Kiedy jesteś w ciąży - komentarze, których nie chcesz słyszeć

Kobieta w ciąży musi przejść wiele momentów stresujących oraz pełnych sprzecznych emocji - na tym bowiem polega ten etap w życiu. Czasami jednak ludzie znajdujący się w pobliżu kobiety nie ułatwiają sprawy.
Kiedy jesteś w ciąży - komentarze, których nie chcesz słyszeć
Marisol Rendón Manrique

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Marisol Rendón Manrique.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Kiedy jesteś w ciąży stajesz się centrum uwagi gdziekolwiek się znajdziesz. Jesteś też obiektem wielu komentarzy. Nie wszystkie one są jednak przyjazne i niekoniecznie musisz mieć ochotę ich słuchać, zwłaszcza w tak wyjątkowym momencie, gdy spodziewasz się dziecka.

Bardzo prawdopodobne, że kiedy jesteś w ciąży przychodzi Ci słuchać tych komentarzy. A może masz to już za sobą? Czy zdarzyło Ci się usłyszeć którąś z tych rzeczy?

Czego nie chcesz słyszeć kiedy jesteś w ciąży

“Będzie bardzo bolało”

Omawiając temat tego, czego nie chcesz słyszeć kiedy jesteś w ciąży, z całą pewnością należy poruszyć temat bólu. Chyba wszystkie kobiety w ciąży musiały przechodzić przez wysłuchiwanie historii o tym, jak bardzo bolesny jest poród. Jeżeli masz w swoim otoczeniu ciężarną kobietę, oszczędź jej historii co do tego, jak przerażający jest ból towarzyszący narodzinom dziecka.

Jeżeli sama jesteś w ciąży, bądź realistką. Oczywiście, nie będzie łatwo. Ważne jednak aby zachować pozytywne nastawienie. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której stres negatywnie wpłynąłby na Ciebie bądź na dziecko. Pamiętaj, że wiele zależy od kobiety, każdy poród jest inny i dla wielu mam nie było to przeżycie traumatyczne.

“Jesteś bardzo szczupła, Twój brzuch jest za mały”

Tego rodzaju komentarze mogą wywołać w przyszłej mamie uczucie niepokoju co do zdrowia swojego maluszka. Kiedy jesteś w ciąży nie chcesz myśleć nad niepokojącymi scenariuszami, prawda? Dlatego unikaj słuchania tego typu komentarzy. Jeżeli należysz do drobnych kobiet, to całkiem normalne, że brzuch będzie znacznie mniejszych rozmiarów. Jeżeli trzymasz się programu kontrolnych badań i wszystko jest w porządku, nie ma powodów do niepokoju.

“Ale jesteś gruba”

Poczucie własnej wartości kobiet w ciąży jest wyjątkowo kruche i podatne na nadszarpnięcie. Przechodzi ona poważne zmiany wewnętrzne i zewnętrzne, więc tego rodzaju komentarze mogą wywołać u niej kryzys postrzegania samej siebie. To normalne, że kiedy jesteś w ciąży, przybierasz na wadze – nie może być inaczej. Dlatego po prostu dbaj o zdrową dietę i nie przejmuj się. Wszystko będzie dobrze.

Kobieta w ciąży

“Ciąża była planowana?

Niezależnie od tego, czy była planowana, czy nie, ciąża zaistniała. Sprawy są pod kontrolą. Nieważne, czy czekałaś na dziecko, czy pojawiło się ono niespodziewanie – to, co się teraz liczy to fakt, że jesteś w ciąży i za kilka miesięcy będziesz tuliła w ramionach piękne dziecko.

“Mogę dotknąć brzucha?”

Wiele kobiet nie ma większego problemu z tym, że inni dotykają ich zaokrąglonego brzuszka. Inne jednak mogą tego nie lubić i czuć się w tej sytuacji niezręcznie. Warto więc wykazać się zdrowym rozsądkiem i nie robić tego bez wcześniejszego spytania o pozwolenie, chyba że masz do czynienia z naprawdę bliską osobą.

“Kiedy ja byłam w ciąży…”

To prawda, kobiety, które urodziły i wychowały wiele dzieci, wiedzą znacznie więcej, niż Ty. Nikt jednak nie dysponuje wiedzą absolutną. Każda ciąża jest inna i jeśli czujesz, że potrzebujesz wskazówek, możesz poszukać ich u bliskiego członka rodziny lub u lekarza specjalisty. Dla spokoju własnego i Twojego dziecka, nie wierz we wszystkie przerażające historie, jakie usłyszysz.

“Nie powinnaś tego jeść/pić”

O ile nie sięgasz po coś, co ewidentnie szkodzi dziecku, kiedy jesteś w ciąży nie masz ochoty, by inni ustalali, co powinnaś jeść i pić, a czego nie. Jeżeli masz wątpliwości w kwestii właściwego odżywiania się, możesz poczytać propozycje menu dla kobiet w ciąży bądź skonsultować się z profesjonalnym dietetykiem. Jeżeli będziesz za bardzo słuchać osób w Twoim otoczeniu, jedyne co zrobisz to napełnisz swoją głowę mnóstwem nieużytecznych informacji.

“Jesteś pewna, że to nie są bliźniaki?”

Kiedy jesteś w ciąży i słyszysz tego rodzaju pytania, z całą pewnością czujesz się niezręcznie i masz wrażenie, że zbytnio przybrałaś na wadze. Każda kobieta reaguje w ten sposób.

Rozmiar brzucha różni się w zależności od budowy ciała kobiety, od samego dziecka oraz od dobranej diety. Nie ma ogólnie ustanowionego standardu rozmiarów kobiecego ciała, do którego musisz się dostosować. Pamiętaj, jeśli wykonujesz badania kontrolne i wszystko jest dobrze, nie ma się czym martwić.

Kobieta w ciąży

“Planujesz rzucić pracę po porodzie?”

Praca i życie zawodowe to bardzo osobista kwestia. Omawia się ją tylko i wyłącznie w rodzinie – z partnerem i ewentualnie z dziadkami, jeśli będą uczestniczyć w opiece nad dzieckiem. Tego typu pytania mogą być uznane za nietakt, nie jest to bowiem temat, o którym chcemy rozmawiać z pierwszą lepszą osobą. Kiedy jesteś w ciąży z całą pewnością nie chcesz słyszeć tego pytania.

“Wyśpij się porządnie, później już tego nie zrobisz”

Kiedy jesteś w ciąży, nie chcesz słyszeć nic, co martwi, niepokoi i smuci. Macierzyństwo to niezwykłe doświadczenie, które – jak wszystko inne w życiu – wymaga pewnych poświęceń. Inni nie powinni widzieć tego jako tragedii, do zmian po prostu trzeba się dostosować.

“Jesteś za młoda na dzieci”

Owszem, dzisiejsze społeczeństwo ma pewne ustalone normy co do tego, kiedy jest najlepszy czas na posiadanie dzieci. Jeżeli jednak się do nich nie dostosujesz, nie stanie się żadna tragedia. Nawet jeśli nie dostosowujesz się do ogólnie uznanych standardów, najważniejsze, aby etap macierzyństwa był dla ciebie piękny i żebyś w pełni się nim cieszyła – niezależnie od Twojej daty urodzenia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.