dziecka i śpiewanie przed snem również pomaga. Na dźwięk Twojego głosu nucącego kołysankę uwalniana jest oksytocyna. Ten hormon odpowiada za dobre samopoczucie i poczucie spokoju.

To, czy zdecydujesz się wypróbować metodę Ferbera, zależy od Twojego dziecka i Twojej rodziny. Metoda Ferbera może pomóc małym dzieciom w nauce samodzielnego zasypiania, ale może również być trudna dla rodziców.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.