Dlaczego dzieci mają szare oczy w momencie narodzin?

Kolor oczu dziecka zmienia się stopniowo podczas jego rozwoju. Czy chcesz dowiedzieć się jaka jest przyczyna tego fenomenu?
Dlaczego dzieci mają szare oczy w momencie narodzin?

Ostatnia aktualizacja: 12 października, 2018

Dlaczego dzieci mają szare oczy w momencie narodzin? Jest to pytanie, które zadaje sobie wiele osób, zwłaszcza młodych mam, które dopiero co poznają swoje dzieci.

Oczy nowonarodzonych dzieci są szare i czasami wydaje się, że tak już zostanie. Są one niewątpliwie piękne i przyciągają uwagę osób im najbliższych oraz postronnych.

Z biegiem miesięcy rodzice jednak zauważają, że kolor oczu dziecka się zmienia. Mogą stać się ciemniejsze lub jaśniejsze – tak czy inaczej szary kolor znika. I znów pojawia się wątpliwość: dlaczego tak się dzieje? Skąd ten fenomen? Dlaczego dzieci mają szare oczy w momencie narodzin?

Oczy dzieci – dlaczego są szare w momencie narodzin?

Czynnikiem odpowiedzialnym za ten ciekawy kolor oczu u maluchów jest melanina, substancja nadająca tęczówce barwę.

Co ciekawe, kolor oczu dzieci nie zmienia się, on się jedynie z czasem określa. Noworodki mają jeszcze niedojrzałe cząsteczki melaniny w organizmie, ale ich produkcja trwa nieprzerwanie. W miarę jak dziecko rośnie, komórki dojrzewają, co sprawia, że oczy przybierają inny kolor. Można to zauważyć od około 6. miesiąca życia.

W wieku 8 miesięcy oczy dziecka mają już określony kolor, czyli jego tęczówki zostały należycie zabarwione.

Kolor oczu a czynniki genetyczne

Dojrzewanie melanocytów w połączeniu ze stymulacją światłem słonecznym sprawia, że melanina zabarwia tęczówki. Warto również pamiętać, że  w większości przypadków kolor oczu zależy od koloru skóry oraz rasy.

Tak czy inaczej dokładny mechanizm powodujący, że dzieci mają taki czy inny kolor oczu nie jest jeszcze znany. Niewątpliwy wpływ mają na to geny, kolor ciemny pochodzi z genów dominujących a jasny – z recesywnych.

Dziecko o niebieskich oczach

Kiedy ustala się kolor oczu dzieci?

Prawda jest taka, że nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić, kiedy ustala się kolor oczu dzieci. Jest to proces indywidualny, bardzo podobny do wzrostu włosów, który różni się w zależności od malucha.

Można przypuszczać, że około 5. miesiąca życia dziecka ustali się kolor, który będzie ono miało na stałe. Może jednak się zdarzyć, że w siódmym miesiącu życia pojawi się jakaś pigmentacja, a około roczku zmieni się na inną. Wszystko zależy od stopnia i szybkości dojrzewania komórek.

Uogólniając, można powiedzieć, że około piątego miesiąca życia u dziecka rozpoczyna się proces, którego zakończeniem będzie definitywne ustalenie koloru jego oczu. Około 2. roku życia będzie on już ustalony.

“W miarę jak dziecko rośnie i się rozwija, dojrzewają jego komórki melaniny co z kolei wywołuje zmianę koloru; możemy zauważyć to mniej więcej od 6. miesiąca życia.”

Oczy noworodków – jak o nie zadbać?

W momencie narodzin dzieci są bardzo delikatne. Są wystawione na ryzyko szybkiego złapania infekcji, ponieważ ich układ odpornościowy nie rozwinął się jeszcze całkowicie.

Bardzo często zdarza się, że oczy dzieci cierpią na tym najbardziej. Dlatego też warto podjąć kroki mające na celu zapobieganie takiej sytuacji:

Usuwanie zanieczyszczeń

Gdy dziecko dużo łzawi bądź pojawia się wydzielina z oka, dobrze jest mieć pod ręką sól fizjologiczną. Jeszcze lepiej jeśli ma ona dozownik. Połóż dziecko na plecach i wkrop po dwie krople w każde oko; niech dziecko porusza główką w obie strony, żeby płyn dokładnie rozprowadził się po gałce ocznej.

Stosowanie gazików i ręczniczków

Gaziki i ręczniczki oraz specjalne chusteczki są dobrym sposobem na zadbanie o higienę oczu najmłodszych. Muszą jednak być wilgotne i oczywiście sterylne.

Aby uniknąć rozprzestrzeniania się infekcji zaleca się używanie po jednym gaziku na każde oko. Aby wyczyścić za ich pomocą oczy dziecka, należy przecierać delikatnie ruchem od wewnątrz do zewnątrz. Możesz powtarzać czynność dwa razy dziennie – po przebudzeniu się i przed snem.

Oko

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek to dolegliwość o podłożu bakteryjnym lub alergicznym. Pojawia się w formie wydzieliny z oczu, spuchniętych powiek oraz zaczerwienienia.

Gdy pojawi się zapalenie spojówek, dziecku trudno jest otworzyć oczy, ponieważ są one zaklejane łzami i wydzieliną z oka. W takiej sytuacji należy starannie zadbać o higienę i czystość oczu dziecka.

Aby zapobiegać tej dolegliwości, należy zadbać o czystość oczu. Dzieci powinny mieć czyste ręce i uczyć się, żeby nie dotykać oczu aby nie wprowadzać zanieczyszczeń. Należy zwrócić też uwagę na nawilżenie gałki ocznej.

Z drugiej strony, warto zwrócić też uwagę na to, żeby dziecko nie było wystawione na działanie silnego światła oraz pełnego słońca w pierwszych dniach i tygodniach życia. Nawet w pokoju warto zapewnić jedynie delikatne oświetlenie, aby unikać podrażnień. Łagodne światło będzie sprzyjać szerszemu otwieraniu oczu, dzięki czemu łatwiej będzie je też wyczyścić.

Dopóki Twoje dziecko ma szare oczy, patrz w nie jak najczęściej i ciesz się tym wyjątkowym kolorem. Z czasem się on zmieni na jeszcze piękniejszy!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.