Nastolatki: 5 tematów, które matka powinna z nimi omówić

Nastolatki: 5 tematów, które matka powinna z nimi omówić
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 września, 2018

Bardzo ważne jest, aby rodzice byli przewodnikami i doradcami dla swoich dzieci. Z różnych powodów okres dorastania jest jednym z tych momentów, w których szczególnie potrzebne są wskazówki. Nastolatki potrzebują rady rodziców bardziej, niż kiedykolwiek. Oto pięć tematów, które zalecamy omówić ze swoim nastoletnim dzieckiem.

Nastolatki zadręczają się zmianami i niepewnością związaną z ich przyszłością. Zaczynają zadawać sobie wiele pytań. Nikt nie jest lepszy od rodziców, aby ich prowadzić w tym ciężkim okresie. Wszyscy przez to przeszliśmy. Podczas naszych nastoletnich lat mieliśmy wątpliwości lub problemy i nie mieliśmy pojęcia do kogo zwrócić się o poradę. Nie dlatego, że nie ufaliśmy naszym relacjom z przyjaciółmi lub rodziną. Było tak po prostu dlatego, że istniały pewne problemy, które nas zawstydzały. To sprawiło, że zaczęliśmy myśleć, że być może lepiej jest zachować to dla siebie.

Nastolatki i ich kontakt z rodzicami

Komunikacja między rodzicami i dziećmi ma kluczowe znaczenie w okresie dojrzewania. Jest to bardzo ważny etap ich rozwoju. Etap, w którym relacje społeczne rozmnażają się (zarówno z przyjaciółmi, jak i z pierwszymi miłościami).

Będą podejmować wiele nowych doświadczeń, takich jak zmiana szkoły lub dołączenie do innego zespołu lub grupy.

Logicznie rzecz biorąc, wszystkie te doświadczenia często mogą sprawić, że będą mieli wątpliwości, jaką drogę wybrać. W tym miejscu musi pojawić się postać rodzica, aby im pomóc.

Szczęśliwe nastolatki

Tematy, o których powinnaś porozmawiać z Twoim nastoletnim dzieckiem

Jeśli musimy podsumować pięć tematów, które nie powinny pozostać nietknięte podczas tej fazy życia dziecka, będą one następujące:

Seksualność

Jest to temat, który rodzi wiele wątpliwości. Jest to również najtrudniejszy temat do poruszenia. Jednak nie należy zapominać, że w tych czasach rozmawianie o seksie z dzieckiem nie jest już tabu. Edukacja seksualna zaczyna się w domu i jest bardzo ważna dla Twojego dziecka. Pamiętaj, że ono ceni Twoją radę bardziej niż porady przyjaciół.

Seks jest nieuchronnie tematem, który pojawi się w rozmowach z rówieśnikami. Zobaczą go w telewizji lub w Internecie. Ważne jest, abyś dała im trochę prawdy w tym szerokim obszarze nieprawidłowych informacji.

Przyjaźnie

Okres dojrzewania jest również nazwany okresem konfliktu. Może sprawić, że stracimy przyjaciół i zdobędziemy wielu nowych. W tym wieku dziecko nauczy się komu może zaufać i jak się zachować. Możesz porozmawiać z nimi poruszając temat własnego doświadczenia. Dobrze będzie im usłyszeć, co przeżyłaś, aby nauczyć ich manewrowania w świecie, który dopiero zaczynają odkrywać na własną rękę.

Obowiązki

Twoje dziecko przechodzi przez fazę, w której obowiązki zaczynają stawać się coraz ważniejsze. Mogą nawet zacząć mieć pierwsze doświadczenie w pracy. W związku z tym to do Ciebie należy towarzyszenie i zaszczepianie w nich potrzeby wypełnienia zobowiązań i obowiązków, które podejmują.

Brak jakichkolwiek zobowiązań nie jest dobrą strategią, ponieważ tylko sprawi, że będą tworzyć złe nawyki w przyszłości.

