Jak dobrze przygotować się na poród naturalny

Jak dobrze przygotować się na poród naturalny

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Zbieranie przydatnych i dokładnych informacji jest jedną z pierwszych rzeczy, które powinnaś zrobić, aby przygotować się na poród naturalny.

Bycie dobrze poinformowanym daje wiele korzyści. Na przykład pomoże Ci to opracować plan porodu – oczywiście na ile to możliwe – by łatwiej wprowadzić dziecko w jego nowy świat. Opowiemy Ci dzisiaj jak dobrze przygotować się na poród naturalny.

Powinnaś przygotować i omówić ten plan ze swoją doulą, położną lub innym lekarzem, który będzie Ci towarzyszył podczas porodu.

Miej na uwadze możliwości ośrodka lub instytucji, gdzie będzie przebiegać poród. Zapewni to nie tylko większy spokój ducha, ale także pomoże w komunikacji z profesjonalistami, którzy pomogą Ci w tej delikatnej i intymnej chwili.

Ważne jest również, aby pamiętać, że każdy poród jest wyjątkowy. Aby dobrze przygotować się na poród naturalny, warto znać wszystkie dostępne możliwości, które zwiększają szanse na udany przebieg tego procesu.

Zadaj tyle pytań, ile potrzebujesz, aby zdecydować, jaki rodzaj pomocy najlepiej pasuje do Twoich oczekiwań i okoliczności.

Poród naturalny to czas intensywnych uczuć i emocji. Posiadanie odpowiednich informacji z wyprzedzeniem pozwoli Ci podejmować dobre decyzje podczas całego tego procesu.

Oto kilka porad, które pomogą Ci dobrze przygotować się na poród naturalny.

Wybierz dobre towarzystwo

Poród - matka po raz pierwszy widzi swoje dziecko

Aby dobrze przygotować się na poród naturalny, dobrze jest otaczać się właściwymi ludźmi. Szukaj ludzi, którzy rozumieją, jak ważne jest pełne szacunku traktowanie podczas porodu.

Nie chodzi tylko o bycie miłym, ale także o poszanowanie Twoich pragnień, oczekiwań i preferencji. Wiedząc, że możesz zaufać tym, którzy Cię otaczają, zapewnisz sobie większy poziom zrelaksowania podczas porodu.

Pracownicy służby zdrowia i położne potwierdzają, że obecność zaufanej osoby podczas porodu ma zasadnicze znaczenie. Zmniejsza zapotrzebowanie na środki przeciwbólowe, liczbę przyrządów potrzebnych do porodu i prawdopodobieństwo cięcia cesarskiego. I, oczywiście, zwiększa poziom zadowolenia.

Towarzystwo członka rodziny lub innego zaufanego znajomego podczas porodu sprawi, że poczujesz się bezpieczniej. Pomoże to również lepiej znosić ból wywołany przez skurcze, ułatwiając naturalny poród.

Odpowiednia osoba pomoże Ci, zachęci Cię i będzie się Tobą opiekowała, gdy będziesz potrzebować spokoju i pewności siebie.

Badania pokazują również, że obecność położnej lub douli podczas porodu ma swoje zalety. Ich udział zwiększa szanse na prawidłowy przebieg porodu (SVD).

SVD odnosi się do porodu bez użycia leków lub technik wywoływania porodu. Oznacza zmniejszone ryzyko konieczności zastosowania znieczulenia zewnątrzoponowego, nacięcia krocza i użycia kleszczy itp.

Obecność położnej lub douli zwiększa także Twoje szanse na sukces w karmieniu piersią. I wreszcie, daje Ci większe poczucie kontroli podczas porodu.

„W naszej kulturze tkwi sekret – to nie poród jest bolesny, lecz kobiety są silne”.

-Laura Stavoe Harm-

Jak przygotować się na poród naturalny – kilka porad

Mycie noworodka

Zamierzając przygotować na poród naturalny, musisz dbać o własne zdrowie. Oznacza to również zwracanie uwagi na następujące szczegóły:

Środowisko

Idealnym miejscem na poród naturalny jest intymne środowisko, za zamkniętymi drzwiami. Jedynymi ludźmi, którzy powinni towarzyszyć kobiecie w czasie porodu są wybrani przez nią przyjaciele lub rodzina.

Twój pokój porodowy powinien być uważany za przestrzeń osobistą, przyjemną i przytulną. Temperatura powinna być wysoka, a oświetlenie powinno być regulowane. Narzędzia medyczne ułatwiające poród powinny być trzymane z dala od oczu matki.

Uwaga

Przyszłe matki powinny otrzymywać ciągłą uwagę podczas całego procesu rodzenia. Mogą pozostać same na własną prośbę i tylko na krótki czas.

Mobilność i komfort

Pierwszym etapem naturalnego porodu jest dylatacja. Specjaliści sugerują, by na tym etapie pozostać w pozycji leżącej. W rzeczywistości, aby przejść przez ten etap tak skutecznie, jak to tylko możliwe, wybierz pozycję, która najbardziej Ci odpowiada. Ten etap na ogół trwa pewien czas.

Dobrym pomysłem jest również picie klarownych płynów, takich jak woda i sok. Napoje sportowe to także świetny pomysł, ponieważ zapewniają one nawodnienie, dostarczają niewielkie ilości glukozy i zapobiegają ketozie. Powinnaś unikać herbat i kofeiny.

Radzenie sobie z bólem

Istnieje wiele technik radzenia sobie z bólem wywołanym porodem. Najlepiej byłoby, gdyby osoby, które pomagają w trakcie porodu w jak największym stopniu spełniały Twoje oczekiwania dotyczące uśmierzenia bólu.

Na tym etapie wygodnie jest także przyjąć dowolną pozycję, która sprawia, że ​​czujesz się najlepiej. Możesz być zaskoczona, ale specjaliści z dziedziny zalecają, by unikać pozostawania na plecach.

Pozycje pionowe (siedzące, stojące, kucające) lub boczne (leżenie na boku) wiążą się z krótszym etapem porodu właściwego.

Wiele kobiet uważa, że najwygodniejszą pozycją do po porodu jest oparcie się na rękach i kolanach. Przyznają także, że w takiej pozycji odczuwały mniejszy ból pleców i mniejszy ból krocza po porodzie.

Na tym etapie porodu najważniejsza jest rola osób w Twoim otoczeniu – przyjaciół, krewnych i profesjonalistów.

Liczne badania naukowe wskazują, że kobiety, które otrzymują ciągłe profesjonalne wsparcie mają większe szanse na poród naturalny. Oznacza to, że są mniej narażone na zastosowanie znieczulenia, przyrządów lekarskich, cięcie cesarskie itp.

Zapamiętaj powyższe porady, aby przygotować się na poród naturalny. Dzięki temu poczujesz się bardziej zadowolona z porodu, który powinien być wydarzeniem spokojnym, intymnym i szczęśliwym.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.