Dziecko indygo - kim jest i czym się charakteryzuje?

Dziecko indygo - kim jest i czym się charakteryzuje?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 02 sierpnia, 2018

Trudno powiedzieć, czy dziecko jest indygo, czy nie. Termin ten nie ma podstaw naukowych. Opiera się on na pseudonaukowych koncepcjach, które zaczęły się na początku lat osiemdziesiątych.

Uważa się, że dzieci indygo posiadają szczególne cechy – nawet nadprzyrodzone – spowodowane ewolucją intelektualną i duchową.

Nie wszyscy rodzice zastanawiają się, czy ich dziecko jest indygo, czy nie. Idea ta nie stała się popularna na całym świecie.

Możemy mieć dziecko, które posiada cechy indygo, ale nauczyliśmy się po prostu radzić sobie z nimi inaczej. Ale bez względu na to, czy dziecko jest indygo, czy nie, musimy je wychowywać z miłością.

Tylko ci, którzy znają ten termin, mogą zacząć zadawać sobie pytanie, czy w rodzinie ma się takie dziecko. Ale czasami ludzie zaczynają dostrzegać jego cechy tam, gdzie ich nie ma.

dziecko z dmuchawcem

Jak rozpoznać, czy dziecko jest indygo?

Nie wszystkie dzieci, które mają cechy indygo w rzeczywistości nimi są. Wielokrotnie ich charakter wynikał ze sposobu, w jaki były wychowywane i rodzaju otoczenia, w jakim dorastały.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może być indygo, możesz spróbować porównać, czy pasuje do tych cech, by znaleźć odpowiedź.

Cechy dzieci indygo:

  • Intuicyjne. Ta cecha jest związana z inną strukturą mózgu, która pozwala im dostrzegać rzeczy, których inni nie dostrzegają.
  • Posiadają wielką wiarę w siebie. Ta cecha zwykle odróżnia je od osób aroganckich lub z pewnym poczuciem wyższości.
  • Mają bardzo dobrze funkcjonującą wyobraźnię. Mają wysoki stopień kreatywności w tym, co robią. Może to sprawić, że będą się nudzić, wykonując rutynowe czynności, które nie dają im szansy na pobudzenie wyobraźni.
Dziewczynka z motylkiem
  • Dzieci te mają trudności z wykonywaniem rozkazów lub wykazują niechęć do autorytetów. Są one niezależne w swoich działaniach i decyzjach.
  • Mają wielką inteligencję i umiejętności rozwiązywania problemów technologicznych, które mogą być niezrozumiałe dla dorosłych.
  • Dzieci te wykazują oznaki nadpobudliwości. Oznaki takie jak krótszy sen i zdolność do pozostania aktywnym bez odpoczynku pomiędzy posiłkami.
  • Te dzieci zazwyczaj nie lubią chodzić do szkoły. Jest tak dlatego, że lubią być niezależne. Nie są dobre w przyjmowaniu poleceń i przestrzeganiu procedur.
  • Trudno im odnosić się do większości kolegów z klasy i innych dzieci. Może dlatego, że są tak różne, trudno jest im być empatycznymi. Uważa się, że tylko dwoje dzieci indygo może być wspaniałymi przyjaciółmi.
  • Bardzo często zdarza się, że nic im nie wystarcza, ponieważ nie spełnia ich wymogów.
  • Zwykle są bardzo szczere i proszą o obszerne wyjaśnienia na dowolny temat lub pracę, której celem jest właściwe zrozumienie kierowanych do nich próśb.
  • Niektóre z nich są buntownicze i dążą tylko do tego, co je interesuje.

Nie ma i nie jest potrzebny test na rozpoznanie dziecka indygo, ponieważ nie jest to choroba lub stan wymagający specjalnego leczenia. Jedyną komplikacją, która może się pojawić, są rodzice, którzy nie potrafią ich wychowywać.

Jednakże główny aspekt wychowania dziecka ma związek z tolerancją i miłością, bez względu na to, czy jest ono indygo, czy nie.

Bardzo ważne jest, aby starać się pielęgnować ich pragnienie uczenia się. Ważne jest również zachęcanie do rozwijania ich umiejętności, ponieważ niewłaściwe traktowanie może im zaszkodzić.

Są bardzo wrażliwi i zazwyczaj źle rozumiani przez rodziców, którzy nie mają tych samych cech emocjonalnych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.