Wartości

Edukacja o wartościach to proces, który musi się rozpocząć od dzieciństwa. Kiedy stają się nastolatkami, zaczynają robić wszystko się samodzielnie; wierzą, że mogą zrobić to po swojemu. W tym czasie możesz zobaczyć życzliwość, szacunek, tolerancję i inne wartości, których nauczyli się w domu. Porozmawiaj ze swoim nastolatkiem, aby pokazać mu jak powinien popranie zachowywać się w codziennych sytuacjach.

Pieniądze

W parze z obowiązkami idą pieniądze. Przyniesie to również korzyści, więc musimy uczyć nastolatków, jak oceniać rzeczy i niezbędny wysiłek potrzebny do osiągnięcia ich celów. Konflikty lub spory mogą się nasilić w tym czasie, ale dzięki dobrym dialogom będziesz w stanie im pomóc.

Wskazówki jak skutecznie komunikować się ze swoim nastolatkiem

Cierpliwość

Chociaż możesz mieć najlepsze intencje i uważasz, że możesz rozwiązać wszystkie swoje problemy za pomocą pięciominutowej rozmowy, nie zmuszaj ich. Jeśli nie są gotowi powiedzieć ci co się stało, poczekaj na odpowiedni moment.

Ważne jest, aby wiedzieli, że jesteś dostępna w każdej chwili, aby z nimi porozmawiać. Myślą o Tobie jako o osobie, do której należy się zwrócić o pomoc i motywację.

Nastoletni chłopiec

Najpierw posłuchaj

Pomyśl o frazie: “Mamy dwoje uszu i tylko jedno usta, aby słuchać więcej i mówić mniej.” Ważne jest, aby dziecko się wypowiadało. Następnie, gdy nadejdzie odpowiedni czas, możesz powiedzieć swoje wyjście z sytuacji, które uważasz za najlepsze.

Będzie to działało tylko wtedy, gdy nie będziesz narzucać swojego zdania bez prawdziwego zrozumienia ich znaczenia.

“Rodzic, który słucha jest rodzicem, którego się słucha.”

Obserwuj

Zastanów się nad ich mową ciała, tonem głosu i wyrazem twarzy. Nie zdając sobie z tego sprawy, nastolatki mogą być niezwykle ekspresyjne, dzięki swoim gestom. Jeśli przeanalizujesz je poprawnie, mogą powiedzieć Ci więcej, niż słowa.

Pamiętaj o roztropności

Pytaj w delikatny sposób. Ostrożnie dobieraj słowa. Niewłaściwe ich użycie lub inwazyjne pytanie może zniszczyć całe zaufanie, które zdobyłaś.

Zaangażowany rodzic może być świetną pomocą dla dzieci, podczas gdy przechodzi przez wszystkie fazy dojrzewania. Nie bój się dialogu, ale nie należy też ich do niego zmuszać.

Skorzystaj z możliwości porozmawiania ze swoim nastolatkiem i krok po kroku, udziel im wszystkich rad, które możesz im zaoferować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Faber, A., & Mazlish, E. (2006). Cómo hablar para que los adolescentes escuchen y cómo escuchar para que los adolescentes hablen. Barcelona: Medici.
  • Estévez, E., López, E. E., & Ochoa, G. M. (2007). Relaciones entre padres e hijos adolescentes (Vol. 3). Nau Llibres.
  • Estévez López, E., Musitu Ochoa, G., & Herrero Olaizola, J. (2005). El rol de la comunicación familiar y del ajuste escolar en la salud mental del adolescente. Salud mental, 28(4), 81-89. http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=
  • Jiménez, Á. P., & Delgado, A. O. (2002). Comunicación y conflicto familiar durante la adolescencia. Anales de Psicología/Annals of Psychology, 18(2), 215-231. https://revistas.um.es/analesps/article/view/28421

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.