Poród - czy wiesz jakie są jego rodzaje?

Poród - czy wiesz jakie są jego rodzaje?

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Poród to szczególny moment w życiu każdej kobiety. Dlatego bardzo ważne jest, aby kobiety miały wszystkie potrzebne informacje na temat tego, jakie istnieją rodzaje porodów i czym się charakteryzują. Tylko wtedy będą mogły zdecydować, który poród jest dla nich najlepszy.

9 rodzajów porodów

1. Poród naturalny

Termin poród naturalny odnosi się do porodu drogą pochwową. Jednak różni się od “normalnego” porodu, ponieważ odbywa się bez użycia znieczulenia i środków przeciwbólowych. Nie stosuje się również oksytocyny do stymulacji skurczów, a lekarze nie wykonują takich zabiegów jak nacięcie krocza.

Ta metoda koncentruje się na matce, szanując jej potrzeby i wybory. Dlatego jest uważana za najbardziej humanitarną. Przy porodzie naturalnym matka może wybrać, gdzie chce urodzić swoje dziecko – w szpitalu czy w domu.

2. Poród normalny

Jest to tzw. poród przez drogę pochwową, ponieważ dziecko rodzi się przez kanał rodny kobiety (pochwę). Jest wywoływany spontanicznie, a dziecko rodzi się z prezentacją cefaliczną. Innymi słowy, główka dziecka znajduje się w miednicy matki, aby przygotować jej organizm do porodu.

W niektórych przypadkach mogą wystąpić komplikacje, które utrudniają dziecku wyjście. Kiedy dzieje się to podczas normalnego porodu, wykonuje się nacięcie krocza. Nacięcie krocza jest nacięciem chirurgicznym wykonanym w okolicy między pochwą a odbytem.

Korzyści z tego typu porodu są liczne. Jeśli chodzi o dziecko, poród normalny gwarantuje, że płuca są wystarczająco dojrzałe. Zapewnia również bezpośredni kontakt dziecka z matką w pierwszych chwilach życia.

Daje to dziecku możliwość wczesnego karmienia piersią, a także zmniejsza ryzyko chorób układu oddechowego i innych schorzeń. Jeśli chodzi o matkę, urodzenie dziecka drogą pochwową zmniejsza ryzyko krwotoku. Oznacza to także krótszy powrót do zdrowia po porodzie i szybszy kontakt z dzieckiem.

Poniżej przedstawiono kilka innych rodzajów porodów:

3. Poród w wodzie

Poród w wodzie ma miejsce, gdy podczas porodu matka jest zanurzona w wannie lub basenie. Brzuch matki powinien być całkowicie pod wodą. Ojciec również może wejść do wanny lub basenu, aby towarzyszyć matce i wspierać ją w tym ważnym i intymnym momencie.

Poród w wodzie

Matka znajduje się w wannie lub w basenie z ciepłą wodą aż do momentu przyjścia dziecka na świat. Powinna wejść do wody, gdy rozwarcie będzie większe niż 5 cm, a skurcze będą częste i intensywne – ponad 2 skurcze co 10 minut.

4. Poród w pozycji kucającej

Ta opcja porodu jest podobna do porodu naturalnego, z wyjątkiem pozycji, którą przyjmuje matka. Zamiast leżeć w normalnej pozycji ginekologicznej, matka kuca. Porody w tej pozycji są zwykle bardzo szybkie.

Matka znajduje się w pozycji pionowej, dzięki czemu prawa grawitacji przyspieszają proces rodzenia. Ta pozycja jest wygodniejsza niż pozycja ginekologiczna.

5. Poród kleszczowy

Kleszcze są używane podczas normalnego porodu, gdy występują trudności z wyjęciem dziecka. Kleszcze składają się z dwóch części zakrzywiających się na końcach, które pozwalają uchwycić głowę dziecka.

W celu wprowadzenia kleszczy i zmiany położenia głowy dziecka, lekarze muszą wykonać nacięcie krocza. Lekarz przesuwa dziecko za pomocą kleszczy podczas skurczów macicy, co pomaga mu przejść przez kanał rodny.

6. Poród metodą Leboyera

Znany również jako poród bez przemocy. Ten rodzaj porodu ma na celu zaoszczędzenie stresu dziecku. Francuski lekarz i położnik Frederick Leboyer opracował te techniki, aby zmniejszyć uraz noworodka wynikający z pierwszego doświadczenia świata poza macicą.

Chodzi o to, aby poród odbywał się w spokojnym otoczeniu podobnym do łona matki. Oznacza to słabe oświetlenie, ciszę i odpowiednią temperaturę. Powyższe czynniki łagodzą wpływ drastycznych różnic między światem wewnątrzmacicznym a światem poza łonem matki.

7. Cesarskie cięcie

W przeciwieństwie do wcześniej wspomnianych opcji porodu, w tym przypadku dziecko przychodzi na świat przez nacięcie w jamie brzusznej matki, a nie przez pochwę. Nacięcie przechodzi przez kilka warstw, aby można było dotrzeć do płodu znajdującego się w macicy i wyjąć go przez to samo nacięcie. Po wyjęciu dziecka, usuwa się również łożysko.

Ponieważ cesarskie cięcie jest operacją, powrót matki do zdrowia może trwać dłużej niż w przypadku porodów przezpochwowych.

Poród

8. Poród domowy z położną

Coraz więcej kobiet decyduje się na poród w domu. Nie ma się czego obawiać. W rzeczywistości we własnym domu kobiety czują się bezpieczniej i swobodniej. Ta metoda rodzenia jest bolesna, ale kobiety są przygotowane na to cierpienie i uważają to za część procesu. Dostępnych jest wiele metod pozwalających złagodzić ból, w tym ciepła kąpiel, masaż itp.

Metoda ta charakteryzuje się długością, ponieważ może trwać od 12 do 16 godzin. Zadaniem położnej jest towarzyszenie matce podczas każdego etapu porodu, trzymanie jej za ręce, pomaganie w znalezieniu najbardziej wygodnej pozycji, robienie masaży itp.

9. Poród “po ludzku”

Ten termin odnosi się raczej do postawy niż metody. Kobieta jest protagonistką podczas narodzin swojego dziecka. Jej decyzje są szanowane i dyskutowane z profesjonalistami, a lekarstwa są wykorzystywane w oparciu o dowody naukowe.

Krótko mówiąc, w tym podejściu poród traktuje się jako normalny proces fizjologiczny, który bardzo rzadko wymaga interwencji.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.