Karmienie piersią - nie zawsze usłane różami

Karmienie piersią - nie zawsze usłane różami
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 29 kwietnia, 2018

Istnieje wiele aspektów ciąży a później macierzyństwa które były gloryfikowane przez lata. Karmienie piersią to jedna z nich. Dopiero od niedawna kobiety odważyły się powiedzieć głośno, bez wyrzutów sumienia, o rzeczach które nie są tak kolorowe jak się je opisuje. Karmienie piersią znajduje się wśród nich.

Karmienie piersią

Karmienie piersią to jeden z najbardziej fascynujących cudów życia, zaraz po poczęciu i ciąży. Ciało matki jest wstanie wyprodukować mleko które jest tak idealne, odżywcze i potrafiące czynić cuda. Nawet przy obecnej, nowoczesnej technologii ludziom nie udało się skopiować tego cudu w laboratoriach, co czyni go jeszcze bardziej fascynującym i godnym zapoznania się z tematem jakim jest karmienie piersią.

  • Efekty karmienia piersią na rozwój dziecka ciągną się długą listą. Należą do nich między innymi:
  • Wzmacnianie systemu odpornościowego dziecka
  • Dzieci karmione piersią mają większą spójność intelektualną
  • Dzieci karmione piersią wykazują lepszy zakres emocjonalny
  • Unikanie dodatkowych wydatków
  • Ułatwia początkową opiekę nad dzieckiem. Nie trzeba myć i sterylizować butelek i innego wyposażenia

Moglibyśmy wyliczać cuda i zalety karmienia piersią ale to nie tym chcemy się tutaj zająć. Chcemy pokazać trudności które się z tym wiążą a o których się nie mówi.

Karmienie piersią może być bolesne

Niektóre kobiety odczuwają niewielki ból podczas karmienia piersią, zwłaszcza na początku. Jeżeli ten problem dotyczy też ciebie to powinnaś wiedzieć, że jest wiele podobnych tobie kobiet. Powinnaś też wiedzieć, że to normalne i ból ustępuje po jakimś czasie.

Powinnaś tylko być skupiona, nastawiona optymistycznie i pewna swojej, cudownej decyzji o karmieniu piersią.

Staraj się nie słuchać strasznych opowieści o czyiś doświadczeniach i problemach podczas karmienia piersią które nie skończyły się dobrze. To nie musi przytrafić się tobie.

Karmienie piersią może być męczące

Oczywiście, produkcja mleka pochłania dużo energii twojego organizmu. To nie przypadek, że dużo kobiet traci znacznie na wadze podczas laktacji.

Dbaj o siebie. Często odpoczywaj, wysypiaj się. Wszystko inne może poczekać a zdrowy rozwój twojego dziecka jest najważniejszy.

karmienie piersią

Karmienie piersią zajmuje dużo czasu

Czas jaki matka powinna poświęcić na każde karmienie piersią jest różny. Zależy on od tego jak szybko mleko potrafi wypływać z piersi i może trwać do 45 minut. Dodatkowo dziecko musi zmienić pozycję a po jedzeniu musi mu się odbić. Czas poświęcony na karmienie piersią staje się jeszcze bardziej cenny jeżeli w domu masz inne dzieci które wymagają od ciebie uwagi.

Wyzwaniem jest pozostać zorganizowanym, aby jak najlepiej wypełniać wszystkie zadania domu, oprócz dbania o dziecko, załatwiania spraw, przyjmowania gości, dbania o siebie…

W rzeczywistości nie dasz rady zrobić tego wszystkiego. Taka jest prawda.

Nie jest to jednak nic czego nie dałoby się osiągnąć przy pomocy zmiany priorytetów i organizacji. Zrelaksuj się, bądź elastyczna, obniż standardy perfekcyjności. Pozwól sobie na zostawienie brudnych naczyń w zlewie czy uzbierania większej ilości rzeczy do prania. Poproś przyjaciela albo kogoś z rodziny o pomoc w załatwieniu swoich spraw. Na pewno znajdziesz wiele sposobów i okazji na przeniesie części swoich obowiązków na kogoś innego.

Karmienie piersią kontroluje twój dzień

Zdecydowanie. Podczas okresu laktacji nie możesz opuścić dziecka na dłuższy okres czasu. Będzie musiało jeść co 3-4 godziny, a dodatkowo będziesz musiała opróżnić piersi z mleka.

Więc nie ma innego wyjścia jak tylko stać się bardziej elastyczną i zorganizowaną osobą. Poukładać swoje sprawy i ustalić swój harmonogram tak aby uwzględnić pory jedzenia dziecka i wziąć pod uwagę miejsca w których czujesz się komfortowo karmiąc piersią.

Nie pozwól aby staromodne podejście do karmienia piersią cię zawstydziło. Karm swoje dziecko kiedy i gdzie tego potrzebuje. Są specjalne koce które pomogą ci się zakryć podczas karmienia. Istnieje też specjalna odzież, jak np. koszule, która ułatwia karmienie piersią i zapewnia dyskrecję.

Karmienie piersią to wspaniała rzecz z której powinnaś być dumna. Rób to dyskretnie aby uniknąć ewentualnego urażenia innych ale nie myśl, że to coś złego. Możesz również karmić w swoim aucie. Rób to jak ci jest najwygodniej nie sugerując się innymi.

Czasami karmienie piersią poza domem to jedyny sposób abyś sprostała niektórym obowiązkom i abyś mogła zacząć kontrolować swój czas.

koc do karmienia piersią

Karmienie piersią czasami zabrudzi twoje ubrania

Tak, czasami mleko wymyka się spod kontroli i chociaż masz ochraniacze, przesiąka i moczy twoją koszulę. W porządku, i tak wychodzisz wszędzie z torbą na pieluchy, dołącz do nich dwie lub trzy koszule na zmianę… to wszystko!

Masz prawo czuć się źle

Będzie czas gdy poczujesz się przytłoczona, zmęczona bólem piersi i brakiem możliwości zrobienia tego wszystkiego, co normalnie robiłaś przed siedemnastą. To normalne. Pozwól sobie na płacz, protestowanie i mówienie na głos tego co myślisz. To nie uczyni z ciebie złej mamy czy osoby która nie może opiekować się dzieckiem. To tylko uczyni się normalna osobą. Kiedy te chwile przeminą poczujesz w sobie jeszcze większą siłę.

W końcu możesz wszystko, jesteś mamą!

Aby cieszyć się karmieniem piersią, musisz dbać o siebie, szanować i akceptować bez kompleksów. Nie wszystko w karmieniu piersią jest usłane różami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Brahm, P., & Valdés, V. (2017). Beneficios de la lactancia materna y riesgos de no amamantar. Revista chilena de pediatría88(1), 07-14.
  • Prieto-Gómez, R., & Baeza-Weinmann, B. (2013). Lactancia materna: Prevalencia de grietas y dolor en mujeres que amamantan, región de la araucanía, Temuco, Chile. 2010-2011. Revista Colombiana de Obstetricia y Ginecología64(3), 229-233.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.