Dziecko nie chce spać samo - co robić?

Dziecko nie chce spać samo - co robić?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 08 maja, 2018

Moje dziecko śpi tylko w moich ramionach. Czy to jest złe? Ramiona matki dziecko kojarzy z ciepłem i spokojem,. Gdy się w nich znajduje, zamyka oczy i szybko zasypia. Kilka sekund później, kiedy próbujemy zabrać je do łóżeczka, budzi się i nie chce spać w samotności.

Zdaniem wielu pediatrów to niewłaściwe, gdy dziecko kojarzy odpoczynek wyłącznie z ramionami matki lub taty. Istnieje jednak wiele niuansów, które należy zrozumieć, aby wyciągnąć jasny i obiektywny wniosek. Jeśli chodzi o sen dziecka, potrzebujemy tylko czasu, cierpliwości i dużo miłości.

Moje dziecko zasypia tylko w ramionach… czy to źle?

Zaczniemy od wyjaśnienia czegoś ważnego: nie, nie ma nic złego w tej sytuacji, jeśli dziecko ma mniej niż 6 miesięcy. W tym wieku kluczową rolę odgrywają rytuały i nawyki, dziecko uczy się nowych zachowań. Jeśli nie przyzwyczajasz dziecka do wspólnego spania, to dla 6-miesięcznego dziecka nie stanowi problemu samodzielne spanie w łóżeczku.

Powinno kojarzyć to miejsce jako miejsce do przebudzenia i zasypiania każdego dnia. To nie znaczy, że nie możesz iść do niego, kiedy cię potrzebuje, podnieść go, dać mu bezpieczeństwo ramion, a następnie zostawić go ponownie w swoim łóżeczku.

Spójrzmy teraz na najważniejsze informacje.

Obraz przedstawiający śpiące dziecko z matką

Wiek do 6 miesięcy. Po prostu muszą czuć się bezpiecznie

Musimy mieć świadomość, że mózg dziecka rozwija się powoli do około 7 roku życia. Pierwszy większy skok następuje po 3 latach, kiedy wiele sieci neuronowych jest pokrywanych otoczką mielinową, a impulsy elektryczne zaczynają regulować cykle snu. Musimy więc zrozumieć, że to normalne, że dziecko budzi się kilka razy w nocy. Idealnie jest jednak zintegrować te cykle i dobre nawyki tak szybko, jak to możliwe.

  • Aż do 6 miesiąca życia wszystko, czego potrzebuje dziecko, to czuć się bezpiecznie. Jedynym sposobem na osiągnięcie tego jest odczuwanie ciepła.
  • Twoje dziecko spędziło 9 miesięcy w twoim łonie, chronione i odizolowane od świata zewnętrznego, który wydaje się być taki groźny. Pozostawienie go w łóżeczku interpretuje ono jako porzucenie.
  • Trzeba pamiętać, że każde dziecko będzie miało inne potrzeby. Będą niemowlęta, które bez problemu zasną w łóżeczku. Będą też takie, które są bardziej zależne i potrzebują więcej kontaktu fizycznego.

Nie martw się, jeśli twoje dziecko śpi tylko w twoich ramionach. Nie oznacza to, że będzie miało problemy z niezależnością w przyszłości. Te dwie rzeczy są niepowiązane. Aż do 6 miesiąca życia, wszystko, co możesz zrobić, to poczekać, aż głęboko zapadnie w sen, a następnie zostawić je w łóżeczku.

Strategie pomagające dziecku spać w łóżeczku

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, najważniejszą rzeczą jest jak najszybsze wyrobienie nawyków w swoim dziecku. Dlatego zaleca się wzięcie pod uwagę następujących wskazówek:

Nauka samodzielnego spania nie musi oznaczać braku czułości

Jeśli zdecydujesz się zaprzestać wspólnego spania, Twoje dziecko powinno przyzwyczaić się do spania w łóżeczku. Dobrze, aby stało się to dla Was rutyną. Nie wahaj się ustalić tych przydatnych zachowań:

  • Kąpiel dziecka przed snem
  • Karmienie go bez zbytniego zmuszania go do jedzenia. Nie musisz z nim walczyć, jeśli nie jest głodne
  • Zostaw je w łóżeczku, głaszcz delikatnie tak długo, jak to konieczne, dopóki nie zamknie oczu
  • Pomóż mu odczuwać, że wciąż przy nim jesteś
Mama przytula zasypiające dziecko

Pozostaw odzież, która ma Twój zapach

  • Inną dobrą techniką pomagającą dziecku w zaśnięciu w łóżeczku jest pozostawienie odzieży, która ma Twój zapach. Jest to jeden ze sposobów zapewnienia bezpieczeństwa.
  • Po prostu zostaw je w łóżeczku i głaszcz, by mogło odczuwać, że przy nim jesteś. Pozostaw odzież pod głową i poczekaj cierpliwie, aż zaśnie.
  • Zapach jest jednym z najbardziej rozwiniętych zmysłów u dzieci w wieku poniżej 6 miesięcy, więc mamy tę wspaniałą okazję, z której warto skorzystać.

Nie wymuszaj zachowań: okazuj cierpliwość i przywiązanie

Są mamy i tatusiowie, którzy z niepokojem zaczynają dostrzegać, że ich dzieci śpią tylko w ich ramionach. Kiedy są zabierane do łóżeczka, budzą się i nie dają rady zasnąć ponownie. Niepokój rodzica przenosi się na dziecko.

Obraz przedstawia dziecko wtulone w mamę podczas snu
  • Sen nie jest działaniem, którego można nauczyć jak np. czytania. Jest to instynktowne zachowanie i przez pierwsze kilka miesięcy dziecko zasypia, gdy czuje się bezpiecznie i niczego się nie boi.
  • Z tygodnia na tydzień obawy te znikają, a potrzeba obecności rodzica nie będzie już tak wyraźna. Więc nie martw się. Nic się nie stanie, jeśli zdrzemniesz się z nim lub prześpi z Tobą jedną noc w łóżku.

Z czasem odzyska swoją przestrzeń i ureguluje swój sen.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.