Higiena nosa u niemowląt - 6 istotnych czynników

Higiena nosa u niemowląt - 6 istotnych czynników

Ostatnia aktualizacja: 17 czerwca, 2018

Małe dzieci są z reguły bardzo delikatne i wrażliwe. Wykonywanie codziennych czynności takich jak higiena nosa może stanowić problem, jeśli nie wiemy jak się do tego zabrać. Najważniejsze jest jednak zachowanie ostrożności i nie robieniu niczego na siłę. Niedrożność nosa jest uciążliwa dla każdego z nas. Problemy z oddychaniem mogą być frustrujące i irytujące, szczególnie gdy staramy się zasnąć.

Problem staje się większy, gdy dotyczy on małych dzieci, które nie umieją jeszcze samodzielnie wydmuchać nosa. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice byli tego świadomi i regularnie oczyszczali nos dziecka. Odpowiednia higiena to oczyszczanie dróg oddechowych z zalegającego śluzu, który uniemożliwia prawidłowe oddychanie.

Jak często należy oczyszczać nos dziecka?

Oczyszczenie nosa u dzieci jest zalecane, gdy nie mogą one prawidłowo oddychać z powodu śluzu, który blokuje drogi oddechowe.  Wykonując regularne oczyszczanie nosa u niemowląt nie tylko pomagamy naszemu dziecku lepiej oddychać, ale także unikamy konsekwencji zdrowotnych takich jak zapalenie zatok lub zapalenie ucha, które rozwijają się wraz z gromadzeniem się śluzu.

Wymienione skutki występują dość powszechnie u niemowląt. Higienę nosa zaleca się tuż przez snem i posiłkiem, aby niemowlę mogło spać spokojnie, a także jeść bez odczuwania dyskomfortu.

Metody udrażniania nosa

Zalecaną metodą jest użycie nawilżacza lub też znalezienie odpowiedniego sposobu nawilżania pomieszczenia, w którym dziecko będzie przebywać przez jakiś czas. Ta metoda sprawdza się szczególnie w zimie, ponieważ systemy grzewcze wysuszają drogi oddechowe co sprawia że problem staje się bardziej dokuczliwy.

Skutecznym rozwiązaniem są urządzenia z pojemnikiem na wodę, który możemy zaczepić na kaloryferze. W ten sposób zgromadzona tam woda z łatwością wyparuje. Innym ale równie dobrym pomysłem jest zagotowanie wody w dużym garnku. Przedstawione rozwiązania sprawią, że pomieszczenie w którym przebywa nasze dziecko stanie się dobrze nawilżone.

Zalecenia dodatkowe

  • Dokładnie myj ręce. Zapobiegnie to powstawaniu infekcji.
  • Postaraj się, aby dziecku było wygodnie. Zachowuj się tak, aby go nie przestraszyć i nie wywołać u niego płaczu.
  • Przygotuj wszystkie narzędzia tak, aby znajdowały się w zasięgu ręki. W ten sposób szybko przeprowadzisz proces. To, czego potrzebujesz to: sól fizjologiczna, strzykawka i aspirator do nosa.
  • Przygotuj chusteczki do nosa lub wilgotne chusteczki jednorazowe.
  • Zachowaj ostrożność podczas dotykania nosa dziecka.
  • Nie zmuszaj go, jeśli opiera się oczyszczaniu nosa.
Czyszczenie nosa dziecka

Właściwa higiena nosa – krok po kroku

Pamiętaj, aby zapewnić dziecku korzystne warunki i komfort. Jeśli jest już ono wystarczająco duże aby podążać za wskazówkami, poinstruuj je aby pochyliło głowę nad zlewem. W przypadku niemowlęcia, najlepszym sposobem jest położenie go na miękkiej powierzchni, np. na przewijaku lub łóżku.

Upewnij się, że dziecko jest spokojne, by nie sprawiało dodatkowych trudności. Znajdź odpowiedni sposób, aby poczuło się zrelaksowany co pozwoli uniknąć ewentualnego zranienia i poczucia dyskomfortu. Aby dziecko nie wykonywało gwałtownych ruchów poproś o pomoc drugą osobę. Jeśli jesteś z dzieckiem sama, możesz je owinąć w koc. Dzięki temu niemowlę nie wykona zbyt gwałtownych ruchów.

Sól fizjologiczna

Jeśli chodzi o higienę nosa u niemowląt, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie soli fizjologicznej. Jej użycie zależne jest od intensywności śluzu. Kiedy dziecko ma problem z dużą ilością śluzu lub jest on bardzo gęsty, powinnaś zaaplikować krople przez nozdrza. Jeśli natomiast dziecko nie ma dużo śluzu lub nie jest on zbyt gęsty, wkrop zaledwie kilka kropel roztworu.

Aby upewnić się że higiena nosa u dzieci jest skuteczna, podgrzej roztwór fizjologiczny tuż przed zaaplikowaniem go do nosa dziecka. Podgrzanie sprawia, że płyn staje się mniej uciążliwy dla niemowlaka. Jest więc przyjemniejszy w użyciu.

Oczyszczanie nosa dziecka

Higiena nosa krok po kroku

  1. Użyj strzykawki lub zakraplacza. Wkropiony w ten sposób roztwór zmniejszy dyskomfort, czego z pewnością nie zapewni bezpośrednie włożenie końcówki instrumentu do nosa dziecka.
  2. Kiedy już płyn dostanie się do nosa, nie pozwól dziecku otworzyć ust (delikatnie naciśnij na jego podbródek) tak aby oddychało przez nos. Spowoduje to usuwanie śluzu.
  3. Nie używaj bezpośrednio aspiratora do nosa lub irygatora, ponieważ ciało może wydalić śluz przez odczuwalne wcześniej bodźce.
  4. Użyj aspiratora tylko wtedy, gdy zaobserwujesz, że śluz jest wyjątkowo gęsty i dziecko nie jest w stanie samo go wydmuchać.
  5. Kiedy zdecydujesz się na użycie aspiratora, zastosuj go delikatnie i ostrożnie. Zdarza się, że jest zbyt szorstki i może powodować urazy ucha, może nawet dojść do sytuacji, w której śluz dotrze do uszu co spowoduje infekcję.
  6. Najczęściej zalecanym aspiratorem jest żarówka. Ułatwia ona kontrolowanie intensywności ssania.
  7. Aspiratory typu “gruszka” nie są już używane, gdyż charakteryzuje je minimalna skuteczność.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Marchisio P., Picca M., Torretta S., Baggi E., Pasinato A., Bianchini S., Nazzari E., Esposito S., Principi N. Nasal saline irrigation in preschool children: A survey of attitudes and prescribing habits of primary care pediatricians working in northern Italy. Ital. J. Pediatr. 2014; 40: 47. doi: 10.1186/1824-7288-40-47.
  • Slapak, Ivo & Skoupa, Jana & Strnad, Petr & Horník, Pavel. (2008). Efficacy of Isotonic Nasal Wash (Seawater) in the Treatment and Prevention of Rhinitis in Children. Archives of otolaryngology–head & neck surgery. 134. 67-74. 10.1001/archoto.2007.19.
  • How to give our child nose ointment, drops or spray. NHS. Great Ormond Street Hospital for Children (NHS Fundation Trust). [Online].

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.