Sen Twojego dziecka - dlaczego bywa tak płytki?

Sen Twojego dziecka - dlaczego bywa tak płytki?
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Gdy dziecko ma już 6 miesięcy z reguły przesypia całą noc. Bywa jednak, że sen Twojego dziecka nie jest dla Ciebie satysfakcjonujący.

Choć przyczyny mogą się różnić,warto pamiętać że na wszystko znaleźć można odpowiednie rozwiązanie, czasami bardzo proste. Wymaga to tylko cierpliwości i miłości – tych dwóch cech, które rodzice muszą kultywować w dużych ilościach. Po przeczytaniu tego artykułu sen Twojego dziecka nie będzie już więcej stanowił dla Ciebie problemu.

Niewłaściwy sen Twojego dziecka. Oto 5 najczęstszych powodów:

Dziecko nie umie spać samo

Nauka spania bez obecności rodziców zadanie wymagające niekiedy cierpliwości i przejścia przez wiele etapów. Bywa, że dziecko zasypia dość szybko, lecz z jakiegoś powodu budzi się w nocy i nie wie jak ponownie zasnąć.

Sen dziecka jest bardzo powszechnym problemem. Czasami problemy z zasypianiem dotykają również i dorosłych. Większość z nas budzi się w nocy, ponieważ fazy snu mają charakter cykliczny. Za każdym razem gdy kończy się cykl, budzimy się i w większości przypadków od razu zasypiamy.

Dzieci mają dokładnie tak samo. Gdy skończy się jeden z ich cykli snu, mogą zostać one obudzone przez hałas, ciepło, zmoczenie pieluszki lub uczucie głodu. Większość tych potrzeb zostanie wyrażona przez płacz. Płacz jest również używany do wyrażenia, że boją się samotności w łóżeczku.

Postaraj się aby maluszek zasnął w Twoich ramionach. Sen Twojego dziecka będzie spokojny i dłuższy. Wtedy to zaobserwujesz jak sen dziecka powoli nabiera stabilizacji.

Rodzice i dziecko śpią

Dziecko przyzwyczaiło się do zasypiania poza łóżeczkiem

Bywają też dzieci, które zasypiają w innych miejscach niż własne łóżeczko. Dzieje się tak, ponieważ nauczyły się kojarzyć czas odpoczynku z np. przebywaniem na kanapie w salonie lub w łóżku z mamą i tatą. Tam właśnie zasypiają, nie zdając sobie z tego nawet sprawy. Problem pojawia się gdy się budzą w chwili przenoszenia ich do łóżeczka.

Ten zły nawyk można zmienić, pomagając dziecku kojarzyć jego łóżeczko z przyjemnym czasem odpoczynku. Traktuj łóżeczko jako wygodne i właściwe miejsce. Spróbuj położyć malca do spania, zanim zaśnie gdziekolwiek w domu. Prawdopodobne, że na początku będzie on płakał, więc staraj się być cierpliwa.

Cóż za piękna noc w tym domu, dla duetu warg i głosu dziecka! Gdybym miał syna, przechodziłbym do jego łóżeczka na palcach żeby patrzeć jak śpi.

-Manuel Gutiérrez Nájera-

Daj dziecku do zrozumienia że właśnie tam powinno spać. W swoim pokoju maleństwo może czuć się bezpiecznie, ponieważ zawsze będziesz w pobliżu. Kolejną dobrą wskazówką jest próba użycia kołyski tylko do snu a nie do innych czynności takich jak zabawa. W ten sposób łatwiej będzie powiązać łóżeczko ze snem.

Zabawa w łóżeczku

Jeśli Twoje dziecko ma ponad 7 miesięcy i chce wciąż się bawić podczas gdy powinno przygotowywać się do snu to oznacza, że nie jest wystarczająco zmęczone.

Jeśli jest to sytuacja sporadyczna, wieczorem wybierzcie się na spacer. Bodźce z innego otoczenia mogą działać relaksująco. Jeśli jednak jest to częsty problem, oprócz wychodzenia na spacer, popracuj nad harmonogramem malca. Możliwe jest, że dziecko wstaje zbyt późno lub chodzi spać zbyt wcześnie.

Niemowlę śpi na plecach

Uczucie samotności

Lęk separacyjny przejawia się, gdy dziecko odczuwa strach nie widząc rodziców w pobliżu. Pojawia się gdy w wieku 7 lub 8 miesięcy. Ten niepokój nie jest trwały i dość szybko mija. Strach zostaje przezwyciężony, gdy niemowlę przekona się, że chociaż jesteś poza zasięgiem jego wzroku, wciąż jesteś blisko.

Zwracaj się do niego gdy tylko płacze i staraj się go uspokoić słowami i gestami. Dziecko szybko to zrozumie i poczuje się lepiej.

Często rodzice wręczają dziecku pluszowego misia aby w razie potrzeby, miało się do kogo przytulić. Malec uczy się kojarzyć ten obiekt z rodzicami i czuje się bezpiecznie w swoim pokoju. Jednak aby ta sztuczka zadziałała, wykorzystuj zabawkę przez kilka minut, dając do zrozumienia że to najlepszy przyjaciel Twojego dziecka.

Dziecko prosi o rzeczy przebywając w łóżeczku

Wiele dzieci prosi o rzeczy gdy są już w łóżeczku. Zjawisko to jest bardzo częste w wieku około półtora roku. Jeśli Twój syn lub córka ma taką samą strategię, oto co możesz zrobić:

Przynieś dziecko do łóżeczka, gdy wszystkie jego potrzeby zostaną już zaspokojone. Kiedy zacznie Cię prosić o rzeczy, przypomnij mu że już jadło, piło i wszystko zostało załatwione w trakcie przygotowań do snu. Porozmawiaj z dzieckiem tylko raz. Bardzo ważne jest abyś była stanowcza i próbowała zmodyfikować te nawyki które sabotują Wasze rutynowe czynności. Miej cierpliwość, wkrótce sen Twojego dziecka będzie książkowy!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.